Laupäev, 25. mai 2024
Veli V. Rajasaar tegi proovisõitu Bentley Continental GT-ga ning tõdeb, et paari aasta tagune kogemus võrrelduna nüüdsega võib autofänni üsna kergelt ümber veenda: GT on oma hinda väärt!

Mõni aasta tagasi jõudis Eestisse Bentley esindus ning juhuse tahtel sain ka mina sõita toona minu jaoks huvitavaimana tundunud mudeliga – Continental GT W12.

Paraku ei jäänud mulle sellest üürikesest sõidust erilise emotsiooniga mälestust – luksuslik ja kiire kindlasti, kuid kõik tundus kuidagi… ümar ja mittemidagiütlev.

Seekord aga saan luksuskupee uue generatsiooni esindaja omale pikaks nädalavahetuseks ning olen valmis ümber veendud saama.

TÄHTSAD NUMBRID
MOOTOR 6-liitrine topeltturboga W12
VEOSKEEM Nelikvedu
KÄIGUKAST 8-käiguline ZF automaat
VÕIMSUS 626 hj / 467 kW @ 6000 RPM
PÖÖRDEMOMENT 900 Nm @ 1350-4500 RPM
KIIRENDUS 0-100 KM/H 3,7 sekundit
TIPPKIIRUS 333 km/h
TÜHIMASS 2244 kg
PAGASIRUUMI MAHT 358 l
KÜTUSEPAAGI MAHT 90 l
KÜTUSEKULU (KESKMINE) 12,2 l/100km
HIND Alates 203 160€

.

MUGAV JA PRAKTILINE?

Esmapilgul võiks arvata, et siia autosse mugavalt nelja inimese mahutamine on võimatu. Inimkatse sai siiski tehtud ning siinkohal tulevad abiks Bentley mõõdud – hoolimata minu silma jaoks täiuslikust kupeejoonest on tegu palju pikema ja laiema autoga kui arvata võiks.

Minu taha mahub 1.8-meetrine noormees, kaassõitja taha turvatool koos lapsega. Tõsi, kaassõitja peab natuke oma põlveruumi ohverdama, kuid neljakesi reisimine on täitsa võimalik! Eesistujate perspektiivist on uus Conti aga kõige mugavam auto, milles istunud olen.

Olude sunnil sattus proovisõit kokku ka võttega, mille käigus pidin pagasiruumi mahutama suure kaamerakomplekti, helitehnika ning kaamera stabiliseerimiseks kasutatavad rakmed. Nii kalli produktsiooniautoga pole ma vist varem võttel käinudki…

Hilisema arvustusvideo filmimise tarbeks kasutatud väike kaamerakomplekt, droon ja stabiliseeriv gimbal mahtusid loomulikult mängleva kergusega ära.

KUIDAS SEE SÕIDAB?

Continental GT on raske… Väga raske. Kaks ja veerand tonni massi peaks endast ju igakülgselt märku andma!

Näiteks eelmise põlvkonna GT puhul on mul siiani elavalt meeles see, kuidas saba suurel kiirusel pidurdades elama ja vibama hakkas.

Uus GT seda enam ei tee ning see stabiilsus meenutab vägisi reisirongi. Hoolimata keraamiliste pidurite puudumisest saab GT ka uskumatult hästi pidama – 100-0 võtab vaid 35 meetri kanti.

Samamoodi üllatav on see, kui maha liimitult auto kurve neelab. Mehaaniline haardumine on üks asi, tark nelikvedu loomulikult teine määrav faktor.

Eelkäija innustas küll sirgel gaasipedaali põhja litsuma, kuid vibav saba tuletas enne kurvi kiirelt meelde kiirust veelgi maha võtta.

Uustulnuk seevastu surub end jõuga füüsikareegleid eirates igast kurvist läbi ja jätab (teenitult!) mulje, et saaks ka kiiremini…

Ning lõppeks jääb mulje, et piiri lähedale ma ei jõudnudki – enne jõudsid euromärgid silme ees tilistama hakata ning jalg gaasipedaalilt veidi tõusta.

Sellegipoolest pakub kahe turboga W12 nii katkematut tõmmet, et kui ennast ei jälgi, piisab kümnest sekundist, et piirkiirusel sõitmisest saaks irratsionaalselt suur kiirus (rääkimata kriminaalsest).

Mina lasin end varahommikusel tühjal ja sirgel teel korra lõdvaks ning nägin elus esimest korda ära hoiatuse stiilis „Rehvirõhk pole suuremateks kiirusteks piisav“… Samas kiirusetunnetust ei mingit – ikka vaikne, ikka mugav, ikka stabiilne…

Bentley Continental GT pole küll esimene tümpsa, kes oma rasvavolte sedavõrd hästi varjab, kuid erinevalt paljudest teistest sarnastest masinatest teeb ta seda ilma nelikroolimiseta.

Conti puhul on rõhk hoopis toorel jõul, targal veojõu jagamisel ja aktiivvedrustusel. Tulemus on hämmastav – stabiilne, meeletult kiire ja igakülgselt loogikat eirav.

UUT TEHNOLOOGIAT

Olenemata sõiduprofiilist eelistab Conti loomulikult tagavedu, aga vana mudeliga võrreldes veelgi enam – näiteks lükates sõidurežiimide valitsa asendisse „Sport“, jõuab tavapärase 38% asemel esiratastele maksimaalselt 17% saadaolevast veojõust. Tavasõidul aga on ta pea täielikult tagaveoline.

Lisaks sellele oskab W12 mootor sõidustiilist olenevalt ka vaid kuue töötava silindriga sõita, vähendades kütusekulu. Litsu aga gaas põhja ja kõik kaksteist ärkavad uuesti elule, pakkudes eelnevalt kirjeldatud katkematut tõmmet.

Loomulikult ei puudu ka elektroonilised lapsehoidjad nagu autonoomne hädapidurdamine, sõidurajahoidja, pimenurga jälgimine, adaptiivne püsikiirushoidja jne. Uudiseks on aga näiteks öökaamera, mis juhi ees olevale displeile võimalike ohtude kohta infot saadab.

Interjööris hakkab esimesena silma aga uus jamesbondilik pöörlev keskkonsool. Üks tahk on soliidne kahevärvilise laminaadiga, teine tahk on infolustisüsteemi ekraan ning kolmas peidab endas kolme analoogkella – kompassi, termomeetrit ja kronomeetrit.

SEE POLE ERITI TÄHTIS…

Saagu profülaktika mõttes mainitud ka Continental GT kütusekulu – kui täis paagi kohta ennustas pardakompuuter alguses optimistlikult 720 km, siis reaalselt sain sõita umbes 350 km. Eeldades, et 90-liitrisesse paaki jäi veel 10 liitrit reservi, teeb see keskmiseks 22,9 l „sajale“.

Samas autot esindusse tagasi viies õnnestus väga ontlikult välja sõita 14l/100 km. Piisavalt pika sõidu korral oleks seda loomulikult veelgi alla kaubelda saanud, kuid teadmine, et 626 hobust on varmalt igal hetkel minekuvalmis… See teeb oma töö.

KOKKUVÕTTEKS

Uus Bentley Continental GT on täpselt see, mida luksuslikult GT-kupeelt oodata võiks – pööraselt võimas, pööraselt luksuslik ning ka pööraselt kallis.

Samas on toimunud ka tuntav edasiminek eelmise põlvkonnaga võrreldes – ta on palju väledam, varjab oma massi ootamatult hästi ning seetõttu innustab ka juhti rohkem lõbutsema.

Seega kui Sa oled rikas, kuid ei taha sohvri poolt sõidutatud saada, vaid vahel ka ise lõbutseda, ei ole niivõrd luksuslikuks ja kiireks kulgemiseks just palju variante. Sellisele inimesele on Continental GT igakülgselt oma röögatut hinda väärt.

Pildid ja video: Sten Ottep/Fifty Visual

Vaata kogu pildialbumit siit

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN