Reede, 13. detsember 2024
Lume sulamine ja kevade saabumine toob linnatänavatele uut tüüpi liiklusohu – elektrilised tõukerattad ja teised kergliikurid.

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) on tänavu registreerinud 9 kergliikuritega seotud inimvigastustega liiklusõnnetust. Tõukeratastega seotud kahjujuhtumite hulga kasvu on täheldanud ka ERGO kindlustus.

„Näeme enda töös, et õnnetusjuhtumid kergliikuritega on väga hooajalised. Kui talvel pole neid sisuliselt üldse, siis kevade tulekuga hakkab nende arv hüppeliselt kasvama. Ehkki elektriliste tõukerataste kasutamine võib olla mugav ja kiire viis punktist A punkti B jõudmiseks, tuleks nende kasutamisel olla tähelepanelik ning järgida liiklusreegleid, et õnnetusi ja vigastusi vältida,“ ütles ERGO kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts.

Lepvaltsi sõnul on suurem osa kergliikurite õnnetusi seotud just õnnetusjuhtumikindlustusega, kuna pahatihti saavad nende õnnetuste tagajärjel inimesed vigastusi. Ta tõi näiteks juhtumi, kus tõukerattur sõitis kruusateel 15 km/h, kuid pöörates pea seljataha abikaasa poole, sõitis läbi augu, kaotas tasakaalu, kukkus ning veeres kraavi, mille tagajärjel sai peapõrutuse. Või olukord, kus inimene kukkus pumptrack’il ning vigastas lõuga ja hambaid. „Oli ka juhtum, kus inimene rentis tõukeratta, sõitis sellega väikese kivi otsa ja kukkus,“ lisas Lepvalts.

Samas võib ette tulla ka olukordi, kus kergliikurite juhid on ise õnnetuse põhjustamises süüdi. Lepvalts tõi näite liiklusõnnetusest, kus elektritõukeratta juht ületas sõiduteed punase tulega ja liikus ette paremalt poolt rohelise tulega tulnud sõidukile. Kergliikuri juht sai kehavigastusi ning põhjustas kahju ka autole. „Kuna tõukerattur oli selgelt ise vastutav endale kahju tekkimise eest, siis jääb ka kogu kahju tema enda kanda,“ selgitas ta.

ERGO kahjukäsitlusvaldkonna juht tõi mõned näpunäiteid, kuidas hoida elektritõukeratastega liiklemisel nii ennast kui teisi:

  • Kanna kindlasti kiivrit. See kaitseb kõige nõrgemat kohta – pead – suuremate vigastuste eest.
  • Järgi liiklusreegleid. Ära sõida autoteel, ära ületa lubatud sõidukiirust, hoia jalakäijatega vahet.
  • Eelista kergliiklusteed. Kuigi elektritõukerattaga võib sõita ka kõnniteel, kasuta võimalusel jalgratturitele mõeldud teed.
  • Ära tee ohtlikke manöövreid. Väldi ootamatut kiirendamist, ebaühtlast sõidustiili ja äärekividest üles-alla hüppeid.
  • Tee kindlaks, et tõukeratas oleks enne sõiduga alustamist tehniliselt korras.
  • Vihmase ilmaga arvesta libedusega. Kui tee on märg või libe, siis vali madalam sõidukiirus ja ole eriti tähelepanelik.
  • Hoia ümbritseva suhtes silmad-kõrvad lahti. Liikluses võib ette tulla ootamatuid olukordi ja takistusi, mistõttu tuleb olla väga tähelepanelik.
  • Ära sõida kergliikuriga, kui oled tarvitanud alkoholi – meie statistika näitab, et paljud õnnetused juhtuvad just joobes juhtidega.

Käesolevast aastast jõustus liiklusseaduse muudatus, mille kohaselt on seaduses uus sõidukiliik – kergliikur, kuhu lisaks elektritõukeratastele liigitavad ka näiteks üksrattad, tasakaaluliikurid ja muud ühe inimese vedamiseks ettenähtud istekohata elektri jõul liikuvad sõidukid.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.