Neljapäev, 28. märts 2024
Viimaste tuuliste-tormiste päevade valguses tasub autoroolis tähelepanelikum olla, et me kõik tervelt koju jõuaksime. Uku toob välja kümme nõuannet selliste ilmadega sõitmiseks.
Õigesti valitud sõidukiirus ja mõttega sõitmise juures olemine

Tugeva tuulega sõitmine midagi keerulist või hirmsat ei ole, kuid üllatusi võib rohkem olla. Muidu nii tavalised asjad – sildade alt või pealt läbi sõitmine, põldude vahele jõudmine, vastutulevad veokid või bussid ja neist mööda sõitmine ning isegi suurema ehitise nurga varjust välja sõitmine – võivad rooli käest rebida.

Mõne suurema eseme varjus on hea ja tuulevaikne, aga seda üllatavam on varju kadumisel tuule tõmbe- ja lükkevõime. Ja samamoodi võib ka tuulevaikus ohtlikult üllatada. Aitab sõitmise ajal sõitmisega tegelemine ja sõidukiiruse alandamine.

Ole valmis lendavaks risuks ja oma rajalt “välja puhutud” sõidukiteks

Tugev tuul lennutab oksi, liiklusmärke ja igasugust muud kraami. Kõik, mis on kerge ja omab lauppinda, võib tuulega lendu minna ning nagu metsloom ootamatult auto marsruudiga ristuval trajektooril kihutada. Kui lauppind on suur, siis võib ka raske asi – näiteks veok – ümber vajuda.

Kui vastutulev reka ümber kukub või kui tugev tuuleiil selle ootamatult oma rajalt välja lükkab, siis võib tuju päris pikaks ajaks ära minna. Sellest tulenevalt on tugeva tormiga sõitmine mitte väga soovitatav, aga kui sõita on vaja, siis jälgi ümbrust ja ikka aitab kiiruse vähendamine – nii on aega rohkem reageerida. Arvesta sellega, et tuuleiilid võivad asju sinu teele ette lükata.

Vali veelgi turvalisem pikivahe

Tugeva külgtuulega suuremate sõidukite nagu veokite ja busside taga sõitmine kütusesäästu ei anna, sest külgtuul puhub “tuulekoti” minema. Küll aga võib seal turbulentsi olla ning see raputab autot tüütult. Hoopis suurem oht on aga see, kui eesolev auto näiteks teel olevast oksast või muust risust – ja tormiga on seda palju – üle sõidab, sest siis lendab see tagasõitjale näkku. Seega tasub tormis hoida veelgi pikemat pikivahet.

Tulede valgusvihk dikteerib kiiruse

Üle tee kukkunud puu või suurem oks, ebatavaliselt sügav lomp või siis lihtsalt väga halb nähtavus võib varitseda iga nurga taga ja isegi suvalisel sirgel. Eriti pimedas ja lähituledega võib juht märgata teel olevat takistust liiga hilja ja märja-sodise tee peal on ka pidurdusteekond pikem.

Seepärast – kui lülitad kaugtuled ümber lähituledele, vähenda ühtlasi ka kiirust. Jäta meelde, et sõidukiirus peab olema selline, et tuledevihus nähtava distantsi jooksul suudad vajadusel sõiduki seismiseni peatada. See muide pole lihtsalt soovitus, LS lausa kohustab!

Pane paak täis

Kütusekulu on tugeva tuulega suurem, eriti kui tuul vastu puhub. Jah, taganttuulega mitte, aga Murphy seadus ütleb, et tuul on pea alati vastu. Nali naljaks, teed ei ole sirged ja tuul ei puhu ainult tagant ja pealegi sa ei tea täpselt, kas sinu teekonnal on tuul vastu või tagant.

Täna, mil sisemaal tuuleiilid kohati 18 m/s kanti ulatuvad, võib auto kütusekulu neljandiku või isegi kolmandiku võrra suurem olla. Seega hoia autol paak võimalikult täis, sest selleks teekonnaks, mille tavaliselt põleva kütusetulega välja venitad, tormiga kütust ei pruugi jätkuda.

Ja kui elekter ära läheb, ei pruugi tanklast kütust kätte saada. Seega – enne tormi paak täis. Niikuinii on igas mõttes kasulik, kui paak on võimalikult kütust täis.

Varu autosse tavapärasest mahukam “hädaabipakett”

Kuigi autos peaks niikuinii olema helkurvest, siis tavaliselt on need kusagil peidus või ära. Vaata, et helkurvest oleks kättesaadaval ning kui lähed tormi uudistama, võta kaasa soojad riided ja kindad-müts-taskulamp-vesi igaks juhuks ka.

Veel parem – viska autosse mingi tekk, et vajadusel lisasooja saada. Ning korralik köis ei tee halba ja kui sul on kuuris mootorsaag, mida muuhulgas ka kasutada oskad, siis võta see ka kaasa, et näiteks teele kukkunud puust läbi närida.

Aga üldiselt on vägagi reaalne selline stsenaarium, mille kohaselt lähed üksi või mitmekesi merd vaatama ja kõik on väga romantiline, aga kui siis näiteks manööverdamisel valearvestuse teed ja auto poolenisti lompi ära uputad, võib seda köike eelnimetatut vaja minna, et tuju liiga ära ei läheks.

Saaremaal juhtus aasta tagasi täpselt nii – hops ja ratta alt oli kraaviperv kadunud ning toredast ilmavaatlusest sai minisuplus. Päästeamet jõuab küll reeglina ruttu, aga tormiga peavad nad neid ruttu jõudmisi väga palju tegema. Ja võibolla saad oma asjadega mõnd teist hädalist aidata – head karmat pole kellelgi liiga palju.

Varusta end ajakohase teeinfoga

Vaata enne kodust väljumist riigi ilmateenistuse lehele ning tarktee.ee portaali – äkki on mõni tee kinni, läbimatu, uppunud, ära uhutud või midagi muud sarnast. Siis on nutikas end sinna mitte toppida, isegi kui armastad katastroofe.

Väldi tundmatut vett

Ära sõida tundmatusse vette. Sa võiksid teada, kus ja kui kõrgel on sinu auto mootori õhuvõtt. Arvesta sellega, et kui töötava mootoriga sinna vett satub, siis on ka kõige hullemal Hummeril vesi ahjus. Ennetuseks sobib tundmatutesse lompidesse sõitmist vältida.

Kui lomp või üleujutatud tee ei ole kuidagi välditav, kahla see kasvõi jala enne läbi. Ahjaa, kummikud pane ka autosse! Kui vesi ületab kummiku serva, siis on see ilmselt ka sinu (sõidu)autol hea tervise säilimise jaoks liiga sügav… isegi kui su sõiduauto on moodne ja mõnus linnamaastur.

Õpi oma sõiduki tulesid kasutama

Eriti tormise ilmaga ajab õudselt närvi, kui autodel mõni tuli ei põle ja hiljuti õnnestus õhtupimeduses näha ühte RAV4 nimelist linnamaasturit, mis ainult päevasõiduLED-tulede valguses Paldiski maanteed pidi kruiisis. Ise ei näe ja teistele ei näita, eriti tagantpoolt.

Mis sul viga on? Õpi tulesid kasutama! Ja kui pirn on läbi, siis vaheta see ära. Muide, torm ei tähenda automaatselt seda, et kõik udutuled peavad sirama. Õpi neid ka kasutama!

Hinda oma võimeid adekvaatselt ja ära roni teisi takistama

Mõistus tuleb võtta teele kaasa igal ajal ning enesehinnang peab olema alati adekvaatne, aga eriti tähtis on see tormis. Kui oled algaja juht või niisama ei oska ja ei suuda, siis pole vaja teedele teisi takistama ronida. Kuigi valida tuleb teeoludele vastav kiirus ning mingites oludes võib olla väga OK sõita Tallinn-Pärnu maanteel 90 km/h alas näiteks 50 km/h, siis põhjendamatult aeglane sõit on vaat et suuremgi pahategu.

Tormi ja tuule peale ei pea alati ära nikastama ja maanteel enda taga kolonni hoidma. Kui sõitmisega päris hästi hakkama ei saa ja kolonni turvaliselt endast mööda lasta ka ei mõista, siis ära kehvades oludes teedele roni. Võta parem aega lähedastega olla ja lõpuks ongi maailm parem paik.

Foto: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN