Teisipäev, 23. juuli 2024
Maailma naiste aasta auto 2024 kategooriate võitjad on teada. Kuigi eelvalikus oli palju neid mudeleid, mis Eestisse kunagi ei jõua, on tiitlivõitjad siinsetele autosõpradele hästi tuttavad. Eestit esindab WWCOTY kohtunikekogus Accelerista vastutav väljaandja Ylle Rajasaar.

Maailma nais-autoajakirjanikud valivad aasta autot tänavu neljateistkümnendat korda. Eelvalikus oli seekord 62 uudismudelit, mis jõudsid esmakordselt müügile 1. jaanuarist 31. detsembrini 2023.

WWCOTY kohtunikekogusse kuulub nüüdseks üle 70 naisajakirjaniku kõigilt viielt kontinendilt, tänavu andsid oma hinded 62 žürii liiget. Nais-autoajakirjanike valikud on viimastel aastatel (lõpuks ometi) pälvinud tootjate ja autotööstuse mõjuisikute tähelepanu ning nende otsuseid võetakse tõsisemalt.

Sarnaselt teistele autode iludusvõistlustele, ei vali ka naisajakirjanikud enam eraldi elektriautot, sest valdaval osal uudismudelitel on peal hübriid- või elektriajam. Teist aastat järjest nimetatakse aga parim 4×4 ja pikap.

Alljärgnevalt on toodud kõigi viie kategooria: pereauto, sõiduauto, linnadžiip, luksusauto, 4×4 ja pikap – ning meenutagem, et lühivalikus domineerisid mitmes kategoorias hiina mudelid.

2024 WWCOTY KATEGOORIA VÕITJA
PARIM PEREAUTO Volvo EX30
PARIM SÕIDUAUTO BMW viies seeria
PARIM LINNADŽIIP KIA EV9
PARIM 4×4 & PIKAP VW Amarok
PARIM LUKSUSAUTO Aston Martin DB12

WWCOTY kohtunikekogu liige Ylle Rajasaar rõõmustab, et kategooriate võit läks pigem kauaaegselt turgudel olnud mudelitele: “Võitjate hulgas on kaks minu isiklikku suursoosikut, mille üle on mul loomulikult hea meel – saan endale panna piltlikult piparkoogi rinda tuule suuna õigesti määramise eest,” muigab Rajasaar.

“Volvo EX30 esmaesitleti Eestis mõni päev tagasi, ja kuigi mõni kolleeg võib kulmu kergitada, miks jõudis just see väikeauto pereautode kategooria tiitlivõiduni, siis kinnitan, et kõik on õige – naised vaatavad realistlikuma pilguga tegelikele vajadustele ning väiksema autoga saab kenasti kõik (pere)asjad aetud,” lisab eesti kohtunik ja tuletab meelde ühte olulist valikukriteeriumi: kestlikust.

“Kestlikus on kohutavalt kohmakas sõna, aga selle sisu on tähelepanuväärne, ühendades tervemõistuslikuse, ökoloogilisuse ja ressursisäästlikuse. Edaspidi näeme autode iludusvõistlustel ehk rohkem läbiarvutusi, kogu tootmisprotsessi ja toote elukaare hindamist tervikuna kui üksnes emotsionaalseid plärtse sõiduki värvi ning sõiduemotsiooni suunal,” tõmbab Ylle Rajasaar otsad kokku.

“Kuldne võitja” ehk WWCOTY 2024 aasta tiitlivõitja kuulutatakse välja rahvusvahelisel naistepäeval, 8. märtsil ja selle valimiseks tuleb žürii liikmetel veelkord vaagida kõiki kategooriate võitjaid, nendega sõita ja langetada võimalikult erapooletu otsus.

“Erapooletut otsust nõuda mistahes hindajatelt, olgu nad kuitahes pädevad, on päriselus keeruline, sest meil kõigil on oma margieelistused ja “kiiksud”. Tänavune kategooria võitjate valik on siiski klassikaline ning pakub mulle kohtunikuna hea võimaluse võrrelda võrreldavat. Jah, Aston Martiniga ma ilmselt veel sõita ei saa, kuid järgmisel aastal saab see viga parandatud – AM on kohe-kohe Eestisse jõudmas ja see teeb vaid rõõmu,” on Ylle Rajasaar edasise võistluse ja tuleviku osas optimistlik.

Maailma naiste aasta auto 2024 kategooriate võitjad on teada
WWCOTY 2024 kategooriate võitjad
Mida žürii liikmed võitjatest räägivad

Volvo EX30

Volvo EX30, pereauto kategooria võitja

See on Volvo esimene esmaklassiline kompaktmaastur, kolmas 100% elektriline mudel ning kõige soodsam elektriline Volvo.

Volvo EX30 paistab silma kuni 450-kilomeetrise homologeeritud sõiduulatuse, kvaliteedi, turvavarustuse ja selle poolest, et tegemist on seni väikseima süsiniku jalajäljega Volvoga. Mugav ja ruumikas.

BMW 5. seeria

Parim sõiduauto BMW viies seeria

BMW 5. seeriat pakutakse täisvaliku mootoritega, sealhulgas esimest korda täiselektrilise versiooniga, aga ka perevariantidega.

See kaheksas põlvkond sisaldab kõige arenenumat tehnoloogiat, pakub sõitjatele avarat ja mugavat salongi ning on margi esimene mudel, mille standardvarustuses on täielikult vegan interjöör.

Kia EV9

Parim SUV KIA EV9

KIA EV9 on esimene keskklassi elektriline maastur, millel on kuni seitse istekohta. Auto aerodünaamika jätab ülihea mulje, kuigi tegu on 5-meetrise “elukaga”.

KIA EV9 paistab silma ka oma uuendusliku disaini, kõrgtehnoloogia, kahesuunalise laadimise ja ülikiire 800-voldise laadimise poolest. Lisaks on selle hind võrreldes selle segmendi teiste mudelitega väga soodne.

Volkswagen Amarok

VW Amarok, 4×4 ja pikapite kategooria võitja

See Volkswagen Amaroki uus põlvkond kujutab endast radikaalset muutust pikapite segmendis. Kandevõime, maastikuvõimekus ja funktsionaalsus on pakendatud mugavust soosivasse kesta. Valikus on koguni 5 ajamit, mis kohanduvad turgude erinevate vajadustega. Hea kvaliteet, tore interjöör ning kena koostöö Fordiga.

Aston Martin DB12

Aston Martin DB12, luksuskategooria võitja

Luksus, elegants ja suurepärane jõudlus iseloomustavad uut Aston Martin DB12. Sõiduki jõuallikaks on kahe turboga V8 mootor, mis annab 680 hj, tippkiiruseks on 325 km/h ja kiirendab 0–100 km/h (0–60 miili tunnis) 3,6 sekundiga.

Suurima muutuse on läbi teinud kujustus, sõitjateruumi kvaliteet võtab sõnatuks, samas pole ilule makstud sentigi lõivu ning DB12 on jätkuvalt multifunktsionaalne.

Fotod: Tootjad. Graafika: WWCOTY

KOMMENTEERI SIIN