Neljapäev, 30. mai 2024
Praeguse palava ilmaga tuleb meeles pidada, et autod muutuvad kiiresti tulikuumaks nagu saunalava ning seetõttu ei tohi suletud akendega autosse jätta lapsi ega lemmikloomi isegi lühikeseks ajaks.

Mõnikord mõeldakse ekslikult, et äärmiselt kuumade temperatuuridega kaasnevad õnnetused juhtuvad kuskil lõunamaades, kuid tegelikult läheb ka Eestis suvel autos eluohtlikult kuumaks väga kiiresti.

„Põhjus, miks autodes temperatuur kiiresti tõuseb, peitub akendes – autodes on klaaspinda protsentuaalselt palju rohkem kui ühes keskmises majas ning seetõttu on autod pigem nagu kasvuhooned, mis on spetsiaalselt soojust neelama ja hoidma loodud,“ rääkis Mobire Eesti teenindusjuht Gert Vatt.

„Kui päikesevalgus auto akendest sisse tungib, siis soojendab see armatuurlauda ning istmeid, mis selle tulemusena omakorda soojust edasi kiirgavad. Kui auto aknad on kinni, siis tõuseb autos juba poole tunniga temperatuur umbes 30 kraadi võrra. Just sel põhjusel ei tohi jätta lapsi ega loomi autosse isegi väga lühikeseks ajaks,“ selgitas Vatt. Ta lisas, et kuuma ilmaga peaksid ka jalakäijad olema tähelepanelikud ning viivitamatult teavitama politseid või päästeametit, kui märkavad tulikuuma autosse jäetud lapsi või loomi.

Kuna suvel on auto sõitjateruumi temperatuur võrreldav sauna omaga, siis võivad ka autosse unustatud tooted kiiremini rikneda. Näiteks tuleks kuuma ilmaga autost kindlasti eemaldada tarbeelektroonika (telefonid, tahvelarvutid, fotoaparaadid jms), mis võivad ülekuumenemise tagajärjel saada füüsilisi vigastusi. Samuti võivad palavusega rikneda toiduained, kosmeetika, päikesekreemid ja ravimid.

„Autojuhid peaksid ka enda eest hoolitsema, sest palavusega väheneb märgatavalt nende tähelepanu ja reaktsioonivõime, mis võib tekitada liiklusohtlikke olukordi. Seetõttu ei soovita kohe kuuma autosse istudes sõitma hakata, vaid esmalt autot pisut jahutada. Siiski ei tohiks jahutust päris põhja keerata, sest kiire külma õhu vool võib kahjustada tervist ning lisaks koormab see ka kliimaseadet ja suurendab märgatavalt kütusekulu,“ selgitas Vatt ning lisas, et kõige optimaalsem on jahutada auto sõitjateruum umbes 5 kraadi välistemperatuurist jahedamaks.

Lisaks eelnevale tuletab päästeamet meelde, et kuumuse eest kaitsevad ka heledad riided ja peakate. Keskpäeval, mil ilm on kõige kuumem, peaks püsima varjus ning suletuna tasub hoida ka eluruumide aknad, sest väljas olev õhk on palavam kui tuba. Palavaga peab kindlasti tarbima rohkesti vett, sest keha vedelikukadu on suurem kui tavaliselt.

Nõuandeid auto sõitjateruumis suvel temperatuuri kontrolli all hoidmiseks:
  • Otsi parkimiseks varjuline koht
  • Toonitud klaasid peegeldavad kuni 70% soojuskiirgusest tagasi ning kaitsevad sõitjaid palavuse eest
  • Kata rool ja istmed rätikutega
  • Kui on võimalik, siis jätke auto aknad veidi praokile, et kuum õhk väljuda saaks
  • Võimalusel sõida heleda autoga, sest tumedad sõidukid neelavad soojust oluliselt rohkem kui heledad
  • Muretse autosse päikesesirmid, mis blokeerivad UV-kiirgust ning hoiavad temperatuuri kontrolli all

Foto: Uku Tampere

KOMMENTEERI SIIN