Eesti ülikoolide tudengite ehitatud päikeseautot ootab sel sügisel ees mõõduvõtt Austraalias toimuval päikese jõul liikuvate sõidukite maailmameistrivõistlustel. Päikeseauto transpordi eest kängurumaale vastutab logistikaidu MyDello, mis on Solaride’i ametlik logistikapartner.
Austraalia iga-aastane päikeseautode võistlus Bridgestone World Solar Challenge toimub juba 1987. aastast alates. 2023. aasta sügisel stardivad võidusõidule kümned meeskonnad üle maailma, nende seas ka Solaride – Eesti ülikoolide ühistööna sündinud päikeseauto.
Võistlussõidukeid ootab ees 3000 km pikkune sõit läbi Austraalia mandri. Kängurumaal mõõdetakse teid 8st hommikul viieni õhtul – nii nagu päike lubab – ja distantsi võidu läbimiseks kulub kuus päeva.
Kuid enne kui kaugel mandril stardijoonele rivistuda saab, tuleb Solaride Eestist võistlusele kohale toimetada, ja selles osas on vastutava rolli võtnud idufirma MyDello.
„Elektrilise võistlusauto maailma teise otsa saatmine on logistiliselt paras pähkel. Kuna tegemist on väga erilise saadetisega nii sisu kui ka kuju poolest, on vajalik spetsiifiline pakendamine, et auto ilma kahjustusteta kohale jõuaks,” ütles MyDello kaasasutaja Magnus Lepasalu.
Rahvusvahelises kaubaveos on palju aspekte, mida peab väga täpselt järgima, et vältida lisakulutusi ning ka viivitusi tarneajas.
„Päikeseauto viiakse Austraaliasse mööda ookeani. Teadupärast võtab kauba meritsi kohaletoimetamine küllaltki palju aega ja logistikas võib alati ette tulla viivitusi, seepärast paneme auto Eestist teele juba juulis, et see võistluspäevaks kindlasti stardijoonel oleks,“ selgitas logistikaekspert.
Lisaks peavad päikeseauto ise valmistatud akud, mis liigituvad ohtlike kaupade hulka, saama enne transportimist kehtivad sertifikaadid.
„See on pehmelt öeldes väga muljetavaldav, millise energiaga Solaride’i meeskond töötab ja mida nad on tänaseks ära teinud. Oleme uhked, et saame anda panuse noorte inseneride innovatsiooni loomisesse ja selle laia maailma viimisesse,“ avaldas Lepasalu.
Solaride’i võistlusreisi projektijuht Mikk Saarmanni sõnul on tudengitega päikeseauto arendamine paras väljakutse, rääkimata edukast esinemisest eesootavatel päikeseautode maailmameistrivõistlustel.
„Tänu koostööle MyDelloga läheme võistlustele oluliselt julgemalt vastu, kuna see lisab kindlust, et võistlusmasin päriselt maakera kuklapoolele ka kohale jõuab,” lausus Saarmann.
Kaanepilt: Solaride pressimaterjal