Laupäev, 3. detsember 2022
Mitmed autotootjad on sunnitud tootmist tagasi tõmbama, kuna ränikiipide tootmine ei püsi nõudlusega samas tempos.

Ränikiibid ehk pooljuhtkiibid on oluline osa moodsast autost – neid on vaja igasuguste elektriliste komponentide, multimeedia- ja juhiabisüsteemide jaoks. Pandeemia tõttu kannatas nõudlus uute autode järele ning tehased kohendasid loomulikult ka oma ränikiipide tellimused väiksemaks.

Nõudlus koduelektroonika järele samas kasvas – arvutid, nutiseadmed, mängukonsoolid… Kiipide tootjatel olid käed-jalad tööd täis ning kui 2020 viimases kvartalis kasvas ootamatult nõudlus uute autode järele ning autotootjad oma hiliseid kiibitellimusi sisse andma hakkasid, oligi jama käes.

Honda peatas oma Swindoni tehases pea nädalaks tootmise ning alustab uuesti 22. jaanuaril. Toyota tehased Hiinas on samuti löögi all, täpsed arvud pole teada. Subaru vähendas nii Jaapanis kui USA-s tootmist “tuhandete autode” võrra.

Ford peatas USA-s Escape ja Lincoln Corsairi tootmise, kuniks kiibid kohale jõuavad. Ka Fiat-Chrysler pani tootmise Mehhikos ja Kanadas pausile. Umbes 19 000 VW ja Audi töötajat on hetkel vähendatud töötundidega tööl ning kiibipuuduse süvenedes võib neid oodata sundpuhkus.

Huvitaval kombel on ja jäävad autotootjad siinkohal vaeslapse rolli – elektroonikatootjad on palju prioriteetsemad kliendid. Näiteks toodetakse aastas ainuüksi uusi nutitelefone umbes miljard, uusi autosid aga umbes-täpselt 100 miljonit.

Seega tuleb autotootjatel kriis ära kannatada – ooteajad on mitmenädalased.

Foto: Audi

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.