Laupäev, 20. aprill 2024
BMW X3 M40i jõuallikaks on 360hj 3-liitrine R6
Auto võime teha juhiga koostööd on nõiakunsti vallast
Kähkumaasturi hind algab 65 300 eurost

Linnamaasturite buumiajal tuleb esiletõusmise nimel abi otsida kasvõi nõiakunstist. BMW X3 kolmanda generatsiooni jõudmine võiks vabalt jääda ka kahe silma vahele: olenemata viipekeelsetest uuendustest ja poolautonoomsetest abidest on X3 ikka see, milleks ta loodud – noobel kõrge istekohaga ja üsna maastikusuutlik pereauto.

Baieri autoehitajad ei ole eile sündinud: M-divisjoni abiga on ontlikust peremaasturist välja võlutud sõiduelamus nimega M40i, mis sõitjale liialdamata maagiliselt mõjub.

Või kuidas seletada asjaolu, et autogurmaan, kes maasturilaadseid muidu mikski ei pea, hakkab põhjendama, miks just selle auto soetama peaks?! Veelgi enam, ta väidab, et on M40i roolis saavutamas selgeltnägija võimeid. Kõlab nagu hullumeelse jutt?

VAATA VIDEOT!

KÜSI AINULT, JA SEE ON OLEMAS!

BMW X3 M40i rooli istudes on selge, et kvaliteediga pole selles autos teragi koonerdatud. Materjalidevaliku kallal ei saa kuidagi nuriseda, Istmed on mugavad ja toetavad ning miljonit moodi seadistatavad, infolust on kiire ja intuitiivne.

Kõik harjumuspärased abid on autol olemas, alates parkimisanduritest ja adaptiivsest püsikiirushoidjast kuni roolisoojenduse ja ägeda ülalt-alla vaatega parkimiskaamerani.

Kõik vajalikud nupud sõiduprofiilide seadistamiseks on mugavalt ühes kohas käigukangi kõrval, täpsemateks individuaalsemateks seadistusteks tuleb aga veidi ekraanil klõpsida.

[toggle title=”PROOVISÕIDUAUTO TEHNILISED ANDMED” load=”hide”]BMW X3 M40i

Mootori tüüp: 3-liitrine R6
Võimsus: 360 hj @ 5,800 rpm (265 kW)
Käigukast: 8-käiguline Sport-automaat
Muutuva ülekandega roolisüsteem
Kiirendus 0-100 km/h: 4,8 s
Kütusekulu l/100 km (keskmine): 8,4–8,2
CO2-heide g/km (keskmine): 193–188

Hooldus ja garantii
Kasutustingimusi arvestav hooldusintervalli näidik
Muuhulgas: BMW Repair Inclusive garantiipakett
kestusega 5 aastat või 200 000 km

Edevuse laat
Nahkkattega M sportrool, 3 kodarat
Kergmetallveljed ‘Double-Spoke 669M’
ees 8 J x 20 rehvidega 245/45 R20
taga 9 1/2 J x 20 rehvidega 275/40 R20

Summutiotsad nähtaval vasakul ja paremal
trapetsikujulised, musta kroomiga kaetud otstega

Hind: alates 65 300 eurost
[/toggle]

VALI HULLUMEELSUS!

Kui oled omale sobivaima sõiduprofiili leidnud (soovitan soojalt valida Sport Plus ning veojõu-ja stabiilsuskontroll välja lülitada või vähemasti vähem piiravasse “Traction” seadistusse panna), pakub sõitmine enam emotsioone, kui tõsiselt peremaasturilt oodata võiks.

X3 M40i on hoolimata oma tõsisest ja täiskasvanulikust välisilmest lõbusalt lapsik auto, mis laseb lustida hoolimata sellest, mis pinnasel või kui kiiresti sõidad – alates stardiabiga kiirendamisest kuni linna vahel paukuva väljalaskega inimeste ehmatamiseni.

XDRIVE NELIKVEDU

X3 M40i XDrive nelikvedu on intuitiivne ning õnneks kallutatud tagaveo poole. Kui ülejuhitavus esile kutsuda, sekkuvad esimesed rattad tuntavalt alles siis, kui nurk liiga suureks läheb või kui tugevalt gaasi juurde vajutad.

Tänu sellele kehtib ka vana hea nelikveo-loogika – suuna rattad sinna, kuhu minna tahad, ning vajuta gaasi. Kui hakkab käest minema, suuna rattad rohkem sinnapoole, kuhu minna tahad, ning vajuta rohkem gaasi. Toimib!

This slideshow requires JavaScript.

SIIS, KUI JUHIST SAAB SELGELTNÄGIJA…

Niivõrd moodsalt autolt võiks oodata, et ta peab end targemaks, kui juht. Nii mõnigi masin suhtub näiteks veojõukontrolli maha võtmisse väga rangelt ning kiirustab seda esimese libiseva ratta korral tagasi sisse lülitama.

X3 seda õnneks ei tee ning veelgi enam, ta ei kiirusta ka “varjatult” sekkuma – vähemasti tagumikutunde järgi saan seda öelda.

Lisaks on ka elektroonilise roolivõimendiga suudetud korda saata mingi ime, mida mina ei mõista – rool tagasisidestab esiratastega toimuvat väga usaldusväärselt ning nii mõneski libedas kurvis leidsin end rooli korrigeerimast enne, kui pidamine reaalselt kaduma hakkas.

Ma ei tea, kuidas, kuid selliseid selgelt nägemise võimeid ma sarnaste elektrooniliste süsteemide puhul varem tundnud pole, pigem vastupidi – enamjaolt kirun hoopis vaakumit, mis tundub rooli ja esirataste vahel olevat. M40i aga annab tagasisidet ning väga korraliku varuga aega korrigeerimiseks.

TAGASIHOIDLIK VÄLIMUS ON VOORUS

X3 M40i üheks suurimaks väärtuseks on minu silmis tema tagasihoidlik välimus. Kui just tahtlikult mingit kärtsumat värvi ei vali, võib ta linnapilti väga hästi kaduda ning nii mõndagi sportautot foori alt startides üllatada.

Ainsaks tunnuseks, mis auto päritolu reedab, on M-märgid külgedel ja taga ning loomulikult tavalisest käredam hääl. Kui tahad sportauto dünaamikat, aga mitte sportautoga kaasas käivat tähelepanu, sobib M-seeria X3 Sulle kui valatult.

Naudi Sten Ottepi X3 M40i pildigaleriid Flickris

KELLELE SOBIB?

Mina näen selle auto roolis keskmisest lapsikumat pereisa või -ema, kes ootab oma praktiliselt igapäevaliikurilt ka n-ö valuutavahetusvõimekust – kulutatud eurode ja sõidetud kilomeetrite eest peab saama vastu naeratusi ja adrenaliini. Selle ülesandega saab M-seeria X3 suurepäraselt hakkama, kaotamata praktilisuses või mugavuses.

blank

KUIDAS MIND “ÄRA NÕIUTI”

Järgnevat võiks pidada ka mu ausaks ülestunnistuseks. Enne uue X3-ga sõitmist ei mõistnud ma kahte asja – SUV-maaniat ning eestlaste bemmilembust. Esiteks, miks valitakse näiteks sportliku universaali asemel sõitev külmkapp?

Olen varasemalt läbi sõitnud mitu “kähkumaasturit” – Subaru Forester XT, Jaguar F-Pace, Porsche Macan GTS ja Cayenne Turbo, jt., kuid põhjusest, keda need autod peaksid kõnetama, päris lõpuni aru ei saanud. Porsche puhul ehk läks kõige rohkem pihta – ikkagi Porsche.

M-seeria X3 puhul aga on mul tunne, et olen suutnud selle nähtuse enda jaoks lõpuks ometi lahti mõtestada – kui tihti on tundunud, et tehtud on tugev kompromiss praktilisuse ja sportliku dünaamika vahel või et “kähkukad” on pigem varumehed, siis X3 M40i suutis esimesena selle tunde kummutada. Ja vaadates ülal konkurentide nimekirja, ei ole see teps mitte väike saavutus…

Ja teiseks, meie bemmilembuse teema. Senimaani olen iga proovitud auto juures leidnud käputäie asju, mille kallal nokkida, kuitahes triviaalsed need ka poleks.

Otsisin ka seekord ning leidsin ühe asja – kindalaekas on mingid imelikud riiulid, mida eemaldada ei saa ja mis teevad laiemate esemete sinna paigutamise võimatuks. Ja see on kõik!

Kui kõik uued BMW-d on muus osas nii läbimõeldud, saan eestlaste BMW-fanatismist täiesti aru. Kui ülalpidamiskuludega elada suudate, siis tõesti – miks mitte.

Vaata lähemalt auto kohta siit

Video ja pildid: Sten Ottep. Video skript ja lugu: Veli V. Rajasaar

Uus Porsche Cayenne – kiirem, kergem ning mitte enam varumees

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN