Laupäev, 2. märts 2024
Igasuguste uute hüperautodega kursis püsimiseks peab kõvasti tahtmist olema: pidevalt lubab keegi jälle mõnda üliharuldast, ülikiiret, ülikallist ja mingit-üli-veel autot, mis asub malle murdma. Pole ime, et paljusid autohuvilisi enam sellised masinad ei eruta ning põnevam on jälgida, mis toimub keskklassi sportautode turul.

Kuid vahel paistab ka nende nimetu ja näotuna tunduvate uute hüperautode vahelt silma mõni, mis on eriline. Mõni, millest võiks tõesti asja saada, et tehnoloogiale tähelepanu tõmmata ning sundida ka teisi tootjaid jalgu kõhu alt välja võtma.

Panen ette spekulandiprillid, löön hääled sisse oletusklaviatuurile ja tõmban tähelepanu paari päeva taguse ajani tundmatuna püsinud autole Viritech Apricale, mis võiks selline masin olla – see on vesinikelemendiga auto, mis pakub 1000 hj võimsust paketis, mis kaalub vähem kui 1000 kg. Disain pärineb Pininfarinalt.

Viritech Apricale

Viritech on Ühendkuningriigi päritolu ning nagu enamuse mainitud näotute-teotute hüperautode loojate puhulgi on tegu idufirmaga. Kuid uudne on nende lähenemine vesiniku hoiustamisele – ja kui järele mõelda, pole selles tegelikult midagi meeletult uuenduslikku, puhas loogika. Nimelt ei paikne vesinik 20 korda hoiustatavast kütusest raskemates lisapaakides, vaid on integreeritud süsinikkiust monokokki.

Apricale Graph-Pro nime kandvad paagid hoiavad 700-baarise rõhu all 5,4 kg vesinikku. Kütus liigub läbi vesinikelemendi, mis toidab kas mõlemal teljel paiknevaid 400 kW/545 hj elektriajameid või laeb väikest, 6 kWh akut. Tri-Volti nime kandev juhtimissüsteem otsustab, mis parasjagu mõistlikem on.

Viritech Apricale

Aku ülesandeks on juhi soovi korral tagada kõigi soovitud tuhande poni kohalolu – see tähendab, et Apricale on tõesti rohkem kui tuhandehobujõuline, kuid vajadusel ja umbes 20-30 sekundi kaupa. Kui aku tühi, on Apricale “vaid mõnesajakilovatine”. Ja mõeldes, kuidas selliseid autosid üldiselt kasutatakse, tundub see täiesti okei. Lisaks võin oma MR2 näitel kinnitada, et autos, mis kaalub alla 1000 kg, on isegi 130 kW väga mõnus.

Viritech lubab, et auto ostja saab nautida nullheitega sõitu kuni umbes 320 km/h kiiruseni ning 5,4 kg vesinikku võimaldavad umbes 560 km sõiduulatust. Nagu oodata võib, toodetakse Apricalesid väga vähe – vaid 25 eksemplari.

Viritechi sõnul ei olegi nende soov olla tavapärane hüperautotootja, vaid vesinikutehnoloogia pioneer. Nad loodavad, et nende uuendused jõuavad üleüldiselt transpordisektoris kanda kinnitada – alates autodest ja rasketranspordist kuni lennunduseni välja. Apricale on lihtsalt maineauto, suutlikkuse tõestus, mitte katse ülirikaste koorimise teel raha taskusse lükata.

Fotod: Viritech

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN