Kolmapäev, 17. aprill 2024
Traditsiooniline Otepää ralli toimus tänavu teistsugusena. Kui mullu oli võistlus ühepäevane, siis nüüd sõideti kaks esimest katset õhtupimeduses ning need edukalt läbinud jätkasid järgmise päeva hommikul. Ralli kui terviku tegi see muudatus palju põnevamaks ning loodetavasti jätkatakse nii ka edaspidi.

Ühtekokku registreerus 69 autot 11 võistlusklassis, kellest 59 ka stardijoonele jõudsid. Kahjuks polnud osalejate seas Ott Tänakut ega ühtegi teist WRC autoga sõitjat, kuid põnevust see ei vähendanud, otse vastupidi. Parima ennustamine polnud sugugi lihtne.

Lisaks harjumuspärastele ralliautodele nagu Evo või Fiesta olid võistlust vürtsitamas ka mitmed mitte nii tavapärased: üks Volkswagen Golf II, üks Volvo C30, tervelt kaheksa “kiisut” ehk GAZ-51 ja loomulikult legendaarne mosse, mil passis kirjas Moskvitš-412 IŽ, aga detaile võis leida mitmelt teiseltki mudelilt.

EMV1 ehk absoluutklassis sõitis vaid üks rallipaar, Karl Martin Volver/Margus Jõerand, kel istumise all Škoda Fabia Proto. Väliskülalistest olid ohtlikeimad kaks nädalat tagasi Aluksne ralli võitnud Emils Blūms/Didzis Eglītis ning lisaks pakkusid neile konkurentsi sõitjad Iisraelist, Leedust, Türgist/Hispaaniast ja Poolast.

Esimene katse nõudis kohe ohvri ühe “kiisu” näol, kuid teisel katsel takistasid ühed teisi nii palju, et kohtunikel oli pretensioonide menetlemisel kõvasti tööd. Tõsise talveralli kohta polnud selles aga midagi erilist. Loomulikult jagus katkestamisi nii tehnilistel põhjustel kui hange sõites kuni ralli lõpuni, vaid üheksas ja paljukirutud teine katse ei lühendanud võistlejate rivi.

Otepää talveralli 2024, Marleen Maask

Kohe esimesel katsel pani Karl Martin Volver oma tehnilise üleoleku Proto-autoga jõuga maksma ning tundus, et nii jääbki. Ent koos Timo Tanieliga sõitnud Gregor Jeets arvas teisiti, võitis teise kiiruskatse ning neljanda katse lõpul lahutas mehi vaid 0,2 sekundit.

Viiendal katsel vajutas Jeets aga gaasijala sirgeks ning läks oma teed. Katsevõit 7,9 sekundiga Volveri ees oli piisav jõudemonstratsioon, misjärel võitis viimane vaid üheksanda kiiruskatse (kõik ülejäänud Jeets) ning sai lõpuks 19,3-sekundilise kaotusega Jeetsile tubli teise koha.

Kolmandaks jäi kindlalt oma sõitu teinud läti rallipaar Blums/Eglitis (klass EMV5) ning neljandaks võitlesid end samuti Mitsubishi Lanceril sõitnud Roland Murakas/Kalle Adler (EMV5). Napilt viiendaks jäid neile 3,3 sekundit kaotanud Priit Koik/Kristo Tamm Škoda Fabia evo’l.

Rallis kehtib raudne reegel: to finish first, first to finish. Nii võitis veoautode klassis rallipaar Heigo Ojasaar/Keir Järvsaar, olles ainsad, kes ei käinud kordagi teelt väljas. Pikalt juhtinud Illimar Hirsnik/Tõnu Tikerpalu tegid lauges paremkurvis 360 kraadi spinni ja sõitsid siis kraavi. Sellest välja saamine võttis 23 minutit, mida oli lihtsalt liiga palju.

Kokku jõudsid edukalt finišisse 41 rallipaari, kuid 18 autot kahjuks tulemust kirja ei saanud. Neist seitse leidsid end lumest ja kraavist, ülejäänud 11 vedas alt tehnika. Ka legendaarne mosse veeres omal jõul üle finišijoone, lõpetades 30. kohal ning jättes selja taha ühe Rally3 ja ühe Rally4 klassi auto, kolmest BMW-st ja Subaru Imprezast rääkimata.

Eesti rallimeistrivõistluste järgmine etapp sõidetakse mai lõpul Soomes ning kodused rallirajad võõrustavad sõitjaid ja publikut uuesti 07.-08. juunil, kui kavas on Võru Rally.

Fotod: Marleen Maask, Indrek Jakobson

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN