Reede, 15. november 2024
London nagu kõik suurlinnad on hädas kehva linnaõhu kvaliteediga. 8. aprillist kehtib Ühendkuningriigi pealinnas ULEZ ehk ultramadal heitmetsoon. Uku Tampere, kes kümmekond aastat on kaubikuga Londoni vahet sõitnud, kirjutab, mis tundeid uued piirangud temas tekitavad.

London ja teised suurlinnad on aastakümneid maadelnud linnaõhu kehva kvaliteediga ning selle parandamise nimel on mindud otseteed ja võetud luubi alla suurim saastaja – transport. Londoni südalinna ummikumaks on 13 eurot päevas. Kel vähegi oidu, kesklinna ei ronigi.

Ent ummikumaksust üksi ei piisa, et õhk hingatav oleks.Mõni aeg tagasi hakati sahistama veelgi karmimatest nõuetest ja nüüd on asi sealmaal, et juba kahe nädala pärast, 8. aprillil on Londonis uus emissioonitsoon – ULEZ ehk Ultra Low Emission Zone. Eesti keeles võiks seda nimetada ultramadalaks heitmetsooniks.

Kas uus piirang ka tegelikult midagi muudab või tekitab segadust ja pahameelt ning paneb juhte leiutama uusi meetodeid, kuidas karmides tingimustes hakkama saada, näeme juba varsti.

ERI TSOONE IGALE MAITSELE

Ei hakka pikemalt peatuma sellel, et juba autot ostes tuleb Inglismaal rahakotti kergendada ka automaksu võrra. Piiranguid, makse, aga ka soodustusi “õigesti” käituvatele juhtidele leiab Inglismaal mitmesuguseid.

Mida võimsam-saastavam on auto, seda mahlasem on kuningriigi alamatele ette nähtud automaks. Moodsaid täiselektrilisi ja hübriidajamiga sõidukeid soositakse ning need saavad maksusoodustust.

Ka saavad soodustust need, kes oma vana ja saastava auto uue vastu vahetavad: uue auto hinnast võib maha minna isegi tuhandeid naelu, sõltuvalt, millise auto ära andsid, ja millise otsustad osta.

Veel: Heathrow lennujaama juures piiratakse aeg-ajalt sõidukiirust, kui õhusaaste üle mingi piiri kasvab. Sõita tohib kiirteel sel juhul tavapärase 113 km/h asemel 80 või 64 km/h-ga.

Londonis on juba aastaid olnud kesklinna alal ummikumaksu piirkond. See tähendab seda, et kui tahad tsooni sisse sõita ja teatud tänavatel liigelda, tuleb lunastada umbes 13 eurone (11,5 naela) päevapilet.

Kes ummikumaksu maksta ei taha, peab kasutama alternatiivseid tsooniväliseid teid. See ei pruugi olla hea mõte, sest neid autojuhte, kes otsustavad mitte maksta on palju ja teed on kohutavalt umbes.

Ummikumaks aga on otsene meede autosid mingitest kohtadest eemal hoida. Kas ka edukas, ei oska öelda, sest ummikud tekivad järgmisse kohta.

Kommertssõidukitele – suurtele kaubaveomasinatele, raskeveokitele jne – kehtib Low emission zone (LEZ) ehk madala emissiooniga sõidukite tsoon.

Kui ummikumaks kehtib piiratud tsoonis ja teatud ajal, siis LEZ laieneb märkimisväärsele osa Londonist ja kehtib 24/7 ning nõutud tingimustele mitte vastavad sõidukid peavad maksma lõivu sõltuvalt olukorrast 100-200 naela päevas.

LEZ PANI LIIGUTAMA

Just LEZ oli esimene põhjus, miks ma aastaid tagasi vana Euro 3 standardiga diiselmootoriga M-B Sprinteri kaubiku puhkusele saatsin ja Euro 5 Citroen Jumperi ostsin. Vana kaubikuga Londonis tiirutamine läheb jube kalliks!

Seda, et linnaõhk kehv on, näitas ilmekalt valge kaubiku sein – kolmepäevaselt reisilt naastes oli see ühtlaselt tumehalli värvi. Ja kui mõelda, et igapäevaselt hingavad inimesed seda “halli” sisse, pole imestada, et aina uusi meetmeid puhtama linnaõhu nimel leiutatakse.

Iseküsimus muidugi on, kas trahvid ja maksunõuded Eestis registreeritud auto omanikele koju tulevad, aga kui ma tahan mitu korda kuus Londonis asju ajada, siis ei taha riskida vahelejäämisega. Näiteks ühte politsei poolt tehtud parkimistrahvi tuletati mulle isegi tollis meelde.

Aastate jooksul on paaril korral keset Londonit kontrollitud nii paagis olevat kütust kui ka vaadatud tehnilist passi. Euro 5 sobis.

juhiabid sõidukid eestis

KÕIGEKS EI SAA VALMIS OLLA

Täna võin rõõmustada oma kahe aasta taguse ettenägelikkuse üle: kui Jumperi vahetamine päevakorda tuli, valisin tööriistaks Euro 6 nõuetele vastava mootoriga Volkswagen Crafteri. Hea valik, sest sellega tohib sõita ka ULEZ-is. Hõissa!

Ent kogu selles nõuete virr-varris on nüüd punane joon väga lähedal. Püüdlus puhtama ja tervislikuma linnaõhu poole võtab järjest jaburamaid pöördeid. Üha karmimate nõuete pealesundimine on muutumas üldiseks probleemiks ning selle mõju majandusele on juba tunda.

Eesti virutas ettevõtjatele teekasutustasuga, mis ei ole küll midagi uut Euroopa ja maailma mastaabis, aga kui erinevad maksud, nõuded ja tingimused tulevad ootamatult, siis on nendega väga keeruline arvestada.

Hinnad, marsruudid ja isegi kogu ettevõtte tegevus võib saada halvatud täpselt selliste üllatustega nagu teekasutustasu või eriti karm keskkonnanõuete tsoon.

Mingite süsteemide üles ehitamine võtab ettevõtjatel ja autotootjatel aega aastaid ning oma ettevõtet käima joostes loodad teatud stabiilsusele. Kõigega ei oska nagunii arvestada, aga midagi tahaks ette näha.

Minul läks hästi – Crafter sobib londonlastele ja jätab neile nende kopsud alles. Mida peab aga tegema see, kel on tööks hädavajalik vanem kaubik, mille väljavahetamiseks iseenesest veel vajadust ei ole ja kes siiski üleöö tekkinud tsoonis peab äri ajama?

Kes maksab kinni uued lõivud? Kaupmees, kes harjunud igal hommikul tarnijalt oma kaupa saama või ostja, kes oma sooja saiakest või piimapudelit soovib?

Kaubikut ei vaheta uue vastu isegi parima tahtmise korral, sest töö iseloomust sõltuvalt on see tihtipeale tellimuskaup. Seega tuleb maksta trahv, mille omakorda saab kaela ostja, kes kogu selle peo lõpuks omast rahakotist kinni taob.

Mitte ainult transpordifirmade kaevu ei sit*ta. Kannatab näiteks ka tavaline torumees või elektrik, kes sõidab ringi näiteks vana truu Ford Transitiga, kõige populaarsema ja linnapildis nii tavalise kaubikuga. Sest milleks visata minema autot, kui see töötab!?

Klient aga asub ULEZ tsoonis ja tema peldik on umbes. “Sorry, ma ei saa tulla, sest ma ei jaksa oma tööriistu 2 miili seljas tassida ning uut autot sel aastal pole ka võimalik” – jabur, aga tänases Londonis väga tõenäoline vastus. Mis otse loomulikult klienti ei rahulda. Tee oma ummistus ise korda või maksa trahv.

ÜLEÜLDINE TREND ON KEELATA ÄRA

Aga mitte ainult Londonis, mujal on sama jabur, London on lihtsalt hea näide. Saksamaal on Umwelt Zone ehk keskkonnatsoon väga levinud ning ilma vastava kleepsuta piirangusooni sõitmine läheb kalliks maksma.

Muuseas, neid “umwelte” on punaseid, kollaseid ja rohelisi. Ja kõik maksavad. Sest ära keelamine on lihtne, raha tuleb praktiliselt kohe peale kuna töö tahab tegemist ja uusi transpordivahendeid ettevõtja ultrakiirusel osta ei jaksa.

Ja kas peakski? Uued kaubikud maksavad tihti ulmehinda, lisa küsitakse ka nendesamade roheboonuste eest – tahad kõrgema standardiga mootorit, maksa. Samal ajal on autode vastupidavus aga langenud.

Mikromootorid ei kõlba raske töö tegemiseks, tehnika ei pea vastu ja on kallis remontida ning tagatipuks on ultrauue kaubiku kütusekulu 20% suurem, sest roheline revolutsioon nõuab kütust. Jah, lugesite õigesti, me põletame autodes rohkem kütust kui varem, et nende heitgaasid oleksid puhtamad.

Ma päriselt ka ei taha uut ja kaasaegset autot osta, sest kui Londoni kesklinnas seatud piirangutega võib nõustuda – kõik parema õhukvaliteedi nimel – siis Brüsseli ametnike suvaliselt välja mõeldud euronormid töötavad enamasti sellele samale püüdlusele vastu. Kits kärneriks ja need teised ütlused.

MIS ON ULEZ?

London tuli välja plaaniga, kehtestada aprilli algusest senisest karmim tsoon, kuhu enamikel autodest enam asja ei ole.

Ultra Low Emission Zone ehk ULEZ hakkab kehtima 8. aprillist 2019. 9l Londoni südalinna tänavat jäävad lisatasuta kasutatavaks vaid elektrisõidukitele, hübriididele ja EURO 6 heitmenormi täitvatele sõidukitele.

Kui plaanid teoks saavad, laieneb ULEZ aastal 2021 suuremale osale Londoni südamest. Uus tsoon lähtub  põhimõttest, et saastaja maksab.

Kui su sõiduk ei täida ULEZ tsooni tingimusi, tuleb maksta 12,5 naela ehk üle 14 euro iga päeva eest, mis auto tsoonis viibib. Seda lisaks ummikumaksule. ULEZ tsoon asub GC (Gongestion Charge) tsooni sees.

Teisisõnu, kui tahad vanema kaubikuga Londonis äri ajada, tuleb iga päeva eest maksta 24 naela. Kui sul on diiselsõiduk, mis ei täida madala heitmekategooriaga tsooni nõudeid, lisandub ka LEZ maks.

Bussid ja rekad ehk kommertstransport, millel puudub Euro 6 heitmestandardile maksev jõuallikas, peavad ULEZ-s maksma lõivu 100 naela päeva eest.

Ma ei ole tahtnud teha loomkatseid, et välja selgitada, kas Ühendkuningriigis saadud ummiku-, tee-, ja keskkonnamaksu nõuded tulevad koju järgi või mitte, aga trahvid maksmata jätmise eest  on soolased.

ULEZ tsooni nõuete rikkumise eest võib saada 160 naelase trahvi. Lähemalt saab uute piirangute kohta siit lugeda.

Mootorrattad alla EURO 3 standardi (enne 2007 aastat toodetud)
Bensiinimootoriga autod ja kaubikud alla EURO 4 standardi (enne 2006 aastat toodetud)
Diiselmootoriga autod ja kaubikud alla EURO 6 standardi (enne 2015 aastat toodetud)
Bussid ja veoautod peavad olema vähemalt EURO 6 või maksavad £100 päevas

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.