Reede, 19. aprill 2024
7.-9. augustini toimub Käsmus tänavuse suve üks suuremaid muusikasündmusi, Viru Folk. Viimase nädala pärgviiruse tõusulaine ürituse toimumist ei takista: Terviseamet kinnitab, et korraldaja on lubanud teha vastavad ettevalmistused nakkuse leviku ennetamiseks.

Koroona- ehk pärgviiruse tõusulaine on viimsel nädalal pannud paljud meist tõsiselt muretsema: kas jälle tuleb valmistuda pikaks karantiiniks ning kas lähipäevade plaanitud üritused üldse saavad toimuda – Nublu näiteks ju jättis oma sisekontserdi ära. 

Tänavune Viru Folk muusikafestival on järjekorras juba üheteistkümnes ning on pühendatud Norra muusikale ja kultuurile.

Festival erineb eelnevatest oluliselt kuna toimub väiksemal alal ja väiksema publikuga: kui eelmistel festivalidel on kolme päeva jooksul käinud ligi 10 000 külastajat, siis 2020. aastal on nakkuse leviku tõkestamise piiramise nimel ka publiku arv piiritletud maksimaalselt kahe tuhandega. 

Ürituse peakorraldaja Peep Veedla ütles meie omavahelises telefonikõnes, et piirang seab ranged raamid selle aasta folgipeo programmile: näiteks jääb ära keskkonnaprogramm, siseüritused on viidud miinimumini, ei toimu ka ülipopulaarseid simmani- ja jämmiõhtuid.

“Midagi pole teha, meil on valida, kas järgida reegleid ja pidu siiski teha, leppides praegusega, lootes-uskudes, et järgmisel aastal saame folkida juba täies mahus – või lüüa käega ja öelda, et kui kõike ei saa, siis ei teegi,” oli Peep Veedla sõnum publikule, kes tahaks uhkemalt ja rohkem. “Tuleb tänulik olla selle eest, mida võime teha.”

Terviseameti esindaja: Viru Folk toimub nagu plaanitud

“Amet ürituse toimumist ei keela, kui on tagatud vastavad abinõud nakkushaiguse leviku tõkestamiseks,” sain vastuse Terviseameti vaneminspektor Alli Allaselt.

Allas selgitas, et amet võttis ühendust ürituse peakorraldajaga ning kinnitati, et abinõud nakkushaiguse leviku tõkestamiseks on olemas.

“Kauplejate laudadele, kui ka ürituse ala erinevatesse kohtadesse, pannakse desinfitseerimisvahendid, tagatud on kätepesu võimalus seebi ja veega, see on korraldatud toitlustamise alal,” selgitas vaneminspektor.

Külaliste hajutamine siseruumis on tagatud ruumi 50% täidetavusega, ja kuna suurem osa tegevustest toimub samaaegselt ka vabas õhus, on külaliste hajutatus samuti jälgitav.

Korraldajad tuletavad jooksvalt ürituse ajal külastajatele ka meelde, et on oluline hoida distantsi ja korrapärast kätehügieeni. Ürituse alal on võimalik osta ka kaitsemaske.

“Amet soovitab Teil enda kaitsmiseks samuti hoida võimalusel distantsi, hoolikalt pesta ja / või desinfitseerida käsi ning vajadusel kasutada kaitsemaski. Halva enesetunde korral soovitame üritusele mitte minna,” lisas Aili Allas. 

Väike meelespea folkijale
  1. Esimene reegel, millest tuleb kinni pidada, et me ei leiaks end peagi olukorrast, kus istume kõik karantiinis, on kõigile teada ja väga lihtne: kui enesetunne on kehv, püsi kodus. Usu, sa ei taha sattuda kaasfolkijate tähelepanu keskmesse oma köhatuse või pruuskamisega.
  2. Folkijal võiks endal kaasas olla piisav kogus kaitsemaske, samuti hügieenivahendid. 
  3. Ilmaprognoos lubab sooja kuid vahelduvat ilma: riietus peab olema ilmale vastav ning vihma korral on vaja vahetuskomplekti, et end mitte ära külmetada ja haigeks jäämisega oma pidu rikkuda.
  4. Ehteestlaslik viisakas peanoogutus tervituseks on täiesti piisav. Isegi folgil. Isegi ammu kohtamata sõpradega. Nii igaks juhuks see “tore, et 2+2 ära lõppes, saame jälle tavapäraselt 5 meetrit vahet hoida” on igati okei käitumismuster.
  5. Järjekorras võib eelseisjaga samuti vahet hoida, toit ei saa otsa, tualetti ei tassita minema, kontsert kõlab kõigile.
  6. Tuleta neid reegleid oma kaaskondlastele, lastele jt samuti meelde. Kui kõik käituvad viisakalt ja teistega arvestavalt, saab pidu mõnusalt peetud.

Viru Folgi tänavuse kava leiab siit

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN