Pühapäev, 19. mai 2024
Naberezhnochelinski kraanatehase kalender on Venemaal vähemalt sama nõutud kraam kui Pirelli kuulsad kalendrid maailma kollektsionääride hulgas. 2017. aasta kalender ei ole küll nii ülevõlli kui möödunudaastane suurteos, tögab aga vaimukalt üleüldist tarbimiskultust. Seekordsete fotolavastuste autor on Venemaa noorema põlvkonna fotograaf Igor Popov.

Masinatehas, mis Venemaal igapäevaselt arvestatavas valikus kraanasid ja muid tõstemehhanisme valmistab, neid ka ekspordib (ning üleüldse üks igati ontlik ja tõsiseltvõetav tööstusasutus on) annab vimkaga kalendrit välja juba viimased kümmekond aastat. 2017. aasta kalender ongi nimetatud juubeliväljaandeks ning soovijatel on võimalus seda otse tehase kodulehelt ka tellida.

Kui 2016. aasta kalendrist kirjutades palusime noorematel kui 18 eluaastat silmad katta ja pilte mitte vaadata, siis järjekorras kümnes kalender kõlbab vaatamiseks kõigile –  vaid paaris kohas on näha paljast naiseihu ning ühel pildil toimub stseen, mis annab aimu modellide sado-maso-lembusest. Kõik muu on aga… üsnagi korrektne, ent õnneks mitte vaimuvaene.

Kel aega fotogaleriisse süveneda, leiab siit rea vihjeid meie tarbimismaia maailma pahedele ning sellega kaasnevale üldsõnalisusele ja hetkes elamisele orienteeritusele (selle kehvemas tähenduses). Tõsi, peamiselt naerdakse naiste üle ja näidatakse näpuga nende (tuhvlialustele) meestele.

Aga elu on elamiseks ning salamisi teiste ja iseenda üle muigamiseks ning Igor Popov koos meeskonnaga oskab seda oma töödes kenasti esile tuua. Pinget kruvis tänavu ka kraanatehas ise, mis lõppenud aasta viimaste päevadeni kalendri pilte salajas hoidis – tellida sai seda suurteost juba sügisest alates, aga alles nüüd on… kõik avalik.

Venemaa noorema põlve piltniku kodulehele tee leiab siit. Tegu on laia haardega fotograafiga, kes lisaks Venemaale rändab mööda maailma ning pildistab üles kõik pulmad ja perepeod, kui soovitakse – pulmamaffiaks ta end ja oma kahte kamraadi ka nimetab. Igor Popovi töid on tellitud nii Dubais kui Tšehhias, Eestis seni teadaolevalt veel mitte.

*Huvitav ent mitte midagi tähendav fakt Igor Popovi CV-st: ta on sündinud samal kui Toomas Vabamäe, Eesti legendaarne autoajakirjanik (ja suurepärane fotograaf sealjuures).

This slideshow requires JavaScript.

GALERII: NABEREZHNOCHELINSKI KRAANATEHASE KALENDER 2017

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Eelmise aasta pöörasuste galeriid tasub muidugi ka üle vaadata, võttes arvesse meie hoiatust, et tegu on rangelt 18+ pildimaterjaliga. Ja kindlasti vaadake üle ka tänavune Pirelli kalender, mis on kahtlemata kunstiteos omas klassis.

*Naberezhnochelinski on linn Tatarstani Vabariigis, Volga Föderaalringkonnas. 2012. aasta rahvaloenduse andmetel elas Tatarstanis 3,7 mln inimest, nende seas muuhulgas oli ka 127 eestlast.

Allikas ja meedia: Naberezhnochelinski kraanatehas, fotod: Igor Popov

KOMMENTEERI SIIN