Veerand sajandit tagasi oli „kiire auto“ kiilukujuline jõhkard, mille mootori töömaht oli suurem, kui keskmine Eesti mees nädalavahetusega õlut juua suudab. Praktilisusest võis vaid unistada ning sellise masina soetamiseks oli vaja müüa maja, lapsed ning mõni siseorgan.
Praegu aga pakuvad kunagiste superautode dünaamikat kümned keskklassi masinad, mis saavutavad selle kolm korda väiksemate mootorite ja silindrite arvuga, pakkudes ühtlasi suuremat kasutusmugavust. Seat Leon Cupra 300 ja testida olnud universaalkerega ST Cupra 300 on üks neist.
Cupra 300 kuulub kiirete luukpärade ehk kuumpärade segmenti, kust leiab eest mitu väga tõsiseltvõetavat konkurenti, millega maid jagada – Focus RS, Civic Type-R, Peugeot 308 GTi, Renault Mégane Sport ning loomulikult ka Cupraga samasse kontserni kuuluvad Golf R ning Audi S3. Selleks, et välja paista, ei piisa enam lihtsalt kiirusest. Mida on Cupral lisaks pakkuda?
https://vimeo.com/231351180
[toggle title=”SEAT LEON ST CUPRA 300 TEHNILISED ANDMED” load=”hide”]Mootor 2l, I4, turbo
Võimsus 300 hj
Pöördemoment 380 Nm
Tühimass 1440 kg
0-100 km/h 4,9 s
Tippkiirus 250 km/h (piiratud)
Pakiruumi maht 578 l (istmed all 1470 l)
Proovisõiduauto hind 30 990€
[/toggle]
VANA UUES KUUES
Alustame muudatustest – lisaks ilmselgele uuele kujustusele on juba tuttavale mootorile lisatud jõudu ning valikuliselt saab kaasa ka nelikveo. Kaheliitrise reasneljase turbomootori võimsust on tõstetud 10 hobujõu võrra, kergitades ka Cupra täpselt „kolmesajaklubisse“.
Vääne on tõusnud 380 Njuutonmeetrini ning koostöös stardiabiga on nelikveolise variandi kiirendus sajani väga austusväärne 4,9 sekundit. Mootorile lisatud vürts on eelmise põlvkonnaga võrreldes aga üks väheseid mehhaanilisi muudatusi.
Uut Cuprat kokku pannes saab valida nii kolme-kui viieukselise kere vahel, esiveolistele pakutakse ka käsikasti. Mingil määral kahetsusväärne on see, et nelikveolisena pakutakse vaid mahtuniversaali, kust leiab kuuekäigulise topeltsiduriga automaatkasti.
Kuigi paberil kiirem, kitsendab see otsus auto sihtgruppi ning ülejuhitavuse nautlejatest „sõitja autot“ otsivad ostjad pöörduvad tõenäoliselt mõne teise konkurendi poole.
KUJUSTUS JA INTERJÖÖR
Kui Focus RS ja Civic Type-R karjuvad: „Vaadake siia, ma olen oma esimeses (või teises) nooruses petroseksuaal!“, siis Leon ST Cupra välisilme on väga tagasihoidlik – masina võimekusest annavad tavalise Leoni mahtuniversaaliga võrreldes aimu vaid veidi agressiivsem õhuvõtuavadega esiosa, väike tagaspoiler, kaks väljalasketoru ning 19-tollised veljed.
Lisaks punamustad 300-märgikesed ning punased pidurisadulad. Seega – olenevalt värvivalikust on võimekus hallide igapäevaliikurite hulka imbuda täiesti olemas.
Cupra sisustus on maitsekas ja samuti tagasihoidlik ning siin-seal punaste detailidega ilmestatud, jätmata seejuures odavat muljet. Istmed toetavad kurvides kenasti, kuid ei ahista ei autosse istumisel ega ka seal istudes (khmm, Focus RS-il oleks siit õppida).
Rool istub mõnusalt kätte ning on strateegilistel käepositsioonidel kaetud ka mustrilise nahaimitatsiooniga, et haarduvust parandada. Keskkonsooli südameks on loomulikult infolustisüsteem – vana 6,5-tolline ekraan on asendatud uue, 8-tollisega.
Menüüdes orienteerumine pole ülemäära keerukaks aetud, huvitavaim ja praktilisim kasutus süsteemile on aga sõidurežiimide valimine, mille tarbeks on ekraani all nupp Cupra 300 logoga.
HARJUMUSPÄRASELT SÄTITAV
Kes on vähegi uuemaid sportlikke autosid proovinud, peab juba iseenesestmõistetavaks, et mängida saab nii rooli tundlikkuse, vedrustuse jäikuse, gaasi tundlikkuse kui ka automaatkasti iseloomuga.
Loomulikult on see nii ka Cupra puhul ning kui kolmest eelprogrammeeritud sõiduprofiilist jääb väheks, saab juht oma äranägemise järgi valmis kombineerida ka neljanda.
Mina sõitsin enamuse ajast sportliku Cupra-režiimiga, mis lubab aktiveerida ka stardiabi. Selleks tuleb käiguvalits asetada sport-asendisse, piduri-ja gaasipedaal korraga põhja litsuda ning pidur lahti lasta.
Õige toimimise korral teavitab rooli taga asuv ekraan stardiabi aktiveerumisest ning mootori pöörded jäävad umbes 4000 kanti püsima. Piduri vabastamisele järgnev kiirendus viskab kõik lahtised esemed tagumistele istmetele ning mootori võhm raugeb alles pärast 6000 pööret, vaid veidi enne piirajat.
CUPRA SÕIDUDÜNAAMIKA
Kiirendus on eeskujulik ning tänu stardiabile ka lollikindel – juhil pole muud teha kui gaas põhjas hoida ning hinnata, millal pidurdama peab. Käänulisel teel nõuab Cupra loomulikult rohkem tähelepanu, kuid hätta ei jää ta siingi – pigem vastupidi.
Cupra 300 sisendab juhile piisavalt (ja õigustatult) enesekindlust, et kurvidele lähenedes hiljem pidurdada ning väljudes varem kiirendada. Isiklikud piirid nihkuvad kiirelt, kuid Cupra suudaks neid õigetes tingimustes kindlasti palju kaugemale nihutada.
Roolitunnetus on hoolimata seadistusest veidi mittemidagiütlev – sõitmisele jalgu ei jää, kuid konkreetsusest ja tagasisidest jääb puudu. Kahtlemata on sõidumugavuse osas tegu aga töövõiduga.
Ainuke tõsisem kriitika peitub aga selles, et kuival pinnal sõites tundub Cupra ka provokatsioonidest hoolimata tugevalt esiveoline. See viga on küljes aga ka teistelgi nelikveolistel konkurentidel, mida leevendab ainsana Focus RS oma driftirežiimiga.
Mitmed talvised arvustusvideod kinnitavad aga, et ka Cupraga saab libedal pinnal väga ilusaid poognaid joonistada.
KOKKUVÕTTEKS
Seat Leon ST Cupra 300 ei olegi eriline – taotluslikult. Pea iga tema konkurent teeb midagi paremini. Ta ei ole niivõrd kaasahaarav ringteid suitsuseks joonistav sõitja auto kui Focus RS; ta ei ole temperamentne tiinekas nagu Civic Type-R; ta ei ole päris nii hall hiireke kui Golf R. Küll aga on ta sellegipoolest arvestatav rajarelv, mis on nelikveolisel mahtuniversaalkujul konkurentidest praktilisem.
Seega, kui soovid oma kuumpäralt praktilisust ja ka konkurentide sooritusvõimet, ent ei taha seda kõigile näkku hõõruda ning seejuures ka sõidumugavust minetada, on Cupra jätkuvalt võistlustules.
[dropcap]* [/dropcap]Videos on Seat Leon ST Cupra mitut puhku koos Toyota GT86-ga. Sattus olema nädalavahetus, kus 2 moonpunast iludust üheskoos Acceleristale testimiseks sattusid. Cupra kontekstis on GT86-l mängida erksa värvilaigu roll.
PLUSSID
Eeskujulik dünaamika
Praktilisus ja sõidumugavus
Suurepärane pöörderaadius
Tagasihoidlik kujustusMIINUSED
Nelikveolisena vaid automaatkast
Käitub nagu esiveoline
Vähe uuendusi vana mudeliga võrreldes
Vaata maaletooja kodulehelt Seat Leon ST Cupra 300 kohta rohkem
Pildid: Sten Ottep. Video: Sten Ottep, Veli Rajasaar