Reede, 6. september 2024
“Jah, see auto pole VEEL minu jaoks – eelistan Giulia Veloce’i, kuid see on kindlasti uus samm kogenud Alfa Romeo omanikule. Ja samm õiges suunas.”

Just nii lõpetasin eelmisel aastal oma loo Grecale GT-st. See jättis väga mitmetähendusliku mulje – ma ei suutnud lõpetada selles Stelvio nägemist, hoolimata sellest, et see räägib minuga teises keeles kui Alfa Romeo.

Maserati Grecale Trofeo, Vladimir Niinimäki

Uueks sõnaks sai Nettuno. Ja see tähendab – unusta Alfa Romeo. Selle nime andis Maserati oma mootorile, mis praegu on brändi inseneride loomingu tippsaavutus. Ja põhjuseks, miks ma võtsin testida näiliselt sama Grecale, mis eelmisel aastal – see on Trofeo, mis on Grecale kõige võimsam versioon. Ja just mootorile tahan ma oma loo pühendada, võrreldes seda “tsiviliseeritud” GT versiooniga.

Maserati Grecale Trofeo, Vladimir Niinimäki

Tunnistan, et esmapilgul võib tunduda, et Alfa Romeo ja Maserati V6 mootorid on sarnased, kuid tegelikult see nii pole. Alfa bi-turbo ja Maserati twin-turbo kõlavad nagu sama asja eri nimed, kuid kasutatavad tehnoloogiad on väga erinevad.

Nettunos kasutatakse F1 mootoritest inspireeritud eelkambriga süütesüsteemi, mis on sportautode turul üsna unikaalne lahendus. Sarnast, kuid palju lihtsustatumal kujul süsteemi kasutati juba 70ndatel Honda Civicu puhul. Idee seisneb selles, et madalatel koormustel täielikuma, puhtama ja kiirema põlemise saavutamiseks süüdatakse kütusesegu plokikaanes paiknevas eelkambris.

Maserati Nettuno eelkamber

Olemas on nii passiivne kui aktiivne eelkambriga süüde – aktiivne tähendab võimekust eraldada või eraldi kontrollida eelkambri ja põlemiskambri kütusesegu, olgu see siis teise pihusti, vaheklapi vms vahendusel. Maserati süsteem on passiivne – eelkambrisse ei “süstita” lisaõhku ega -kütust, seal paikneb süüteküünal ning segu tuleb sinna põlemiskambrist. Ometi võimaldab see täielikumat põlemist ja Maserati sõnul lausa 15% kõrgemat surveastet, püsides keskkonnanõuete piires.

Maserati Grecale Trofeo, Vladimir Niinimäki

Muus osas on Alfa (ja Ferrari!) ja Maserati mootoritel siiski palju sarnasusi – sama 90-kraadine V-nurk, sama silindrite tööjärjekord, sama kolvikäik ja läbimõõt, samasugused jahutus- ja õlikanalid jpm, kuid plokikaaned ja surveaste on Maseratile ainuomased.

Maserati Grecale Trofeo, Vladimir Niinimäki

Oma kõige võimsamas, Maserati MC20 aiste vahel kasutatavas versioonis arendab see mootor 463 kW/630 hj, Grecale Trofeol on sada “hobust” vähem. Kuid siiski on 100 km/h kiirendus muljetavaldav – umbes 3,6 sekundit. Kuid kahjuks mitte jaanuarikuises Eestis. Kuid see ei tähenda, et talvel pole sellise mootoriga midagi teha – pöördemomenti on nii palju, et tundub, nagu mootor oleks alati “võitlusrežiimis” ja parema jala all on alati palju jõudu.

Maserati Grecale Trofeo, Vladimir Niinimäki

Lisaks teatab see endast ilma piinlikkuseta – väljalaskesüsteem matkib äikest iga kõrgetel pööretel toimuva käiguvahetuse ajal. See mootor tõesti meenutab muusikainstrumenti! Kuid sellel on oma hind – kütusekulu. Mõõdukas sõidustiilis võib see jääda 13-15 liitri juurde, kuid kui lasta itaallasel end veidi provotseerida, siis ei märkagi, kuidas kulu tõuseb üle 25 liitri. Harjumatu näha sellist asja hübriidide ja elektriautode ajastul, kuid see on hind, mida tuleb maksta naudingu eest.

Maserati Grecale Trofeo, Vladimir Niinimäki

Ja kuna mainisin hinda, siis ütlen selle kohta nii: see on endiselt oma klassi kõige kallim auto (Eestis olemasoleva hind 126 000). Maserati konkurendid on Porsche Macan, BMW X3M, Audi SQ5, Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Kõik need on odavamad, kuid Maserati tundub seest tõesti preemium – sõitjateruumis on palju nahka, seemisnahka ja alumiiniumi. Väljastpoolt on see rafineeritud itaallane, teda ei kaota liiklusvoos ära, nagu võib juhtuda “sakslastega”.

Maserati Grecale Trofeo, Vladimir Niinimäki

Erinevuse mõistmiseks GT ja Trofeo vahel piisab mõistmisest, millise meeleoluga lähened sõidule. GT-s tuleb end häälestada Comfort-režiimist Race’i ja nautida sportlikku sõitu. Trofeos tuleb endale meelde tuletada, et peale Corsa (kõige agressiivsem mootori ja käigukasti töörežiim) ja Race on olemas ka Comfort-režiim. Nagu need oleks kaks erinevat autot!

Maserati Grecale Trofeo, Vladimir Niinimäki

Grecalet parkides vaatan ma tagasi kerge kurbuse ja lootusega – just see mudel peaks viima brändi “massidesse”. See pole täiuslik, sellel on kõrge hind. Kuid bränd on kindlasti õigel teel – müügiaruanded kinnitavad seda. 2023. aasta esimesel poolel teatas Maserati 42% müügikasvust, suuresti tänu sellele autole. Trofeo versioon jääb tõenäoliselt nišitooteks, kuna enamik eelistab Modena ja GT “tsiviilversioone”.

Fotod: Vladimir Niinimäki, Maserati

blank

Endine kooliõpetaja, IT-ettevõtja ja autoentusiast. Armastab kõike, mis liigub, aga itaallastele on südames eriline koht. Unistus - teha ümbermaailmareis!

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.