Teisipäev, 21. mai 2024
Elektriajami töötamise hääl on omaette üpris mannetu ning see pole mingi saladus, et mitmed tootjad on selle parandamiseks appi kutsunud heliloojad.

Kuigi vaikus on enamusele inimestele sõites pigem boonuseks, soovivad elektriliste sportautode ostjad tõenäoliselt ka midagi, mis nende kõrvu hellitaks – sisepõlemismootoriga sportautoga sõitmise elamuse suur osa on vaieldamatult ka audiokogemus.

Sisepõlemismootorite puhul määrab hääle palju aspekte: silindrite hulk, sisse- ja väljalase, forsseeritus, nukk- ja väntvõllide disain, resonaatorite ja summutite hulk ja paigutus ja palju muud. Kuid üks on kindel – näiteks kaks vabalthingavat kõrgepöördelist lameda ristlõikega väntvõlliga individuaalsete drosselitega V8-t kõlavad üldjoontes sarnaselt, hoolimata küljele löödud logost.

Elektriajamite puhul aga puuduvad kõik need faktorid, mis ajami enda tekitatavat heli mõjutaks… Kui just seda spetsiaalselt ei looda ning kõlarite kaudu autost sisse- ja väljapoole ei tooda.

Võtame näiteks Porsche Taycani – üks kiitus, mille talle tegin, puudutab just auto häält. Kuigi Taycanil on muidu täiesti ootuspärane trollilik helitaust, võib juht soovi korral sisse lülitada Porsche Electric Sport Soundi, mis on spetsiaalselt selle masina jaoks loodud. See ei imiteeri olemasolevat, vaid kujundab uut, elektrilisele sportautole omast helikuvandit.

Ka BMW ei taha häält elektrifitseerimise käigus minetada. Peamiselt filmimuusika loojana tuntud helilooja Hans Zimmer on BMW-ga koos töötanud juba 2019. aastast ning nüüd võib kuulata katkeid sellest, milline on tema visioon elektrilisest M-autost.

Suurem küsimus, mis siinkohal aga tekib, on see: kas erinevate tootjate helidisaini tulemusena kujuneb kunagi välja hääl, mis on universaalselt äratuntav kui elektriauto oma? Jätame mainitud trollibussiliku “iiiiiiiiiii” kõrvale ja keskendume just helide loomise aspektile.

Ei Porsche ega BMW kõla ju tegelikult sarnaselt. Veelgi enam, Hans Zimmer disainib lisaks elektrilistele M-divisjoni sportautodele ka näiteks i4 ja iX häält, mis saavad olema erinevad. Lisaks hakatakse Zimmeri loodud helipakette tagantjärele pakkuma ka olemasolevatele BMW elektriautodele.

Lotus ja Opel on elektriautode häälele samuti omamoodi lähenenud. Opel Corsa-e ralliauto sai külge kõlarid, mis auto (samuti stuudios loodud) häält väljapoole mängivad, et auto lähenemist katsetel kuulda oleks. Lotus aga teeb Evija hääle sobivaks timmimiseks koostööd muusikaprodutsendiga.

Seega saab tulevikus suure tõenäosusega standardiks see, et hoolimata tehnilisest sarnasusest kõlavadki eri tootjate elektriautod erinevalt. Taycan suutis muljet avaldada, Hans Zimmeri looming kõlab nagu filmide “Tron” ja “Blade Runner” sohilaps (ja see on hea!)… Nüüd jääb üle vaid oodata, millal Tesla või mõni muu tootja paiskab turule näiteks loomahäälte helipaketi. Tulevik saab olema… huvitav.

Meedia: Sten Ottep/Fifty Visual, BMW

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN