Kolmapäev, 16. oktoober 2024
Siiani peamiselt rakettseljakottidega tegelenud ettevõte JetPack Aviation on oma alambrändi Mayman Aerospace vahendusel tulnud välja hoopis lendava mootorratta prototüübiga P2 Speeder.

Mayman Aerospace on loodud selleks, et tegeleda väiksemõõduliste püstloodis startivate ja maanduvate lennumasinate ehk VTOL-ide arenduse ja turuletoomisega.

P2 Speeder on firma kolmas elusuuruses prototüüp, mida liigutavad kaheksa väikest reaktiivmootorit. Kütusena tarbivad need kas SAF-i (Sustainable Aviation Fuel) või ZNCF-i (Zero Net Carbon Fuel) ehk keskkonnasõbralikke kütuseid. Nurgeline süsinikkiust kere ja ergonoomiline juhipositsioon on loodud maksimaalset aerodünaamilist efektiivsust silmas pidades.

Loomulikult on sellise lähenemise puhul erilist rõhku pandud turvalisusele – näiteks mootorite juhtimine on elektrooniline ja automaatne ning tasakaalustab rikke korral tõukejõudu. Ka kasutajamugavus on prioriteet ning lendu tõusmine on muudetud sama lihtsaks kui nupuvajutus.

Californias Draper Venture Network CEO Summitil esitletud prototüüp oli küll piloodiga, kuid P2 Speederi modulaarne disain võimaldaks luua ka autonoomseid ja kaugjuhitavaid versioone, mis laiendaks märkimisväärselt peamiselt politseile ja päästjatele suunatud sõiduki kasutusvaldkondi.

P2 Speeder võiks näiteks tegeleda tule tõrjumisega, kui see varustada kahe veepaagiga, mille sisu on võimalik täpselt kallata raskesti ligipääsetavatesse tulekolletesse. Potentsiaali on ka päästesõiduki või hoopis transpordivahendina, mis suudaks kuni 450 kg laadungiga lennata kuni 800 km/h ning 644 km.

Maymani esindaja sõnas, et neil on plaanis väikeste VTOL-ide segmendis tõsiste uuendustega tegelema asuda, mainides muuhulgas vesiniku jõul töötavaid turbiine, elektrilisi turboventilaatormootoreid, nutikaid “tuvasta ja väldi” sensoreid autonoomseks lennuks ja ülehelikiirusel lendamist.

Firma töötab selle nimel, et P2 Speeder (esialgu) Ameerika Ühendriikide õhuruumi seaduslikult liiklema saada ning on suhtluses ka potentsiaalsete klientidega riikliku julgeoleku, kaubaveo, päästmise ja kriisileevenduse valdkondadest. Esialgsed kaugjuhitava lennu katsetused peaksid algama käesoleva aasta kolmandas kvartalis, aasta lõpu poole võetakse ette ka mehitatud lennud.

Foto: Mayman Aerospace

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.