Laupäev, 27. juuli 2024
Uustulnuka efektne välimus võib juhtida tähelepanu kõrvale asjaolult, et peamine uudis peitub kaunilt disainitud pinna all. See on Stellantise STLA Medium platvorm, mis saab aluseks kontserni kõigile tulevastele C- ja D-klassi sõidukitele.

Iga uue mudeli turuletulek on oodatud sündmus. Erilisem sündmus on aga täiesti uue platvormi kasutuselevõtt, mis saab aluseks väga paljudele erinevat marki elektrilistele sõidukitele.

PeugeotE-3008, Lena Murd

Me räägime Stellantise uuest STLA Medium platvormist, mida saab tulevikus näha C- ja D-klassi Peugeot’, Opeli, Citroëni, Fiati ja DS-i erinevate mudelitena, mida valmib ligikaudu kaks miljonit aastas. Aga kõige esimesena esitleb seda Peugeot E-3008. Arvestades, et 3008 on Peugeot globaalne bestseller, on ootused kõrgel.

Linnamaastur? Krossover? Laugpära?

Esimese põlvkonna 3008 oli mahtuniversaal, teise põlvkonna mudelist sai linnamaastur. Kolmanda põlvkonna ehk E-3008 kirjeldamiseks kasutab tootja aga sõna fastback. Laugpära-linnamaastur ei ole just maailma kauneim termin, aga õnneks ei nimetata seda kupeeks, nagu paljudel teistel kombeks. Olgu siis pealegi laugpära. Peugeot peab stiilsest disainist lugu ning E-3008 näeb välja modernne ja kena.

PeugeotE-3008, Lena Murd

Kroomitud detailid ei olevat enam moes ja neid siit ei leia, selle asemel on palju läikivmusta. Ka rattakaartel. Muide, iluliistudest ja kroomdetailidest loobumise põhjuseks on jätkusuutlikkuse saavutamine disaini abil, nagu ka taastöötlusmaterjalide kasutamine.

Peugeot E-3008, Lena Murd

Küljed on minimalistlikult siledad, süvistatud aknaraamide lahenduse headuses tahaks aga jäätunud lumega päriselus veenduda. Esi- ja tagatuled on väga efektsed, nagu ka laugpära langev katusejoon. Valikus on 6 välisvärvitooni, millest sinised näivad väga kaunid.

Üsna omapärased on asümmeetrilise disainiga valuveljed – efektsed, ent kui nende ebakorrapärane paigutus silma jääb, siis võib see korraarmastajat häirima hakata.

Mõõtmetelt uustulnuk kasvanud eriti ei ole (pikkus 4,54m, laius 1,89m, kõrgus 1,64m), olles üks kompaktsemaid C-segmendi elektriliste linnamaasturite seas.

PeugeotE-3008, Lena Murd

Sõitjateruum ja kasutajamugavus

E-3008 interjöörikujundus on silmapaistvalt hästi õnnestunud. Tumedas sõitjateruumis on kasutatud meeldivalt palju helehalli tekstiili – nii uksepaneelidel kui armatuurlaual, mis koos valgustuslahendustega loob kvaliteetse ja õdusa keskkonna. Meeldiva üllatusena leiab pehme katte ka uksetaskutest.

Sõitjateruumi silmapaistvaim element on üle armatuurlaua kaarduv 21-tolline ekraan, mis koondab endasse nii juhi näidikutepaneeli kui ka puutetundliku meediaekraani. Peugeot’ väike lopergune rool ekraanil olevat infot tõepoolest ei varja, tootja on selles nii veendunud, et esiklaasinäidikut sellele mudelile ei pakutagi.

Peugeot E-3008

i-Toggles on keskkonsoolis suure ekraani all paiknev ekraaniriba, mille 10 suurt ikooni kujutavad endast seadistatavat otseteed enamkasutatavate funktsioonide juurde. See peaks korvama füüsiliste nuppude puudumist, ent paraku ei saa sinna siiski päris kõike vajalikku seadistada.

Jah, suurel ekraanil on temperatuuri seadmiseks küll üsna suurelt kuvatud plussid-miinused, aga kui selle ekraani võtab üle näiteks Apple CarPlay? Ootame-loodame, ehk tulevad käsikaudu kasutatavad pöördnupud innovatsiooniks nimetatult ja kliendisoovidele vastamisena esitatult taas uutesse autodesse.

Panipaikade paigutuse üle on ilmselgelt mõeldud. Keskkonsoolis oleva suure ja sügava mahuti kaas on käetoena mugav ja pehme. Teises, veidi eespool paiknevas, on kaks USB-C pistikut. Juhtmeta laadimisalus on käepärane ja topsihoidjad soliidsed.

Istmed on mugavad ja sobiva istme-rooli kombinatsiooni leidmine õnnestus kiiresti. Küll aga oli pisut ootamatu, et luksuslikkust taotleva interjööriga GT tippversioonil ei olnud istmed elektriliselt reguleeritavad (lisavarustusena saab).

Tagaistmel on langevast katusejoonest hoolimata piisavalt pearuumi, ka jalaruumi üle ei saa keskmist kasvu inimene kurta.

Peugeot E-3008

Pagasiruum mahutab 520 l, põrand on reguleeritav ja selle alt leiab panipaigad muuhulgas laadimiskaablite jaoks. Eest kapoti alt paraku frunki otsida ei tasu.

Peugeot E-3008

Tehnoloogia

Uus platvorm on arendatud eeskätt elektrilisi, sealhulgas hübriidseid sõidukeid silmas pidades. Uudismudel tuleb ka poolhübriidajamiga (1,2 l bensiinimootor+15,6 kW elektriajam), aga kuna seda proovida ei pakutud, räägime vaid täiselektrilisest versioonist.

Peugeot E-3008 on esmalt saadaval väiksema 73 kWh akupakiga, millele lubatakse sõiduulatust 525 km. Edaspidi lisandub ka suur, 98 kWh aku koos 700 km sõiduulatusega. Tulekul on ka pistikhübriid.

Peugeot E-3008

Kiirlaadimise tippvõimsuseks on 160 kW ja AC-laadimisel 11 kW. Kiirlaadimine 20%-80% käib 30 minutiga. 73 kWh akuga esisillaveolisel versioonil on võimsust 157 kW (210 hj) ja järgmisel aastal turule jõudval long range 98 kWh variandil 170 kW (227 hj). Hiljem lisanduv kahe mootoriga nelikveoline 240 kW (320 hj) mudel tuleb aga väiksema aku ja 525 km sõiduulatusega.

Hea uudis on see, et soojuspump on põhivarustuses. Uue STLA Medium platvormi arendustööd jätkuvad, näiteks akupaki eelsoojendusfunktsioon pidavat lisanduma tarkvarauuendusega. Elektritarve kombineeritud WLTP tsüklis on ligikaudu 17 kWh.

PeugeotE-3008, Lena Murd

Sõidukogemus

Varustustasemeid pakutaksegi vaid kahte, baasmudel Allure ja tippversioon GT. Sellega oligi võimalus sõita. Testitud 73 KWh täiselektriline Peugeot E-3008 sõidab vaikselt, rehvi- ja tuulemüha ning elektrimootori hääl on hästi summutatud. Sportlikkust ei ole ka sportrežiimis, kiirendus on üsna malbe 8,7 sekundit “sajani” – ilmselt avaldab suurimat mõju sõiduki 2,1-tonnine mass. Raskust tunnetab ka sõidul. Rool on kerge ja üsna tagasisideta, kuigi suurematel kiirustel tundus see paranevat.

Peugeot E-3008

Roolil olevate labadega saab kolmes astmes reguleerida regeneratiivse pidurduse tugevust, kuid ühe pedaaliga sõidu võimalus kahjuks puudub.

Vedrustus on jäigapoolne, sellele lisaks ka suured rattad – olenevalt varustustasemest 19- või 20-tollised. Samas ei saa midagi halba öelda sõidumugavuse kohta, vähemasti selle sõiduproovi põhjal.

PeugeotE-3008, Lena Murd

Meeldivalt üllatasid E-3008 juhiabisüsteemid, mis sekkusid üsna minimaalselt ja mitte kuigi häirivalt. Lubatud sõidukiiruse ületamise hoiatus kõlab mahedalt ja ei riidle iga pisikese üleastumise eest, rajahoidik on samuti väga diskreetne. Liiklusmärgituvastus ei ole ka sellel mudelil ja ideaalilähedastes tingimustes täiesti usaldusväärne, aga pimesi usaldada ju ei tohikski. Sõiduabiliste nimekiri on pikk.

Infolustisüsteemiga on integreeritud ka ChatGPT 3.5, vestelda saab muidugi inglise keeles. Navisüsteemile on aga lisatud uus reaalaja info alusel optimaalsele marsruudile kiirlaadijate planeerimise funktsioon. Arvestades, kuidas meie laadimisvõrgustiku infoga lood on, pole kindel, kui palju sellest meiekandis abi saab.

Loomulikult on olemas tänapäevase elektriauto juurde kuuluvad ühenduvuslahendused.

Mis see maksab?

Eestisse peaks täiselektriline Peugeot E-3008 jõudma suvel, veidi hiljem ka poolhübriid. Tellida saab juba täna. Hinnakiri on kodulehel olemas, poolhübriidi (Hybrid 136 e-DCS6, 100 kW/136 hj) hind algab 32 600 eurost ja täiselektrilise (Electric 210, 157 kW/214 hj, 73 kWh akuga) hind 48 700 eurost. Suurema akupakiga versioon ja nelikveoline mudel lisanduvad hiljem.

Konkurendid

Konkurentsitihedas segmendis on ees ootamas nii värskelt turule tulnud Renault Scenic E-Tech kui ka juba “vanad” olijad Škoda Enyaq, Volkswagen ID.4 ja ID.5, Hyundai Kona Electric, Hyundai Ioniq 5, Kia e-Niro, Kia EV6, Nissan Ariya, Toyota bZ4X, Honda e:Ny1, Ford Mustang Mach-E ning ilmselt ununes siia veel mõni lisada.

Kokkuvõttes:

Peugeot E-3008

Peugeot e-3008 on kahtlemata meeldiv täiendus elektriliste linnamaasturite sekka: stiilne disain, muljetavaldav interjöör, rahulikud sõiduomadused, korralik sõiduulatus, mõistlik põhivarustus ja mittepealetükkivalt toimetavad juhiabisüsteemid. Kindlasti ei ole tegemist soodsaima hinnatasemega, kuid mugavuse, disaini ja rahuliku sõidu eelistajaile pakub E-3008 oma prantslasliku võluga võimaluse eristuda.

Plussid:
  • Disain ja sõitjateruumi materjalid
  • Vaikne sõit ja mugavad istmed
  • Korralik standardvarustus (sh soojuspump)
  • Juhiabisüsteemide töö
Miinused:
  • Puudub ühe pedaaliga sõit
  • Vähe sõiduemotsiooni (kombinatsioon raske platvorm, jäik vedrustus, kerge rool ja mõõdukas dünaamika)
  • Mõnedel konkurentidel on päris head hinnapakkumised

Fotod: Lena Murd, tootja

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN