Reede, 14. juuni 2024
Kasutatud auto otsimine ja soetamine peaks olema põnev protsess, kuid petturid võivad autojuhte kergesti kulukaid vigu tegema meelitada.

Kuna kasutatud autode turul on pettused laialt levinud, jagavad autoandmetega tegeleva ettevõtte carVerticali eksperdid nippe, kuidas levinumaid petuskeeme tuvastada ja end rahalise kahju eest kaitsta.

Ettemaks

Petturid avaldavad kuulutusi, kus müüdav auto on hinnastatud tugevalt alla turuväärtuse. Seejärel veenavad nad potentsiaalset ostjat, et autot hoitakse kusagil eemal ning soovijatest on järjekord ukse taga – kuid ettemaksu tasudes võivad nad auto endale broneerida. Mõnikord püütakse ka tervet ostusummat ette maksma veenda. Kui raha on üle kantud, kaovad nad loomulikult jäljetult.

Facebook Marketplace’is tunneb sellised müüjad üldiselt ära selle järgi, et müügiprofiil on täis kümneid turuhinnast madalama hinnaga sõidukeid. Enamasti on kontod kaaperdatud päris inimestelt, seega eelneva konto ajaloo ning loomisaja kontroll ei aita. Klienditugi ja kontroll on FB poolt aga peaaegu olematu – ilmselgetest petturitest FB klienditoele märku andes tuleb väga ruttu aga tagasi vastus, et konto ei riku mingeid reegleid, seega tuleb silmad lahti hoida! Ylle on sellest pikemalt kirjutanud näiteks siin.

Autode edasimüüjate võltsitud veebilehed

Petturid loovad võltsitud autode edasimüüjate veebilehti, kus on väga atraktiivseid pakkumisi. Sageli näevad need veebilehed välja väga sarnased tuntud edasimüüjate võrgustike või kaubamärkidega ning nad kasutavad peaaegu identseid veebilinke. Kui kliendid “müüjaga” ühendust võtavad, palutakse neil sageli ette maksta ning nad kaotavad oma raha. Ostjad peaksid alati põhjalikult kontrollima kõiki veebisaite, kuhu nad raha kannavad, ja kui pakkumine tundub liiga hea, et olla tõsi, siis tõenäoliselt see seda ka on.

Varjatakse asjaolu, et auto on imporditud

Mõnikord võivad müüjad jätta mainimata, et auto on pärit välismaalt. Isegi kui auto on imporditud 5 või 8 aastat tagasi, on see ikkagi oluline teave, mis võib olla otsustamisel määrava tähtsusega. Autot on suhteliselt lihtne ja odav importida, mistõttu paljud autod ostetakse ühest riigist ja viiakse siis teise riiki. Piiriüleste tehingute käigus võidakse aga läbisõitu manipuleerida ja osa kahjustusi varjata.

Läbisõidupettus

Odomeetri tagasikerimisega tegelevad petturid, kes püüavad kunstlikult müüdava auto väärtust suurendada. Vanemate autode läbisõitu on võimalik tagasi kerida mehaaniliselt, uuemate autode oma diagnostikaseadmetega. Tagasikeritud odomeeter jätab mulje, et autoga on sõidetud vähem kilomeetreid kui tegelikult, seades seeläbi juhi ohtu, sest ta võib osta mehaaniliste probleemidega auto, mis on reaalsuses palju vähem väärt, kui ta selle eest maksis.

Auto ost-müük

Varjatud kahjustused

See on tavaline, et sõidukid saavad iga paari aasta tagant kahjustusi. Mõnikord aga ei avalda müüjad auto kahjustuste ajaloo kohta üksikasju ja ainus võimalus seda kindlaks teha on auto ajalugu kontrollida. Ostes kasutatud auto, millel on minevikus tõsiseid kahjustusi olnud, võib ostja remondikulude alla lõpuks palju raha matta. Rääkimata sellest, et sõidukil võivad olla ka strukturaalsed kahjustused, mis seavad ohtu selle turvalisuse.

Võltsitud sõiduki ajaloo aruanne

Mõned petturlikud müüjad võltsivad sõidukite ajaloo aruandeid, et veenda ostjaid, et nende müüdaval autol ei ole vigu. Kui aruanded on välja prinditud ja mitte kohapeal koostatud, võidakse mõned olulised sündmused eelnevalt kustutada. Seetõttu peaksid ostjad ise aruande soetama, et vältida pettuse ohvriks langemist.

Endised rendiautod ja taksod

Üldiselt tuleks vältida sõidukeid, mida on eelnevalt kasutatud autorendi- ja taksofirmade poolt, kuna need on tõenäoliselt rohkem kulunud ja nõuavad tihedamini remonti. Müüjad ei ütle aga alati ostjatele, kas nende sõidukeid on sel viisil kasutatud.

Sõidukitega, mida on kasutatud lühiajaliselt, on palju rohkem külmkäivitusi, mis tähendab, et mootor ja mõned muud komponendid võivad olla kahjustatud ja mitte nii töökindlad, kui need peaksid olema. Sellele lisaks on taksodel sageli suurem läbisõit ja neid on võimalik ära tunda kulunud sisustuse järgi – eriti tagaistmete puhul. Kuna enamik taksosid liigub ringi linnades, on soovitatav, et ostjad kontrolliksid sellistel autodel äärmiselt põhjalikult pidurisüsteemi ja vedrustuse komponentide seisundit.

Varastatud autod

Peaaegu kõik varastatud sõidukid satuvad varuosadena mustale turule, kuid mõnikord võivad need autod sattuda ka kuulutustesse või sotsiaalvõrgustikesse. Varastatud sõiduki soetamine toob kaasa raisatud päevi, kui mitte nädalaid, mis kuluvad raha tagasi saamiseks. Ajaloo kontrollimine näitab, kas auto on kuulutatud varastatuks.

Autovargus, varas, TheDigitalWay/Pixabay

Kahtlased makseskeemid

Petturlikud müüjad võivad väita, et nad ei aktsepteeri pangaülekandeid ning eelistavad makseid selliste teenuste kaudu nagu Western Union või PayPal Friends and Family. See on ohumärgiks, sest petturid võivad võltsitud dokumentidega loodud kontodega toimetada või ei kaitse makseskeem ostjat kuidagiviisi.

Fotod: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN