Neljapäev, 25. aprill 2024
Lõpuks on maha tulnud lumi – see, mida paljud autoentusiastid pikisilmi oodanud on, et oma “vinterpeetrid” välja ajada ja lustima minna. Kui aga talveautot pole?

Liiatigi paistab, et nädalavahetusel on sõiduvalmis nii mõnedki lumerajad üle Eesti – kohti seaduslikuks libistamiseks on küll ja veel, võetagu ja nauditagu!

Siinkirjutaja arvates tagavad talvise sõidulusti kaks peamist faktorit – veoskeem ja kergus. Talvised libedad pidamistingimused lubavad valemist välistada selle, millest kuivaga “kerimiseks” tihti väheks jääb – võimsuse.

Miks just nelik? Sest nelik on hea nii algajaile kui oskajaile – algajale lihtsam, oskaja käes jällegi kiirem. Sõiduloogika on utreeritult “sihi ja tulista” – keera rool sinna, kuhu minna tahad ja vajuta gaasi. Kui käest ära hakkab minema, keera rool rohkem sinna, kuhu minna tahad, ja vajuta rohkem gaasi. Teisisõnu hoia peal!

Seega otsisime sel korral välja kaks kerget ja nelikveolist masinat, mis lubaks nii algajal kui edasijõudnul korralikult lustida. “Kerge” ja “nelik” on tihti üksteist välistavad – seega jäid sõelale kaks Subaru Justyt.

Lisamärkusena ka suhteliselt ilmselge asi – jääl või lumega kaetud jääl pole (kuitahes korraliku) lamelliga väga midagi peale hakata. Kui tahta täpsust, pidamist ja kiirust, tuleks ikkagi sõita vähemalt naastudel. Seega boonusena on mõlemad tänased masinad juba ostes naastudega!

Odavam Justy pakub kamaluga emotsiooni

Esimene Justy maksab 2600€ ning on esimese põlvkonna masin aastast 1986. Omaniku sõnul on tegu autoga, mis on midagi hingele. Midagi neile, kel pole vaja midagi teistele tõestada peale enda. Neile, keda teiste arvamus ei huvita.

Sellel masinal on näiteks lilla põhjavalgus ja vaalakujuline kapotiornament, ent samas võimekus olla ka jäärajal kiire. Mootor on vahetatud uuema põlvkonna 1,2-liitrise vastu ning veidi rohkem kui 800-kilogrammise auto liigutamiseks on see libedates tingimustes rohkem kui küll.

Kiirendusele aitab kaasa kergem hooratas, kaasa saab ka raskema – näiteks stiilseks paberiraskuseks. Libedal kurvisõidul hoiavad paremini kinni WRX STI pealt pärit istmed, väiksem Sparco sportrool parandab roolilappamiskiirust. Kaasa saab ka originaalistmed ja -rooli.

Sealt, kust harjumuspäraselt võiks leida raadio, leiab hoopis erinevad kellad – muuhulgas ka subaristile ürgtähtsa õlirõhu kella.

Hetkel on all vähem kui 200 km jäärada näinud Continental IceContact 2 naastud, kaasa tulevad ka suverehvid. Nii algajale kui kogenud jäärajahundile on siin lustimisainest küll!

Kallim Justy sobib pigem võistlustele

Teine Justy on uuem, palju rohkem “tehtud” ning ka palju kallim. Erinevad võistlustelt saadud karikad aga annavad aimu, et see hind pole tühja koha pealt võetud – tegu on väga võimeka masinaga näiteks AG Talvekarika jaoks, kus 2018 hooajal saavutati autoga üldarvestuses teine koht.

Masina aluseks on 2001 aasta Justy, mis on tegelikult Ungaris toodetud Suzuki Swift/Cultus, mis varustatud Subaru märgi ja pideva nelikveoga. Aiste vahele on tõstetud Suzuki Baleno 1,6-liitrine 16-klapiline ühe nukaga vabalthingav mootor, mida võistlemiseks ka pisut järele aidatud.

Sarnaselt eelmisele Justyle võimaldab ka sel masinal paremat kiirendust ja vilkamat reaktsiooni gaasipedaaliga antud käskudele kergem hooratas. Eritellimusena tehtud nukkvõll annab rohkem väänet madalamatel pööretel, plokikaas on lihvitud ning seeläbi surveastet pisut tõstetud.

Vabama väljalaskegaaside liikumise eest hoolitsevad torukollektor ning 2,5-tolline väljalasketorustik Simonsi lõpupütiga. Kütuse ja õhu doseerimise eest vastutavad Yamaha R1 karburaatorid, kogu paketi on seadesse pannud Hannes Speedster’ist – autosõpradele tuntud nimi ja koht.

Võistlemiseks mõeldud autole omaselt on kaasa aidatud ka palju vastupidavusega seotut – uued saaled, veepump, rihmad, tihendid, radikas, karterikaitse, aku… Probleemide ennetamisele aitab kaasa lairibalambdalt töötav segukell, hoo maha saamise eest vastutavad Ferodo klotsidega pidurid ja soonitud pidurikettad ees, mis värskendavad ja puhastavad klotsi pinda piduritolmust ja gaasidest.

Kere osas on ka vajalikud liigutused tehtud – esitiivad on uued, karbid ja tagumised koopaservad on taastatud. Sõitjateruum on tühjemaks visatud, alles on vaid juhi “töökoht”. Masina mass võistlusseades on umbes poole paagi kütusega vaid 800 kg. Keskdiferentsiaal on keevitatud, seega veojõud jaotub mõlema telje vahel kogu aeg võrdselt.

Kaasa saab samuti igasugust kraami – algse 1,3-liitrise 8-klapilise mootori, veel ühe Baleno värskelt hoonitud 1,6 mootori, lisaks 5 jooksu erinevaid naast-, lamell- ja suverehve!

Seega kui plaan on lisaks lustimisele ka võistlema minna, on väga heas seades masin juba olemas – ise ehitamine, mõistagi, oleks palju kallim. Mõned kaadrid on nähtavad siin:

Meedia: Taavid Mikomägi, Ilmar Rillo

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN