Esmaspäev, 30. detsember 2024
Vesiniktehnoloogia osas on Toyota hetkel peamine teenäitaja, tegeledes lisaks kütuseelemendile ka vesinikpõlemismootoritega – ja kus oleks uut tehnoloogiat parem katsetada kui võidusõidus!

Eksperimentaalsest vesinikku põletavast Corolla võidusõiduautost oleme varemgi kirjutanud, samuti ka GR Yarise vesinikversioonist ning arendatavast V8 vesinikpõlemismootorist. Vesinikku põletav Corolla osales ka käesoleval aastal Fuji ringrajal 24h kestvussõidul, kus eelmise aasta tulemus hoogsalt üle tehti.

Eelmise aasta võistlusdebüüdil sõideti Fujis 350 ringi, nüüd aga saadi kirja 478! See on meeletu areng ning viitab sellele, et eelmisel võistlusel tuvastatud vigade parandus on olnud vägagi edukas. Paraku juhtus rajal autoga õnnetus, mis röövis 2 tundi aega ning oma alternatiivkütustel sõitvate sõidukite klassis jäädi seetõttu viimasele kohale.

Toyota võidusõidumeeskond Gazoo/Rookie Racing

Samas hea uudis on see, et üks võistkonna pilootidest, Toyota president Akio Toyoda, kes teadagi ka ise võidusõiduga tegeleb, märkis maha vägagi konkurentsivõimelise ringiaja 2:02,25. Paraku röövis lisaks õnnetusele aega ka tankimine – vesiniku-Corolla pidi kokku tegema 41 boksipeatust, nii et vähemalt veerand võistluse ajast möödus seistes, mitte sõites.

Vaid aastaga on samas tehtud metsik hüpe, mis tõestab, et lähenemine on õige – kui tahta uudset tehnoloogiat hoogsalt arendada, on raske leida paremat kasvulava kui võidusõit. Paraku pole täpselt teada, kui suur võit tuli tankimisaegade lühendamisest (kui üldse) või näiteks mootori efektiivsuse kasvatamisest. Selge on see, et arendustöö jätkub sama tempokalt edasi – kui Toyota on edukas, pole sisepõlemismootori surma veel niipea näha. Nagu Akio Toyoda ise ütles: võidelda tuleb heitmete, mitte mootori endaga.

Fotod: Toyota/Reuters

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.