Me elame põneval ajal, mil autoturg on üleüldiselt hullunud ja vähegi huvitavad või ajalooliselt olulised autod on läinud ebamõistlikult hinda.
Täiesti eraldi teema on (pop)kultuuriliselt tähtsad Jaapani autod. Vaatame näiteks Nissan Skyline GT-R-i poole – haruldasemad erimudelid toovad oksjonitel juba 500 000+ € ning see tirib kaasa ka vähem ihaldusväärsete GT-T ja GTS-T mudelite hinnad.
Sama toimub ka Toyota Supratega, mille topeltturbo ja käsikastiga versioone praktiliselt ei leiagi ning automaatkasti ja vabalthingava mootoriga versioonid lähevad seetõttu samuti aina hoogsamalt hinda.
Mõlema auto ihaldusväärsust on kannustanud popkultuur ning tänasteks paarilisteks sai valitud midagi võrreldavat Mitsubishi ridadest – kuigi Mitsubishi on Euroopas väljasurev bränd ning autoentusiastide arvates juba mõnda aega hukas, on nende poolt toodetud mitmeid legendaarseid autosid.
Esimene – Mitsubishi Eclipse, mille aiste vahel kuulus 4G63
Mitsubishi Eclipse on sportkupee, mida toodetud ka kabrioletina ning mis vältas neli põlvkonda. Ei, Eclipse Cross ei loe. Esimese ja teise põlve Eclipse’i on olenevalt turust müüdud ka Eagle Taloni ja Plymouth Laseri nime all.
Eclipse’i pakuti nii esi- kui nelikveolise, nii käsi- kui automaatkastiga. Kuid mis põhiline – 4G63! See on mootorikood, mis isegi leigete autoteadmistega inimesel peaks kellasid helistama – tegu on Mitsubishi kõige kuulsama ja võimekama mootoriga, mille versioone pakuti ka Eclipse’ile.
4G63 turboga versioone leidis muuhulgas eri Lancer Evolutionite kapoti alt kuni eelviimase, üheksanda põlveni välja. Suure tõenäosusega on see mootor üks peamisi põhjuseid targa nelikveo kõrval, miks vana hea Mitsu Evo vs Subaru STI vastuseisus kiputakse eelistama Mitsubishit – jõupotentsiaali on rohkem ja jõunumbritega kelkimine on lihtsam ja rohkematele arusaadav kui käigukasti ja veermiku vastupidavus.
Teise põlve Eclipse on juba praegu eriti ihaldusväärne auto, mille kuulsusele aitas kaasa “Kiirete ja vihaste” esimene osa. Neoonroheline Eclipse on filmi esimene äratuntav “hero car” – peategelase teine auto sai aga olema Toyota Supra ja me kõik teame, mis selle tagajärjel hindadega juhtus.
Kolmanda põlve Eclipse oli teises “Kiirete ja vihaste” osas samuti üks peamisi autosid, kuid seda peetakse siiani üheks koledamaks filmisaagat “ehtinud” autoks. Eclipse’i puhul toovad parimaid hindu seega teise põlve nelikveolised käsikastiga versioonid, millel turboga 4G63.
Eestis on aga hetkel müügil värskelt korda tehtud Eclipse, mis küll esiveoline ja vabalthingava mootoriga, kuid tööde nimekiri on aukartustäratav ning hetke turgu vaadates ei tohiks hinna hoidmise osas olla mingit probleemi – isegi kui ilusa värvi alt peaks ebameeldivaid üllatusi välja tulema.
Omanik siiski kirjutab, et auto on pea täielikult taastatud ja kõik olulised sõlmed on kas uued või üle käidud. Mootor on täielikult lahti võetud ja värskendatud, 8,5:1 surveastmega kolbide toel on see ka ülelaadimiseks valmis ning kogu turbotamise kraami saab kaasa, kollektorist uue juhtajuni välja.
Auto on 2006. aastal Šveitsist toodud, õnnetustes pole osalenud ning selle aja jooksul 6 korda omanikku vahetanud – võib tunduda palju, kuid kui viimase omaniku poolt on tööd korralikult tehtud, pole midagi karta. Väärib üle vaatamist, kui esivedu pole takistuseks ning põnevam hobiliikur võiks ka omamise ajal hinnas vaikselt kerkida.
Teine – Mitsubishi 3000GT, mis oli oma aja kohta ülimoodne
3000GT puhul on tihti kasutatud väljendit “oma ajast ees” – see selleks, sa kas oled esimene või ei ole, kuid 3000GT oli kahtlemata täis topitud oma aja kohta väga moodsat tehnoloogiat. Eesmärgiks oli luua mudelivaliku lipulaev, mis konkureeriks muuhulgas Nissan 300ZX-i ja Toyota Supraga.
Jaapanis kandis auto Mitsubishi GTO nime ning saabus müüki 1990. aastal, ameerikas müüdi autot ka Dodge Stealthi nime all. Tehnoloogiliste uuenduste seas olid nii pidev nelikvedu, nelikroolimine, aktiivaerodünaamika (tiib ja esitiiva lisa liikusid elektrooniliselt), elektrooniliselt seadistatav vedrustus kahe seadega, klapiga väljalase kahe seadega, rääkimata mugavusvarustusest nagu elektrilised aknad ja katuseluuk, elektriliselt sätitavad istmed ja automaatne kliimaseade. Eraldi võttes olid kõik need asjad juba toona olemas, kuid kõik koos…
Mootorivalikust leidis kas vabalthingava või topeltturboga kolmeliitrise V6. 3000GT-d sai Jaapanist väljas ka esiveolisena tellida ning mudeliuuenduste käigus eemaldati mitmeid lisasid, mis esialgu auto eriliseks tegid – muuhulgas kadusid näiteks aktiivaero ja nelikroolimine.
Kuigi popkultuuris pole autol sellist kohta nagu Eclipse’il, on siiski tegu kuulsa autoga, mis oli koos 300ZX-iga vaat et liigagi moodne. Põnev ajalugu on kindel osa auto võlust ja moodsa klassiku staatusest.
Eestis on müügil 1993. aasta teise põlvkonna esindaja, millel pole enam klapptulesid. Tegu on USA turu masinaga, mis registreeriti siin 1998 ning on kogu selle aja olnud vaid kahe omaniku käes, ajalugu on väidetavalt plekitu ja kontrollitav. Tegu on esiveolise, ent siiski käsikastiga versiooniga, mil vabalthingav topeltülanukkvõllidega mootor.
Suvel on lisaks korralikule hooldusele läbitud ka täielik ülevärv, uue helisüsteemi paigaldus ja palju muud. Omanik lubab, et kui ostueelse kontrolli käigus ilmneb mingeid vigu, millest ta teadlik polnud, laseb ta need omal kulul korda teha. Müügiga kiire ei olevat, seega tingida pole mõtet.
Mudeli ajalugu arvestades on kindel, et hinnad ei kahane – kui kiiret kasumit soovida, oleks muidugi nelikveoline topeltturboga mudel kindla peale minek, kuid olenevalt seisukorrast on see juba praegu hoopis teise hinnaklassi masin.
Lahtiütlus: käesolev artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole mõeldud soovitusena mainitud autosid osta, müüa ega vahetada. Accelerista.com ei vastuta käesolevas artiklis sisalduva teabe põhjal tehtud otsuste eest.
Fotod: Mitsubishi, Universal, Auto Motor und Sport, omanikud