Reede, 26. aprill 2024
Ajakirja Arvutimaailm peatoimetaja Kaido Einama teeb nüüdsest Acceleristale iganädalase kokkuvõtte olulisematest uudistest digitandril. Selle nädala valikus on nutiseadmete teste, häid nõuandeid kuidas vältida pahavara ning hämaras nutitelefoniga pildistades maksimaalselt kõik võimalused ära kasutada.

Arvuti- ja automaailm on hakanud viimasel ajal astuma samas rütmis – mõlemas valdkonnas on peale väikest stagnatsiooni ja paigaltammumist toimumas suuremad tehnoloogilised muutused. Ja muidugi ka ohud, need ei jäta kummitamast.

ARTIKLI TÄISMAHUS LUGEMISEKS KLIKI PUNASTEL PEALKIRJADEL

AM-logo

Lunavarajuhtumi ennetamine

Üks vastikumaid pahalasi, mis eelmisel ja ka sel aaastal kasutajaid kimbutanud, on krüptoviirus. See on programm, mis käivitub salaja ning hakkab kõiki kasutaja olulisi faile järjest krüpteerima.

Kui seda ükskord märgatakse, võib olla juba hilja – paljud olulised failid on keeruka algoritmiga muudetud mõttetuks biti-jadaks. Tagasi saab neid faile vaid lunaraha makstes – nagu 90ndate räkit oleks tagasi!

Selleks, et suur pahandus ei juhtuks, tuleb olla ettevaatlik. Kuidas lunavara vältida, sellest kirjutab Eesti arvutiturbe üks tippude tippudest Anto Veldre.

Smoovie – Kickstarteris raha ootav mobiilistabilisaator

Kes on kunagi proovinud Steadycami-laadseid lihtsaid videokaamera stabilisaatoreid, see teab, kui tüütu on nende küljelt küljele ujumine. Uus idufirma proovib selle probleemi kõrvaldada lihtsate magnetitega ja küsib ühisrahastuses selleks raha ka.

Arvutimaailm Smoovie

Asjade Interneti uued tegijad: võrku ühendatud seadmed, mis ei vaja kunagi laadimist

Asjade Internet tähendab, et meid ümbritsevad pisikesed märkamatud seadmed, mis kõik täidavad mingit kindlat ülesannet: edastavad temperatuuri või asukohta, näitavad hinda (nn elektroonilised hinnasildid), valvavad riigipiiri jne. Kõik need asjad vajavad elektritoidet.

Ehkki patareide eluiga nutistu pisikestes seadmetes on viidud juba lausa aastani, on ikkagi tüütu nende akusid pidevalt vahetada, sest kümnetesse või sadadesse ulatuva seadmepargi puhul kustuvad akud ka siis liiga tihti. Siin on meie asjade Interneti ehk nutistu tulevik – seadmed, mille laadimise ja akude vahetamise võib igaveseks unustada.

Huawei uuel telefonil on kaks läätse – mida see tähendab?

Looduse Aasta Foto auhinnagaalal 30. aprillil saab üks õnnelik võitja auhinnaks Huawei uue nutitelefoni P9 – esimesena Eestis. Sellel telefonil on fotograafi jaoks ülioluline evolutsiooniline uuendus – kaks tagakaamerat. Mida see tähendab? Eks loomulikult veelgi parema kvaliteediga pilte.

Kuidas mobiiliga hämaras pildistada? Profifotograaf annab nõu

Maailma parima mobiilikaamera tiitlile kandideerib uus Samsung Galaxy S7. Eesti fotograaf Jake Farra räägib, kuidas sellega ja ka mõne kehvema kaameraga pigistada väikesest sensorist ja olematust optikast välja maksimum.

Arvutimaailm mobiiliga

Meditsiini-IT nõrgad kohad lubavad häkkida eluliselt olulistesse seadmetesse

Mõni aasta tagasi käis AM vaatamas Põhja-Eesti Reginaalhaigla (PERH) uue ja ülimoodsa korpuse valmimist. Robotiseeritud verelabor, 3D skanneritega operatsioonisaalid ja muu ulmeline tehnika oli just kilest lahti pakitud. Kuid samas veeretati röntgeniruumi aparaat, mille ekraanilt vaatas vastu ajalooline Windows 95. Ja selliste seadmete kätte usaldame me oma tervise?

Järele proovitud Läti ime: lõunanaabrite tipptelefon küündibki täitsa tippude lähedale

Kas Eesti polegi enam Baltimaade juhtiv IT-riik? Vähemalt mobiilide tootmises enam mitte. Lätlased disainisid nutitelefoni, mis on igati konkurentsivõimeline ka maailma vägevatega. AM proovis järele ja jäi rahule.

Tekst: Kaido Einama. Meedia: Arvutimaailm, tootjad, Pixabay

KOMMENTEERI SIIN