Pühapäev, 19. mai 2024
Võrdne kohtlemine mänguasjaturul laieneb. Esimest korda pikajalgsete plastmassnukkude ajaloos lubab tootja reklaamklipis ka noormehel suu lahti teha! Tänu sellele on Moschino-Barbiest saanud tõeline müügihitt.

Olgem ausad, on ajast ja arust jätkata vahetegemist poiste ja tüdrukute lelude vahel. See, omaaegne kasvatusmeetod tänases maailmas lihtsalt enam ei toimi. Küsimus ei ole üksnes võrdsuses ja vendluses vaid eluks vajalike oskuste arendamises: kui me tahame, et naised saaksid vajadusel hakkama rehvivahetusega või otsime mehi, kes mõistaksid mannaputru keeta ja mähkmeid vahetada, siis on lühinägelik, soosida üksnes teatud tüüpi “sobilike” mänguasjadega mängimist.

barbie-600x450Moschino Barbie-reklaami võib väikese huumoriga käsitleda kui globaalset ja ametlikku luba poistele, nukkudega mängimiseks.

Mänguasjatootja Mattel laseb reklaamis, lisaks tütarlastele, tutvustada ühte Barbiet ka umbes viieaastasel noormehel, kes on riietatud nagu Moschino disainer Jeremy Scott ning hüüab, Barbiet käes hoides ekstaatiliselt: “Tõeliselt äge!” Reklaam on tabanud naelapead- noormehe tutvustatud Barbie-mudel müüdigi kauplustes kohe läbi! Siiski pole muretsemiseks põhjust neil neidudel-noormeestel, kes samasugust nukku ihkavad- Mattel on lubanud toota uue partii hittnukke.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Mattel ei ole ainuke mänguasjatootja, kes jutlustab võrdseid õigusi mänguasjariiulis. Näiteks Amazon-internetikaubamajas ei saa ammu enam otsida lelusid märksõna “poiste” või “tüdrukute” abil. On lihtsalt mänguasjad. Ameerikas populaarne Target-kauplustekett ei tee vahet ka riietel, sildistades lasteosakonna riidekapi lihtsalt “laste riided”.

Hiljaaegu vahendasime uudist Soomest, Pori linnast, kus kohalik kaubamaja on otsustanud samuti mänguasjade osakonnas kehtestada võrdse kohtlemise. Ja kui keegi peaks mäletama, siis ka nõukogude korra ajal eksponeeriti kolme saadaolevat mänguasja lihtsalt riiulil, spetsiaalselt viitamata, kellele see sobima peaks. Defitsiidi tingimustes läks kõik lkaubaks nagunii!
Miks me sellisest võrdõiguslikkusest üldse nii palju räägime? Mingi järjekordne, igavusest sündinud teema, millele oma aega ja ressurssi kulutada? Tegelikkuses tundub, et täiskasvanud on olnud sunnitud mänguasjade lahterdamisest loobuma, põhjusel, et lapsed ise ei ole enam nõus “tüdrukutele roosa, poistele sinine” ja “tüdrukutele printsessid, poistele autod”- pähetampimisega.
[dropcap]![/dropcap] Otse loomulikult ei tasu nüüd teise äärmusse kukkuda ja sundida tüdrukutele üksnes autosid ja poistele nukke mängimiseks kätte. See võib tekitada sootuks vastupidise tulemuse. Kõige lihtsam on, lasta lapsel ise otsustada, millega ta mängida tahab. Peace!
Allikas ja pildid: Mattel

KOMMENTEERI SIIN