Neljapäev, 18. aprill 2024
Perearst Karmen Joller selgitab, miks ei ole praeguses olukorras masstestimine enam määrava tähtsusega: COVID-19 diagnoosi saab panna ka ilma testita.

Kõiki arste on TÜ arstiteaduskonnas õpetatud inimese tervist hindama ning jälgima ka ilma igasuguste analüüside ja uuringuteta.

Meile on õpetatud, et 80%, väga sageli ka 100% diagnoosist tuleb inimese ärakuulamise ja läbivaatuse põhjal. Lisaks õpetatakse arstiteaduskonnas algusest peale kuulama intuitsiooni.

Me elame teaduse- ja tehnika maailmas, kuid ometigi on arstidel ka tavalises igapäevatöös vaja sageli teha otsuseid ilma igasuguste analüüside ja uuringuteta, seda ka väga keerulistes olukordades, kus kaalul on inimese elu.

Loomulikult on analüüsid ja uuringud väga vajalikud, kuid piiratud ressursside tingimustes (ja tervishoiu ressursid on alati piiratud ja eriti piiratud praegu) peame lähtuma eelkõige sellest, mis on inimese vajadus, mitte tema soov, isegi kui see soov on väga õigustatud. Alati, kui võimalik, lähtuvad arstid ka inimeste soovidest.

Praegu lihtsalt ei saa, andke andeks!

Ma mõistan, et valitsuse otsus mitte testida kõiki inimesi tekitab ebakindlust ja hirmu. Aga see on vajalik otsus selleks, et pühenduda nende abistamisele, kes praegu vajavad arstiabi kõige rohkem.

Samuti tuleb pühenduda kõigi nende toetamisele, kelle ülesanne on riiki ja meditsiiniasutusi toimimas hoida ja inimesi vahetult aidata.

Kui rääkida COVID-19-st, siis selle esmane diagnoos ongi sümptomipõhine. Meedik kuulab teie jutu ära, vajadusel kutsub läbivaatusele ja vaatab teid üle.

Keda kutsutakse läbivaatusele?

Läbivaatusele kutsutakse need inimesed, kellel kahtlustame tüsistusi, näiteks kopsupõletikku. Neil võtame vajadusel vereanalüüsi, suuname röntgenisse – nii nagu ikka, praegusel ajal muidugi väga rangeid hügieenireegleid järgides.

COVID-19 vastu spetsiifilist ravi ei ole. Arsti poolt vajavad tähelepanu eelkõige inimesed, kellel tekivad tüsistused, siis ravitakse neid nii, nagu ikka.

Kõik teised paranevad ilma arsti sekkumiseta, enesetunne – tõsi küll – võib olla üsna kehv. Paljud põevad aga nakkust kergelt ja sümptomid on lühikest aega.

Kui olete haigeks jäänud, saate nõuanded Eesti Perearstide Seltsi koduleheküljelt. 
Helistage vajadusel oma perearstile või perearsti nõuandetelefonile 1220.

Ärge muretsege – te saate vajadusel arstiabi sõltumata sellest, mis on teie diagnoos!

Loe siit, miks tasub toimuvat väikese huumoriga võtta

Kaanepilt: Unsplash

KOMMENTEERI SIIN