Võidusõidusimulaatorid on tänaseks päevaks nii realistlikud, et neid kasutavad harjutamiseks ka professionaalsed võidusõitjad – eriti praegusel ajal, mil päris rajale pikalt ei pääsenudki. Aina levinumad on ka virtuaalsed võistlused.
Autoajakirjanik Toomas Vabamäe asutas koos Illar Jürgensoniga Motoorse Rahutuse meeskonna ning nüüd õnnestus neil saavutada ka esimene võit. Tegu on sarjaga E-BaTCC, mida korraldab “päris” BaTCC ehk Baltimaade ringrajasarja meeskond World Sim Series vahendusel. Võisteldakse reaalse BaTCC radadel, etappe on viis ning üldvõitja saab võimaluse sõita ühel päris BaTCC võistlusetapil BMW 325 Cup-auto roolis.
Vast kuulsaim „simulaatorist päris auto rooli taha“ progressiooni pakkuv sari oli GT Academy, mis asutati aastal 2008 ning mis andis vähestele õnnelikele võimaluse Gran Turismo konsoolimängu vahendusel jõuda läbi tõsise kadalipu Nissani Le Mansi võidusõidumeeskonda.
E-BaTCC teine etapp
Baltimaade juhtide vahel peetav E-BaTCC päris nii kõrgelt lennata ei luba, kuid päris etapil päris autoga osalemine on igatahes väga kõva sõna. Sarja teine etapp toimus Leedu Kačerginė rajal.
2. divisjonis sõitnud Illar Jürgenson saavutas 18 startija seas kaheksanda koha, saades kirja 2 punkti. Samuti 2. divisjonis sõitnud eestlane Kristjan Pints saavutas kolmanda koha, tõustes sellega ka järgmiseks etapiks 1. divisjoni.
Eelkvalifikatsiooni tulemuste põhjal 3. divisjonis sõitnud Toomas Vabamäe sellise konkurentsiga rinda pistma ei pidanud – tema divisjonis sõitis veel vaid üks juht ning tunniajase võistluse lõpuks edestas Toomas teda rohkem kui ringiga. Vastavalt võistluse juhendile saavutas Toomas etapivõidu eest 15 punkti ja tõusis kõigi divisjonide üldedetabelis kaheksandale kohale.
Ise ta sellega rahul pole: „Võiksin end kõrvust tõstetuna tunda, sest hetkeseisuga olen eestlastest sarjas parimal kohal. Tegelikult on selline olukord täielik jama! Korraldajad mõtlesid välja põhimõtteliselt väga hea punktisüsteemi, ent see ei toimi korralikult, kui võistlejaid on vähe.
3. divisjoni võitja saab 15 punkti sõltumata sellest, kas tal on vastaseid 18 nagu esimesel etapil või üks, nagu minul. Mingit võistluse tunnet mul tegelikult ei tekkinudki, sisuliselt sõitsin tund aega üksi. Juhendit poole võistluse pealt muuta muidugi ei saa, aga selline kunstlik upitamine on minust palju paremate sõitjate suhtes kindlasti ebaaus.“
Aga parafraseerides klassikuid – võit on võit, olgu sentimeetri või kilomeetriga. Soovime Motoorsele Rahutusele edu ja uusi punkte tulevastel etappidel – isegi kui konkurents pole päris selline, millega Toomase-sugune perfektsionist rahulduks.