Esmaspäev, 27. mai 2024
Subaru XV tuli esmakordselt välja aastal 2012 ning ei olnud põhimõtteliselt midagi muud, kui kõrge kliirensiga Impreza. Sellegipoolest oli Subaru katsetus aina populaarsemaks muutuvas kompaktsete krossoverite segmendis edukas ning uue generatsiooniga turule tulemine asjade loogiline jätk. Mul avanes võimalus Rootsis täiesti uut XV-d ka lähemalt tundma õppida.

Uus XV on ehitatud Subaru globaalsele platvormile, mis naljakal kombel säilitab ka tema esialgse seose Imprezaga, kuid muus osas on tegu täiesti uue autoga. See saab Stockholmi lähistel paikneva Trosta Park rajakompleksi katsetel kiiresti selgeks.

subaru xv

VÄLIMUS JA SISU

Esimesel vaatlusel on kõik XV defineerivad jooned alles – tegu ei ole kandilise püüan-olla-maastur-aga-tegelikult-olen-esiveoline-tüüpi krossoveriga. XV on täpselt vastupidine, pakkudes sümmeetrilist nelikvedu ja samas säilitades pigem voolujoonelise ja veidi agressiivse välisilme.

Sõitjateruumist vaatavad vastu mugavad nahkistmed, mis on ilmestatud oranžide õmblustega. Armatuurlaud ja keskkonsool on osati kaetud nahaga (või vähemasti selle imitatsiooniga), mis jätab soliidsema üldmulje kui vanemates mudelites domineerinud plastik.

8-tollise ekraaniga infolustisüsteem on selge, arusaadav ja eelkäijaga võrreldes valgusaastaid eespool. Jalaruumi leidub nii ees kui taga, taga istujate pea-ja jalaruum on eelkäijaga võrreldes ka veidi (vastavalt 9 ja 26mm) kasvanud.

Uut XV-d pakutakse kahe mootoriga, mis paaritatakse vaid uue Lineartronic CVT-automaatkastiga. Varustuse tasemeid on kokku kolm ning rohkem detaile näeb esialgu vaid ühe edasimüüja lehelt.

This slideshow requires JavaScript.

TÄHTSAMAD ANDMED

Dünaamika paberil just kiiduväärt ei tundu; kuidas on lood aga päriselus?

MOOTOR

1,6l, 4-silindriline bokser, bensiin

2,0l, 4-silindriline bokser, bensiin

VÕIMSUS

84 kW / 114 hj

115 kW / 156 hj

PÖÖRDEMOMENT

150 Nm

196 Nm

KIIRENDUS 0-100 KM/H

13,9 sek

10,4 sek

TIPPKIIRUS

181 km/h

197 km/h

TÜHIMASS

1459 kg

1477 kg

MAX. VEETAV MASS

1400 kg

PAGASIRUUMI MAHT

385 l, istmed all 1240 l

KÜTUSEPAAGI MAHT

60 l

KÜTUSEKULU (KESKMINE)

6,6l / 100km

7l / 100km

KLIIRENS

221 mm

HIND

22 990€ – 26 890€

27 990€ – 31 900€

.

ENNE ARGIPÄEV…

Autod kätte jagatud, alustame sõitmist tavateedel. Kõikidele ekipaažidele on ette antud ca 160 km ring, kus uue XV igapäevasõidukarakteristikat katsetada saab.

Minu istumise all on kaheliitrise mootoriga variant. Üldmulje autost on hea – mugav, pehme, vaikne, kerge rooliga, infolustisüsteem on intuitiivne ja mööndustega kiire ning ka helisüsteem ei kaota vaiksesse sõidumühasse mingeid meloodilisi nüansse.

Kritiseerida võib aga 2-liitrist bensiinimootorit, mis koostöös CVT-ga loob eelnenud kahtlustele vastava jõuetu ja iseloomutu sõidupildi. Automargilt, kelle müdisevad boksermootorid suudavad toota vägagi ülendavaid helisid, ootaks mingitki isikupära ja äratuntavust – kusjuures seda saab ka vaikseks ja mugavaks jäädes säilitada.

CVT-kasti on sisse programmeeritud ka tehislikud „sammud“ – rahuliku kiirenduse korral neid tunda pole, aga jõulisema pedaalitallamise korral on käiguvahetused tuntavamad , et CVT-le omast „kummipaelakiirenduse“ muljet natuke leevendada. Mina veel müüdud pole – pigem mugavusele rihitud auto puhul võiks kiirendus vabalt ka elektriautolik olla.

Uuel XV-l on standardvarustusena peal ka EyeSight – Subaru aktiivne turvasüsteem, mis jälgib ümbritsevat liiklust ning ohu ilmnemise korral sekkub vajadusel ise. Seda, kuidas hädapidurdus täpselt tundub, saan proovida juba veidi aja pärast.

…JA SIIS LUST – KROSSOVERIGA KARDIRAJALE!

Trosta Pargi lähistele kardirajale jõudes on üles seatud kaks harjutust – automaatne hädapeatumine EyeSight’i abiga ning slaalom ja kardiraja läbimine juhitavuse proovilepanekuks.

Kuivõrd eelmise mudeliga võrreldes on raskuskese 5mm madalam, külgkalduvust vähendatud 50% ja uus platvorm on 70% jäigem, peaks seda kõike ka rajal tunda olema.

Enne aga EyeSight – ülesanne on suunata nina autosuuruse takistuse poole ning püüda sellele 30 km/h jalga gaasipedaalilt tõstmata otsa sõita.

No väga hästi ei taha õnnestuda – takistusele lähenedes hakkab süsteem kõigepealt üürgama, siis pidurdab kergelt ning kui ka sellele ei järgne juhi poolt mingit reaktsiooni, rakenduvad pidurid täielikult ning peatavad auto napilt enne takistust.

Mõned „agad“ siin siiski on – EyeSight sooritab sääraseid pidurdusi vaid kolm korda, siis tuleb mootor korra välja suretada.

Lisaks õnnestub osal kolleegidest takistusele ka otsa sõita – põhjuseks kas liiga suur kiirus, jala gaasipedaalilt tõstmine või soov omal nahal proovida, kas kolm hädapidurdust on piir.

Kardirajale edasi liikudes teen mitu proovitiiru erinevate juhiabide kombinatsioonidega, ükski neist paraku väga lõbus pole.

Subaru XV kaldub slaalomi käigus tuntavalt, ainuke juhiabidest tingitud muutus on rehvivilina intensiivsus – slaalomist saab kiirelt läbi nii või naa.

Mingit emotsiooni siit aga kätte ei saa – XV ei tunne end siin koduselt ja provokatsioonid ühtegi lõbu-laadset toodet esile ei kutsu. Õnneks aga on üks paslikum harjutus veel jäänud…

MAASTIKULE!

Foresteri pealt tuttavat X-Mode’i, mis Subaru XV-l varustuses, saame proovida üles seatud offroadi rajal, kus mets vaheldub muda ja rusuvoogudega.

Maastikusõiduks mõeldud sõiduprofiil muudab gaasipedaali tumemaks, lühendab käiguülekandeid, muudab veojõukontrolli tundlikumaks, lukustab keskdiferentsiaali ja aktiveerib laskumisteks mäepidurdusabi. Kõik need tagavad koos töötades selle, et jõud leiab tee maasse.

Rajale on sõidetud juba sügavad jäljed ning nende vahelt turritavad kivid ja juurikad tekitavad üle sõites kõhedustunnet: „kas ikka mahun ilma põhja kratsimata?“

Aga mahtub ning kõrvalt vaadates jääb ruumi veel ülegi. Kuigi eelmise Subaru XV-ga võrreldes on kliirens tõusnud vaid 1mm, 221-ni, on see krossoveri kohta vägagi arvestatav – rohkem, kui näiteks Honda CR-V, Nissan Qashqai, Mazda CX-5, BMW X5 jpt pakkuda suudavad.

Kuid mis põhiline – kitsaid rööbastega kohti, mudaseid tõuse ja languseid ning muidu küsitava väärtusega sõidutingimusi pakkunud rajal ei jäänud XV mitte ühegi ajakirjaniku käes hätta, tee mis tahad.

Tark elektroonika silus ka minu vähese maastikusõidukogemuse ning poole mudase mäkketõusu pealt seisma jäädes suutis Subaru XV ilma mingi vaevata uuesti vedama saada. Plusspunktid kirjas!

This slideshow requires JavaScript.

VÄÄRIB VEEL MAINIMIST

Lisaks tuleb kiita uustulnuka turvalisust – Subaru püüdleb varjamatult maailma turvalisimaks autotootjaks ning XV on samm väga õiges suunas. Tõele au andes, turvalisima tiitlile võistlejaid on teisigi, vahe on autode lõbususes. Äkki siis – Subaru püüdleb maailma turvalisima sõiduelamust pakkuva margi suunas?

Kui EyeSight oma tööga mingil põhjusel hakkama saama ei peaks – nagu eelnevast nähtub, võib see juhtuda peamiselt rooli ja istme vahelise puhvri oskamatul tegutsemisel – neelab uue platvormi konstruktsioon kokkupõrkeenergiat vanaga võrreldes palju efektiivsemalt. Huvilised vaatavad erinevate piirkondade NCAP-skoore ise.

Vihjeks võin öelda, et viis tärni ning mõnes valdkonnas ka absoluutsed maksimumpunktid on käes kõigis kokkupõrkekatseid teinud piirkondades.

KOKKUVÕTTEKS

Uus Subaru XV on mugav, pehme ja mõnus ning igapäevaseks praktiliseks autoks on materjali küllaga. Maastikul ta hätta ei jää, ohusituatsioonides abistab juhti EyeSight ning ka õnnetusse sattudes on uus XV turvalisuse rindel eesotsas.

Ainukeseks kriitikaks jääb minu jaoks puudulik dünaamika – mootor ja CVT toimivad ning täidavad oma eesmärki, kuid Subarulikku isikupära on näha vaid välisilmes. Kui see ei heiduta, on XV väga hästi kombineeritud kompott ning eelkäijaga võrreldes suur hüpe edasi.

Pildid: tootja, Veli V. Rajasaar

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN