Reede, 15. november 2024
Ford Mustangi praegune põlvkond on jõudnud keskikka ning 2018. aasta värskendus toob kaasa nii mõndagi toredat. Kas eelmise Mustangi vead on kõrvaldatud, või eksleb kuulus poni hoopis uuesti oma juurtest kaugemale? Sõitsin Nice’i ja uurisin välja.

MIS ON UUT?

Suurim uuendus puudutab pakutavat automaatkasti – kui enne oli see aeglane ja mõneti ebamugav 6-käiguline otse Fordi maasturite pealt, siis seekord arendati Mustangile täitsa oma 10-käiguline kast. Ka 6-käigulist käsikasti on veidi uuendatud – Ecoboostiga kokku käivat veidi vähem, V8 külge käivat rohkem.

Mootoreid on samuti uuendatud ning väidetavalt on 5-liitrises vee-kaheksas muutumatuna püsinud vaid väntvõll. Tulemus – Coyote nime kandev V8 toodab nüüd 450 hobust ja 570 Nm väänet. Beebimootori hobuste hulk on jätkuvalt 310, kuid vääne on tänu Focus RS-ilt tuttavale overboost-funktsioonile tõusnud 475 Nm-ni.

Nüüd pakutakse Mustangile lisavarustusena ka eelnevalt vaid Shelby GT350 ja 350R pealt tuttavat MagneRide vedrustust.

Põhimõtteliselt on tegu süsteemiga, kus amortisaatorite sees olevas õlis hõljuvaid rauaosakesi magnetiseeritakse ning see omakorda muudab õli viskoossust, mis omakorda tähendab seda, et vedrustuse jäikust saab lihtsalt ja kiirelt muuta.

Süsteemiga käib loomulikult kaasas elektrooniline aju, mis sõiduparameetreid jälgib ja vajalikud muudatused välkkiirelt ka sisse viib (kord millisekundis ehk kuni tuhat korda sekundis).

EcoBoost Performance ja GT Performance Pack’iga tulevad kaasa ka piiratud libisemisega Torseni diferentsiaal ja Brembo pidurid.

Ka elektrooniliste abide assortiid on uuendatud ning nüüd on muuhulgas saadaval jooneabi koos joonehoidjaga, kokkupõrke vältimiseks pidurdamine koos jalakäijate tuvastussüsteemiga ning tagurdades ka liikluse ja jalakäijate eest hoiatavad andurid.

Kolmanda ja neljanda reisija mugavuse osas pole kahjuks aga midagi ette võetud ning Mustang on jätkuvalt auto kahele ja poolele normaalsuuruses inimesele.

This slideshow requires JavaScript.

NUMBREID

Kuigi Eestis kukkus V6 jõuallikate nimistust välja juba päris ammu, siis nüüd on see samm astutud ka kõrgemal tasandil – uuele Mustangile seda mootorit enam aiste vahele ei pandagi. Allesjäänud kahe jõuallika ja pakutavate mudelite tähtsamad numbrid on siin.

MOOTOR

2,3-liitrine I4, turbo, bensiin

5-liitrine V8, bensiin

VÕIMSUS

310 hj / 231 kW @ 5500 RPM

450 hj / 335 kW @ 7000 RPM

PÖÖRDEMOMENT

475 Nm @ 3000 RPM

570 Nm @ 4600 RPM

KIIRENDUS 0-100 KM/H

u 5 sek

<4 sek

TIPPKIIRUS

250 km/h

250 km/h

TÜHIMASS

Alates 1602 kg

Alates 1680 kg

PAGASIRUUMI MAHT

382 l

KÜTUSEPAAGI MAHT

59 l

61 l

KÜTUSEKULU (KESKMINE)

9,4 l / 100 km

13 l / 100 km

HIND

Veel teadmata

VÄLIMUS JA SISEMUS

Ford on peamiselt keskendunud Mustangi esi- ja tagaotsa uuendamisele. Näiteks oli eelmisel Mustangil äratuntavalt agressiivne kapott koos kahe „sarvega“, mis vaatevälja kohati piirasid.

Uus Mustang on sarvekestest loobunud ning asendanud need lauge kapotiga, millest leiab kaks täiesti funktsionaalset õhuvõtuava.

Ka auto nina on nüüd 2 cm maale lähemal ning koos uute leed-tuledega ees ja taga on tulemuseks endisest veidi agressiivsem välimus.

Lisaks pakutakse Performance-paketiga ka tagaspoilerit, kuid see ei sobi minu silma jaoks Mustangi kontseptsiooniga. Õnneks aga on see vaid valikuline ning vägisi seda keegi külge ei kruvi.

Mustangile pakutakse nüüd kokku 11 erinevat värvikatet, millest kolm on täiesti uued. Minu lemmikuks kujunes oranž nimega Orange Fury, mis sobib järsemale GT-le kui valatult ning läheb ka V8 poolt pakutava audionaudinguga kenasti kokku.

Pilke kogus selle värvkattega Mustang igatahes igal pool, isegi rikaste ja ilusate kuurordis Nice’is, kus palju kallimad ja haruldasemad autod on igaminutiline nähtus.

Suurte muudatuste nägemiseks interjööris tuleb valida Premium Plus pakett, mille suurimaks uuenduseks on 12-tolline ekraan juhi ees.

Lisaks sõiduprofiilist sõltuvale näidikute paiknemisele ja disainile on võimalik ka kõigi kellade ja vilede värvi tujule vastavalt sättida.

Muuhulgas on saadaval ka soojendusega rool, nahast ning värviliste õmblustega istmed, siin-seal kas grafiidi või süsinikkiu imitatsiooni jne – üldjoontes on tegu veidi soliidsema ja kvaliteetsemana tunduva sõitjateruumiga, kui baasvarustuses masinal.

KUIDAS SEE SÕIDAB?

Tuleb tunnistada, et ka uut Ford Mustangit pole ära rikutud – ta on ikka samasugune mugav, sõitev tugitool nagu enne.

Peamine positiivne muudatus aga on uus automaatkast – vana automaat jäi sõiduelamusele tugevalt jalgu, sest oli Mustangile tõstetud otse… 2005. aasta Ford Exploreri pealt.

Mugavat kruiisimist võimaldas, aga sõidust päriselt mõnu tunda? No ei… Uus automaatkast teeb selle tasa – see reageerib kiiremini ning ka labadega sekkudes ei jää liiga pikalt mõtlema. On ta suurepärane, näiteks PDK-suurepärane? Ei, kaugeltki mitte, aga positiivne hüpe missugune.

Lisaks elame me ajal, mil Ühendriikide autotootjad ajavad taga aina ulmelisemaid veerandmiiliaegu. Kuigi see pole Mustangi otsene eesmärk, ei jää ta ka kindlasti häbisse, sest uuendatud V8, uue käigukasti ning värskelt lisatud Drag-sõiduprofiili koostöös toimub vana hea 402-meetri sprint aukartustäratava 12 sekundi sees. 2016. aasta Mustangil võttis see üle 13…

Ka MagneRide’i tuleb kiita – kui eelmise Mustangiga sõites oli kurvide läbimisel tunne, et raske auto rabeleb ja vimpleb, siis uus vedrustus muudab masinat tundmatuseni.

Sõltuvalt sõiduprofiilist saab ka vana head laiska Mustangit tunda, kuid Sport ja Track on äratundmatuseni muutunud. Minimaalne kere kaldumine, suurepärane pidamine, kiire ja lõbus kurvide läbimine – just täpselt see veel puuduski!

Tänu lisavarustusse kuuluvale aktiivse klapiga väljalaskele kõlab ka värskenduskuuri läbinud Coyote V8 fenomenaalselt, kutsudes esile terve popurrii meeliülendavaid häälitsusi alates madalast ja sügavast podinast kuni pröökava ja paukuva elajani.

Lisaks on võimalik valida ka naabrisõbralik „vaikne“ profiil, mis vaigistab muuhulgas külma käivitusega kaasnevat valjut tühikäiku. Kui aga naabritest eemal oled, lükka heaga väljalaskeprofiil „Tracki“ peale ning Sa ei pettu…

LAPSIKUD LISAD

Seda Ford juba oskab – pakkuda oma autode peal lisasid, mis pärinevad justkui autofanaatikust eelkooliealise peast. Focus RS ja drift mode ning Mustang ja line lock olid vaid algus…

Nüüd on Mustangil olemas ka sõiduprofiil nimega Drag strip, mis muuhulgas aktiveerib automaatselt stardiabi ja hoiab käiguvahetuste ajal pöörded üleval. Enne sprinti tasub juba line lock’iga ka tagumised rehvid soojaks lasta!

Selleks, et aktiveerida stardiabi või line lock, tuleb roolil olevaid nuppe kasutades navigeerida menüüjaotusesse Track Apps, kust lisaks eelnimetatule leiab ka muid toredaid vidinaid, mis lubavad reaalajas kuvada sõiduparameetreid nagu G-jõud, kiirendus- ja pidurdusajad ning auto eluea jooksul saavutatud parimad tulemused.

This slideshow requires JavaScript.

KOKKUVÕTTEKS

Mustang GT ei ole oma väärtust minetanud – mugav, kiire ja lisaks ka omas segmendis odav (UK ja USA näitel, Eesti hinnad teadmata).

Kõige parem on aga see, et Sinine Ovaal on vahetanud välja masinale mittesobiliku automaatkasti ja lisanud valikusse suurepärase vedrustuse – ainuüksi need liigutused lisavad märgatavalt sõidumõnu ja vähendavad „laisa auto“ tunnet. Lapsikud lisad on vaid boonuseks.

This slideshow requires JavaScript.

HEAD
Rohkem musklit
Agressiivsem välimus
Automaatkast on… talutavam
MagneRide teeb kurvide läbimise kiireks ja lõbusaks
Aktiivne väljalase – Sul on seda oma ellu vaja

VEAD
Taga istujail pole jätkuvalt eriti mugav
Ilma MagneRide’ita laisk juhitavus

Vaata Ford Mustangi kohta lähemalt siit

BOONUSTRÄKK: EUROOPASSE JÕUAB MUSTANG BULLITT

Pildid: Veli V. Rajasaar, tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.