Reede, 22. november 2024
Päikese käes võib kabiini ununenud joogipudelist saada võimas suurendusklaas, mis sõiduki paari minutiga leegitsema paneb. Alljärgnevast videost on näha, kuidas füüsika lohaka autoomaniku üle võidutseb.

Pudelist võib päikese käes saada isevärki suurendusklaas, ja edasine on juba füüsikatunnist tuttav (juhul, kui midagi koolitarkusest ikka meeles on). Siinjuures ei ole oluline mitte õues valitsev kuumakraad vaid päikesepaiste: õige nurga all langev päikesekiir võib tulekahju süütada ka veebruarikuus.

PALLIKUJULINE PAHARET

Käimasoleval jalgpalli MM-il müüb pudelivett Vene firma Holy Water. Veebileht Fontanka.ru avaldas video, milles pallikujuline veepudel fokuseerib päikesekiiri nii, et selle tulemusel süttib tikutops ja põletab laminaatpõrandasse augu.

Venelaste lugu on küll üsna ekstreemne näide sellest, kuidas vett täis pudel võib muutuda omamoodi suurendusklaasiks ja põletada augu autoistmesse või armatuurlaua pinnakattesse.

Halvimal juhul võib kogu auto sisustus tuld võtta. Pole kindel, et kindlustus sellisel juhul tagajärjed kinni maksab.

Veel üks näide möödunud suvest, mis tehtud Ühendriikides, Idaho osariigis: veepudel põletab autoistmesse augud – videot näed siit:

AVATUD AKNAD SUURENDAVAD RISKI

Los Angelese Getty Conservation Institute’ i materjaliteadlane Odile Madden kommenteerib teemat järgmiselt:

“Veepudel toimib suurendusklaasina, mis fokuseerib aknast sisse tungiva päikesevalguse ühte punkti. Hoolimata sellest, et valgus tungib läbi klaasi, on sellel piisavalt energiat leegi süütamiseks. Olukord on veelgi hullem, kui autoaken on avatud – sel juhul on valgusenergia otseselt pudelile suunatud ja aknaklaasi filtri rollis valguskiirtel ees ei ole.”

Sama instituudi teadur Michael Doutre kinnitab, et täiesti tavaline veepudel kujutab endast peaaegu täiusliku kujuga optilist läätse. Niisugune olukord kirjeldab ilmekalt seda, kui palju energiat päike maale suunab.

600-VATISE VÕIMUSEGA VALGUSKIIR

Teadlase hinnangul suudab läbi autoakna tunginud päikesevalgus kuumutada autoistet ligemale 600 vatise võimsusega ruutmeetri kohta, kuid läbi pudeliläätse fokuseeritakse see energia ruutmillimeetrist väiksemasse punkti.

Vaid paar sekundit ja istmekate võib kuumeneda sedavõrd, et see võibki süttida. Mõlemad teadlased peavad siiski üsna ebatõenäoliseks seda, et veepudel võiks autoistme põlema panna.

Põhjuseks on asjaolu, et autoistmete valmistamiseks kasutatakse tulekindlaid ja isekustuvaid materjale. Kuumus võib siiski tekitada inetuid plekke.

Olukord on muidugi hoopis teine juhul, kui valguskiir fokuseeritakse kergestisüttivale esemele – siis pole auto mahapõlemine sugugi välistatud.

Kui halvimast siiski õnnestub pääseda, jätab kärssav kraam reisijateruumi nii põlemisjälgi kui ka väga raskesti eemaldatava põlemislõhna.

Materjale kogus: Lena Murd. Allikas: Uusimaa, Fontanka.ru, GCI

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.