Esmaspäev, 20. mai 2024
Maailma naiste aasta auto 2024 on täiselektriline 7-kohaline luksusmaastur KIA EV9. 75 naisautoajakirjanikku viie kontinendi 52st riigist on oma valiku teinud ja tiitlivõitja avalikustamine toimub nagu ikka rahvusvahelisel naistepäeval, 8. märtsil, kell 00:00 Uus-Meremaa vööndiaja järgi.

KIA EV9, mis tänavu viib koju maailma naiste aasta auto tiitli, pälvis ajakirjanikelt vaid kiidusõnu. WWCOTY on alates 2009. aastast oma lemmikuid valinud, ning aastatega on Uus-Meremaalt alguse saanud initsiatiiv, tuua autotööstusse kuuldavamalt naiste häält, laienenud üle planeedi. 75 hindajat on paras hulk nais-ajakirjanikke, kelle igapäevatööks on autodega seonduv ning auväärsetest daamidest mööda vaadata niisama lihtsalt enam ei saa.

Otsus teha igal aastal võitja teatavaks rahvusvahelisel naistepäeval – seda küll Uus-Meremaa ajavööndis uue päeva alguses, sest WWCOTY sünnimaaks on Uus-Meremaa – on igati loogiline, sest naiste hääle kuuldavaks tegemiseks vajame me jätkuvalt eraldi päeva. Nagu vajame ka nais-ajakirjanike valitud autot, sest n-ö tavalise hindamisprotsessi juures on naised jätkuvalt vähemuses.

Naistepäev ega naiste auto ei anna eraldi mõjuvõimu, kuid teeb naiste hääle kuuldavamaks nendes riikides ja piirkondades, kus ebavõrdsus on selgemalt ära tuntav. Lähis-Ida nais-autoajakirjanikud on pidanud karjääri üles ehitamisel kogema raskusi, mida meie siin Euroopas vaevalt ette kujutada oskame – siinsete ajakirjanike “kannatused” piirduvad vähendamise ja palgalõhega ning võibolla mõne seksistliku kommentaariga. Üldiselt on asjad aga mootorite maailmas järjest paremini.

KIA EV9 mitmeotstarbelisus tõi võidu

Konkurss maailma naiste aasta auto tiitlile läheb iga aastaga pingelisemaks ning esimese vooru kandidaatide nimekiri pikemaks ja kirjumaks – esimeses voorus tuli ajakirjanikel jagada punktid 63 kandidaadi vahel.

Tänavu domineerisid esmavalikus hiina autod, kuid kategooriate võitjate hulka ei murdnud neist siiski ükski – sai hoopis üsna euroopalik valik. Tuletame meelde kategooriate parimad:

WWCOTY 2024 kategooriate võitjad

Omakorda nende viie seast tuli 75-l žürii liikmel nimetada “kõige-kõigem” ehk WWCOTY 2024 tiitlivõitja. Pole vaja olla ekspert, et mõista, otsus ei saanud lihtsalt sündida. Igal hindajal oli lõppvoorus 5 punkti, mida ta võis jagada kuni kolme auto peale, sealjuures ei tohtinud punktisumma olla sama. Seega 3 ja 2 või 4 ja 1 või ka 5 ühele, aga mitte 1 ja 2 ja 2. Kõige suuremalt skooriv mudel ongi tiitlivõitja.

“Tänavused valimised olid eriti keerulised kõigi kandidaatide suurepärase taseme tõttu,” kõneles WWCOTY president Marta Garcia. “Igal finalistil oli karika võitmiseks piisavalt eeldusi. KIA EV9 võitis oma rivaale, sest on mitmekülgne ning sobib väga erinevate kasutajate väga erinevateks vajadusteks.”

KIA EV9 võitis tänavu naiskohtunike soosingu ülekaalukalt. Elektriliste suurte linnamaasturite segmendis on EV9 oma seitsme istekohaga tõsiseltvõetav nii pere- kui ka esindusautona. Just see viimane – esindusautoks sobivus – võiks preemiumbrändide tootjad murelikuks teha. KIA ei jäta osas, mis puudutab varustusnimekirja, sõidumugavust või detailidele pühendumist midagi juhuse hooleks. Tegu on erakordselt toreda ja luksusliku sõidukiga.

Hindajad tõstsid esile sedagi, et kuigi auto on 5 meetrit pikk, on sellel hea aerodünaamika ja jõudluselegi pole midagi ette heita  – vaikne ja võimas minek iga ilmaga. Kiirlaadimine säästab aega, kahesuunaline laadimine on aga võimalus tiputarbimise ajal autoakust võrku elektrit tagasi müüa.

Žürii liikmed põhjendavad valikut

WWCOTY kohtunikekogus on kohe 10 aastat olnud eestlanna Ylle Rajasaar, kes kõhklematult oma hääle KIA EV9-le andis: “Olgem siis faktitäpsed. Mul oli jagada 5 punkti ning seekord sai need kõik omale EV9. Käisin autoga seiklemas Soome käredas pakases ning ei pidanud pettuma: jõudsin kenasti koju tagasi,” itsitab meie vastutav väljaandja.

“KIA EV9 üllatab mitmekülgsusega. See on kõrge, ruumikas, mitmeotstarbeline… ning sealjuures elektriline. Ja muidugi luksuslik. Võtmeid esindusse tagasi viies tõdesin, et preemiumbrändid peaksid olema väga mures, kuivõrd EV9 teeb laua puhtaks selsamal hetkel, kui ostja loobub oma kinnisideest osta autot vaid nime tõttu.”

Ta lisab, et kuigi elektriauto on elustiil ka EV9 puhul, pole enam palju jäänud oodata selle päevani, kui saab muretult sõita nagu iga teist tüüpi mootoriga autoga. “Põhjala talves lumehangedes sumbata on EV9ga mõnus – isegi tahaks raskemaid teeolusid, sest elektrooniline nelikvedu teeb oma tööd hästi. Üllatas, et 25-kraadises pakases hoidis aku kilometraažist kümne küünega kinni ning see ei langenudki silmnähtavalt. EV9 on tootjal hästi välja kukkunud, konkurendid, värisege,” võtab Rajasaar oma muljed kokku.

Tanya Gazdik, USA:

KIA EV9 toob muutuse elektriautode turul. See on sõiduk, millele vaatame tagasi ja ütleme, et „see oli siis, kui elektrisõidukid muutusid tõeliselt taskukohaseks, kasutajasõbralikuks ning ihaldusväärseks kõikidele tarbijatele.” Ükski teine sõiduk ei ole võtnud samu riske ning nihutanud disaini ja tehnilisi piire sinna, kuhu see auto.

Sara Soria, Hispaania:

KIA on tootnud võimsa elektriajamiga linnamaasturi, mis paistab silma oma suurepärase aerodünaamika, uuendusliku disaini ja tehnoloogia poolest, sel on kuni kolmanda taseme sõiduautonoomia. Kuna see pakub kahesuunalist laadimist ja ülikiiret 800V kiirlaadimist, on see kasutajasõbralik.

Jil McIntosh, Kanada:

Elektrifitseerimise laialdane aktsepteerimine sõltub elektrisõidukite olemasolust enamikus segmentides. KIA EV9 pakub peresõbralikku interjööri ja sõidukogemust, mis on sarnane bensiinimootoriga autole, kuid mis on heitevaba. See peaks enda poole võitma ostjaid, kes seni on elektriautosid võõristanud. Nüüd on olemas auto, mis sõidab nagu iga teine, ning see mõjutab ostuotsust.

Isadora Carvalho, Brasiilia:

Kia EV9-l on turu kõige arenenumad lahendused, nagu LED-valgustusega esivõre ja interjöör, mis võib tänu 180 kraadi pööratavatele istmetele muutuda elutoaks. Siseruum mahutab kuni seitse sõitjat ja võimsaim kahe elektrimootoriga versioon on muljetavaldava jõudlusega kuni 283 kW/384 hj.

Rowan Peperkamp, Holland:

Auto on usaldusväärselt etteaimatav, teeb alati täpselt seda, mida talt palud. Mõnikord unustan isegi selja taga olevad lisaistmeread ja arvan, et Kia väärib selle eest tunnustust. EV9 on sõiduk mitte ainult kasvavatele perele, vaid ka energiatõhususe tagamiseks.

Liz Swanton, Austraalia:

EV9 tekitas minus põnevust mitmeotstarbeliste elektrisõidukite tulevikuvõimaluste üle. Oli raske uskuda, et see suur, mugav ja mitmekülgne sõiduk ei vaja paaki bensiini ega diislit.

—————-

Women’s Worldwide Car of the Year (WWCOTY) on ainus autoajakirjanike žürii maailmas, mis koosneb ainult naistest. WWCOTY algatajaks on Uus-Meremaa autoajakirjanik Sandy Myhre 2009. aastal. Ta on tänaseni ka organisatsiooni aupresident. Eestit esindab WWCOTY-s alates 2014. aastast Ylle Rajasaar.

KOMMENTEERI SIIN