Teisipäev, 15. oktoober 2024
Kuigi USA hüperauto SSC Tuatara esimene rekordikatse tõi tulemuse 508 km/h, tuvastasid teravsilmad ebakõla video ja kuvatud andmete vahel. SSC otsustas seepeale uuele katsele minna ning mitte midagi juhuse hooleks jätta.

SSC ei ole firma, mille väidetes jõuliselt kahtlema peaks – nende eelmine hüperauto Ultimate Aero krooniti aastal 2007 maailma kiireimaks autoks. Nagu rekordipüstituse metoodika ette näeb, sõitis auto samal teelõigul, sama tunni aja jooksul ning mõlemas suunas. Kahe sõidu keskmine tulemus – 412,22 km/h.

SSC Ultimate Aero
SSC Ultimate Aero hoidis üürikest aega maailma kiireima auto tiitlit

Uue Tuatara esimesel rekordsõidul anti aga videomeeskonnale loominguline vabadus mitme sõidu videoid kasutada, mille tõttu pandi ametlikus “tõestusvideos” kokku video- ja helipildiga mitte kokku minevad GPS-andmed. Seda märgati, internet lõi kihama ja firma maine sai pleki külge.

SSC tegevjuht Jerod Shelby (sugulus kuulsa Carroll Shelbyga puudub) otsustas, et nii ta seda ei jäta – auto on ju 508 km/h (kiiremal otsal kahest isegi 533 km/h) sõitnud, lihtsalt videole läheneti loominguliselt. Uut rekordikatset siiski vältida ei õnnestunud ning sel korral kaasas ta kõik vähegi olulised tegijad.

Kui teha, siis korralikult

Kiiruseid mõõtsid nelja olulise ja austatud firma seadmed – RaceLogic, Life Racing, Garmin ja IMRA. Kohal olid ka kolme firma esindajad neist neljast, lisaks edastati kutse ka mitmele kuulsale autoajakirjanikule ja juutuuberile, kes eelmise rekordikatse kahtluse alla seadsid. Paljud neist ka kohale tulid, pole veel avaldatud.

SSC Tuatara

Uus katse toimus Kennedy Kosmosekeskuse umbes 5-kilomeetrisel maandumisrajal. See on korralik pudelikael auto tõeliste võimete hindamisel – esimene katse toimus umbes 10-kilomeetrisel teelõigul Nevada kõrbes, kuid kuna tegu on avaliku teega, polnud ei selle kvaliteet ega laius uuel katsel turvalisuse tagamiseks piisavad.

Eelmisel korral hüperautot roolinud professionaalne võidusõitja Oliver Webb sai korraliku ehmatuse osaliseks, kui tuul auto kursilt pisut kõrvale, hüplikumale teeosale lükkas. Väidetavalt istus ta pärast seda sõitu nuttes auto kõrvale maha ning ütles, et tema seda enam ei ürita, olgu rekord löödud või mitte. Samas ütles ta hiljem, et isegi kiirusel 533 km/h oli tunda, et autol on veel võhma!

Ning kuigi tema õnneks rekord de facto löödi, siis de iure tuli selguse mõttes seda veelkord teha – rooli taha istus sel korral aga rekordiauto omanik Dr. Larry Caplin. Kuigi võidusõidukütusel annab SSC Tuatara topeltturboga V8 välja 1750 hobust, sõitis Caplin oma vähese “ülikiire” sõidu kogemuse tõttu sõbralikumas, 300 hj võrra nuditud seades.

SSC Tuatara

Võttes arvesse lühemat distantsi, kohendati auto ülekandeid samuti lühemaks – kui Nevadas oli aega “rahulikult” 320 km/h kiirendada ja siis 30 sekundit lapats põhjas hoida, siis kosmodroomil oli pedaali asend 40-50 sekundit järjest põhjas ja koormus mootorile palju suurem.

Nii palju siis eellugu – mis tulemuse nuditud jõuga SSC Tuatara esialgsest poole lühemal sirgel saavutas?

Tulemused

Kiirendusala pikkuseks oli 3,7 km, ülejäänu oli vajalik turvaliselt seisma jäämiseks. Juba esimese miili ehk 1608 meetriga saavutati kiiruseks 393 km/h. Esimese sõidu tippkiiruseks sai 450,1 km/h, vastassuunas tehti 460 km/h. See kiirus oli käes kolme kilomeetri järel, kiirendus 441-460 km/h vältas vaid 2,87 sekundit. See näitab selgelt, et pikemal distantsil oleks varu veelgi!

Kuna kohal olnud ametnikud on saanud üle nädala erinevate mõõteseadmete andmeid analüüsida ning kinnitavad kui ühest suust, et ebakõlasid ei ole, võib nüüd ametlikult öelda – SSC Tuatara on kahe sõidu keskmise kiirusega 455,2 km/h hetkel kiireim auto maailmas! Aga kui kauaks?

SSC Tuatara

Konkurente on veelgi

Oleme kirjutanud ka teisest USA hüperautost, mis varsti oma rekordisõidule asumas – siin saab lugeda Hennessey Venom F5 kohta üldisemalt, siin aga mootori kohta.

Vaatame küsivalt ka Rootsi poole – Koenigsegg Agera RS sõitis 2017 kahe suuna keskmise kiirusega 447 km/h ning firma uus hüperauto Jesko Absolut saab olema kiireim, mis Koenigsegg kunagi tootnud. Teoreetiline tippkiirus peaks mootori maksimumpöörete ning käiguülekannete pinnalt arvutades olema 532 km/h.

Tõenäoliselt ei jää lahingust välja ka Bugatti, kelle Chiron Super Sport 300+ saavutas juba 2019 (paraku ühel sõidusuunal) kiiruse 490,5 km/h.

Kuna ka SSC Tuatarat ei sõidetud “tühjaks”, plaanitakse uusi katseid. Oleme jõudnud ajajärku, kus tootjad maadlevad üksteisega juba 500+ km/h suurusjärgus – hoiame põnevusega hinge kinni.

Fotod: SSC, Hennessey, Bugatti, Koenigsegg

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.