Teisipäev, 23. aprill 2024
Kui kirglik jahimees, kes töönädala sees peab IT-arendaja või disaineri ametit, ent esimese lume langedes sööstab hundijälgi otsima, ostab endale nädalavahetuse sõitudeks pikapi, siis kas tegu on elustiiliauto või praktilise sõidukiga? Saak vajab ju metsast koju toomist!

Vastus ei muuda tegelikult vähimalgi määral auto olemust. Ehkki tänapäevased pikapid on oma olemuselt universaalsõdurid, kes peavad igas olukorras ja igal pool tegema kõike (mis tagab neile tohutu populaarsuse ookeani taga), tahetakse üha enam neist teha elustiiliautosid. Õnneks kõik tootjad selle staatuse poole ei pürgi.

Esimene D-Max jõudis turule 2002. aastal, vahetades välja legendaarse vastupidavusega KB nime kandnud pikapi. See mudel püsis tootmises kümme aastat, järgmine kaheksa ning 2020. aastal meile jõudnud kolmas põlvkond läbis hiljuti näovärskenduse. Ilmselt on kliendid muutunud nõudlikumaks ja soovivad kogu aeg midagi uut.

Isuzu D-Max mudeliuuendus

Samas oleme varemgi veendunud, et heast paremat tegema minnes peab väga ettevaatlik olema. Seda teab ilmselt ka Isuzu, kes oma pikapile näovärskendust tehes oli ülimalt ettevaatlik, et hästitoimivat lahendust mitte rikkuda.

Kolm kabiini, aga üks mootor

Jätkuvalt pakutakse kolme erineva kabiiniga versioone (2-, 4- ja 5-kohalised), millest suurim on kogupikkusega 5305 mm. Meil müüdavaid autosid liigutab 1,9-liitrine ühisanumpritsega diiselmootor, mis arendab 163 hobujõudu ja 360 Nm pöördemomenti. Kiirendus 0-100 km/h võtab aega üllatavalt vähe – vaid 12 sekundit ja maksimaalne kiirus on 180 km/h. Isuzu sõnul on tegu ideaalse kombinatsiooniga jõudlusest ja säästlikkusest.

Isuzu D-Max mudeliuuendus

Mingit viimistletust ega hillitsetust mootori juurest otsida muidugi ei tasu. Käivitamise hetkest on ka kehva kuulmisega inimesel selge, mis sorti jõuallikaga on tegu ning kiirendamisel arusaam vaid süveneb. Samas ei saa seda süüdistada iseloomutuses, pole mingit kunstlikku heli väljalasketorust ega kõlaritest, ainult ehtne diislihääl. Ajastule kohaselt käib kaasas kübemefilter ja AdBlue, misläbi pole Euro 6 heitmestandardi täitmisega probleeme.

D-Max oli üks esimesi (kui mitte kõige esimene) meil müüdavaid pikapeid, mille taha võis haakida kuni 3,5 tonni kaaluva haagise. Tänapäeval on sellest kujunenud norm, kuid legend parimast veovõimest elab edasi nende seas, kel vaja rasketes tingimustes suurt koormat sikutada.

Isuzu D-Max

Sobib pigem raskematesse oludesse

Proovisõiduks oli keskmine ehk neljakohalise Space Cab kabiiniga auto. Selle keretüübi iseärasusena peab tagaukse avamiseks paotama kõigepealt eesmise ja see teeb kitsas parkimiskohas toimetamise üsna tüütuks. Kui esiiste on lihtne, ent piisavate reguleerimisvõimalustega, siis taga eriti kaua olla ei tahaks.

Isuzu D-Max mudeliuuendus

Põhjusi, miks pikemate vahemaade läbimisest hoiduda, on veelgi. Maanteel hakkab tõsiselt väsitama nii veere- kui mootorimüra, ehkki viimase kõla pole üldse ebameeldiv. Lihtne kastikas pole mõeldud pikkade vahemaade katmiseks maanteel, selleks on kaubikud. D-Maxi eelised tulevad välja raskemates oludes.

Juba telefoni paaritamine infolustisüsteemiga osutus parajaks pähkliks, mis nõudis lausa kahe valdkondliku eksperdi abi. Vaidlused Android Auto versus oma navisüsteem jääb tippversiooni pärusmaaks, väike ekraan pole puutetundlik ja toimetab üsna tagasihoidliku kiirusega. Aga tõenäoliselt teab D-Maxi juht niigi, kuhu sõita on vaja.

Isuzu D-Max mudeliuuendus

Kui aga lepite pisut vanamoelisema ja lihtsamaga, siis ei saa juhi töökoha üle kurta. Auto juhtimine on lihtne ja intuitiivne, rool mahub kenasti kätte ja nupud on loogiliselt paigutatud, ehkki reguleerimisvõimalused jäid mõne testija jaoks napiks. Keskmist kasvu eesti mehe jaoks aga on ergonoomika paigas.

Rool on madalatel kiirustel tavatult kerge, kuid arvestades suure autoga manööverdamise raskust, on see pigem pluss. Vedrustus aga annab konarustel selgelt teada, et kandevõime on üle tonni ning mõistagi pole see sama mugav kui Volkswagen Amaroki või Ford Ranger Raptori oma – hinnaklass paneb asjad paika.

Isuzu D-Max mudeliuuendus

730 kilomeetrit väldanud proovisõidu keskmiseks kuluks jäi 7,4 l/100 km. Enamus sellest möödus maanteel suviste kiiruste juures, mis kõrge ja kandilisevõitu sõiduki puhul lisas vaiksema kulgemisega võrreldes peaaegu liitri. Samas on see tarbimine noobelkaubikutega võrreldes vägagi mõistlik. Hindadega saab tutvuda näiteks siin.

Isuzu D-Max mudeliuuendus

Kokkuvõtteks

Isuzu D-Max Space cab on aukartustäratava välimusega tööhobune. Kolmas põlvkond tähendab varasematega võrreldes soolasemat hinda, aga ka palju paremat interjööri ja mitmeid uusi juhiabilisi. Arvestades selle autoklassi kasvavat populaarsust, on Isuzu Euroopas õigel teel ning pärast Mitsubishi ja Renault’ vaikset taandumist ka konkurents segmendis väike.

Isuzu D-Max mudeliuuendus

D-Max näeb välja täpselt nii jõuline nagu ta ongi, lisaks kvaliteetse interjööriga ja korralikult viimistletud. See pakub piisavalt avarat sõitjateruumi (mõistagi topeltkabiini puhul) ning mahutab ja kannab palju. D-Max on loodud taluma rasket maastikku ja raskeid koormusi, kuid alles maanteel saab aru, milleks Isuzu pikap tegelikult loodud on – lihtne valik kõigile, kes vajavad usaldusväärset ja mitmekülgset sõidukit.

Meeldis
  • Jõuline välimus
  • Korralik koostekvaliteet
  • Lihtne juhtimine
  • Väike pöörderaadius (pikapi kohta)
  • Maastikuvõimekus
  • Kandevõime
Ei meeldinud
  • Müra maanteesõidul
  • Aegunud infolustisüsteem
  • Puuduv mootorvalik
  • Mootori tahumatus

Fotod: Indrek Jakobson

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN