Reede, 14. juuni 2024
Iroonilisel kombel algas Eesti lipu päeval Tallinnas tõeline liikluskaos. Uku Tampere võttis teisipäeva keskpäeva eel autoga suuna Rakvere peale. Isegi Waze oli segaduses ja saatis autojuhi otse sõjatandrile.

Uue aja tarkusetera tõdeb, et Eestis ei  saa talvel sõita libeduse tõttu ja suvel teetööde tõttu. Esmaspäevast, 3. juunist alates on Tallinnas osaliselt suletud Jõe tänav. Seega saame täna, Eesti lipu päeval tähistada ka esimest suvist liikluskaose päeva.

Juhuslikult sattus just sellele päevale ka meie minieksperiment, mille käigus pidin sõitma Balti Jaamast Peterburi teele ja edasi Rakverre, et selgitada välja, kas auto suudab rongile “pähe teha” mugavuses ja muidugi odavuses.

Ette ruttavalt: sellises olukorras ei suuda ikka küll, liiklus Tallinnas oli keset mittemidagitundi nii tuksis, et isegi Waze ei osanud marsruuti soovitada.

Kas ükskord algab aega, kui kõik autod…

Kas kunagi tuleb aeg, kui saab normaalselt liigelda? Kuigi autosõit ei ole inimõigus, ei peaks seda olema ka suvalisel hetkel kusagil ehitama hakkamine. Ilma toimivate alternatiivsete lahendusteta.

Reidi tee ehitus on paisanud segi liikluse Narva maanteel Pirita teega ristumise kohas. Eilsest on osaliselt suletud üks oluline linna tuiksoon – Jõe tänav.

Tartu maantee oli küll väidetavalt teetöödevaba, aga vähemalt Waze seda marsruuti kuidagi ei soovitanud ja ka Ülemiste kandis oli kaardil palju punast näha.

Kirsiks tordil kõigi nende jaoks, kes tahtsid linnast kiiresti ja kaugele põgeneda – näiteks ida suunas nagu mina, siis teisipäeval ei olnud pea ainukesel mõistlikul teekonnal Balti Jaamast võimalik Estonia puiesteelt teetööde tõttu keerata paremale, Kentmanni tänavale.

Kuna tegemist oli päevase ajaga, siis oli ka Gonsiori tänav parasjagu ühesuunaline ja seda linna suunas, mis tähendab, et sisuliselt ainus remondivaba ja ummikuvaba teekond läbi linna oli Liivalaia-Kunderi-Laagna tee.

Ei no Eino, mis siin ikka viriseda…

Iseenesest väga viriseda ei saa, sest põhimõtteliselt on ju mingi variant olemas ja ka liiklus sujus seal sujuvalt, kuid…

…ma liiklesin ajal, mil polnud tipptunnist haisugi ning seega kaugem ideoloogiline hämming jääb – kuidas on võimalik, et selline olukord üldse tekib: ühes ilmakaares kesklinnast välja pääsemine on pea tervikuna mingil viisil kinni pandud!?

Süüdistada ei saa ainult teeremonte – liiga paljud autojuhid on ilmsi poolpimedad ja poolkurdid ning ilma ajudeta ning sõidavad kuidas juhtub, stiilis “kes ees, see mees, ja mina olen mees!”

Natuke planeerimist ja natuke ajastamist, samuti kasvõi kübekene liiklusviisakust, -moraali ja -kultuuri ning meil kõigil oleks natuke kergem, sest ristmiku kinni sõitmine ei aita kedagi kiiremini edasi.

See ilus eestikeelne sõna…

Kuid üldiselt ikkagi küsimus: kuidas kurat on võimalik, et liikluse tuiksooned korraga sandistatakse? Jaa-jaa, Tartu maantee on vaba, aga paigutame Ülemiste ristmikule ühe rikkega auto ning kogu linn (KOGU LINN!) ongi kinni.

Neile, kes nüüd ütlevad, et sõida rattaga, käi jala või koli mujale, soovituseks: vaadake operatiivinfo kaarti, mis näitab kätte kõik parasjagu üles kaevatud tänavad Tallinnas. Nüüd visake see kivi uuesti. Kui muidugi on, kuhu visata…

Loe vahelduseks, mida toob kaasa uus liiklusseadus

Seda, kus Tallinnas parasjagu kaevatakse, vaata siit

KOMMENTEERI SIIN