Pereautod on teinud läbi pika arengu – esimesed universaalid loodi 1940-50ndate beebibuumi ajal, et rohkem lapsi mahutada. 80ndatel ilmusid mahtuniversaalid, 90ndatel linnamaaturid ja uuel aastatuhandel võtsid võimust krossoverid.
Selle autosegmendi tehnoloogiad ei pruugi autohuvilise mõtteid erutada, kuna pagasiruumi suurendamine ja tagumiste reisijate mugavus pole just juhi prioriteedid, kuid pereinimese jaoks on need väga olulised. Käesoleval aastakümnel on aga hakanud ilmuma pereautod, mis suudavad olla huvitavad ka juhile.
Jah, elektriautod ei ole esimene valik nende jaoks, kes on üles kasvanud sisepõlemismootorite hääli nautides. Kuid Tesla Model X on näidanud, et pereauto võib olla põnev ka juhile.
Aga mis siis, kui 80-100 tuhande euro maksmine pole valik, kuid tahaks siiski saada meeldivat ja juhile huvitavat pereautot? Minu vastus sellele on Peugeot E-5008.
Prantslased Peugeot’s on viimase 10 aasta jooksul palju tähelepanu pälvinud oma uue disainiga, mis on nii hea, et nad on terve kümnendi loonud autosid ühe ja sama disainikeelega, kusjuures iga auto näeb tõesti hea välja. Uued 408, 508, 3008 – tänased Peugeot’d pakuvad tõelist silmailu. Jah, 5008 raske tagumine osa ei tee sellest küla kõige ilusamat autot, kuid kui on vaja suurt autot, siis tuleb millegagi leppida. Või siis parkida auto alati tagumine osa vastu seina, et seda harvemini märgata.
Kuid auto oleks väga igav, kui ainus, millega see uhkeldada saaks, oleks disain. Minu jaoks oli üks suurimaid küsimusi – kas 5008 suudab sõita sama hästi kui 508? Vastus – jah, kuid väikese mööndusega. Istmed on sama mugavad, juhikohal on veelgi rohkem ruumi, kuid lisamass annab tunda ja see tekitab kurvides teatavat kallet. Kallet, mida on raske andestada sportlikuma häälestusega autole, kuid mis ei tundu ülemäärane perebussi jaoks. Kokkuvõttes ütleksin siiski, et see auto on pigem mugav kui sportlik.
Tehnoloogia, mida see auto pakub, on kindlasti ostja jaoks huvitav. Harjumuspärane futuristlik armatuurlaua disain on saanud justkui väikese inspiratsioonipuhangu Skandinaaviast ja omandanud selle, mida rootslased nimetavad hygge‘ks – hubasuse. Teisel istmereal on ruumi piisavalt, mida ei saa öelda kolmanda kohta – seal on mugav kuni 170 cm pikkustel inimestel, kuid boonusena on seal olemas kliimaregulaator ja pistikupesa.
Praegu, kui Peugeot’l pole selles segmendis peaaegu ühtegi konkurenti, teeb see mudel nad eriti huvitavaks. Kui perel on vaja suurt elektriautot, siis valikus on KIA EV9, VW ID.Buzz või MB EQB. Kõik need autod on palju kallimad (E-5008 hinnakirja leiab siit), kuid ma ei ütleks, et ka nii palju paremad. Jah, VW pakub väliselt uskumatult ilusat disaini, kuid sisemuses on see arkaadselt konservatiivne buss, ja MB puhul jääb kvaliteedi osas küsimus, mille eest täpselt raha maksti. KIA on hea alternatiiv, kuid EV9 on peaaegu kaks korda kallim.
Minu proovisõitude edetabelis kogub E-5008 55 punkti, mis on 1 rohkem kui Lexus RZ450e ja täpselt sama palju kui Hyundai Ioniq 6.
Fotod: Vladimir Niinimäki