Aina enam tuleb uudiseid murrangulistest elektriautoakudest – küll on tulemas tahkisakud, suurema mahutavusega ja kiiremini laetavad liitiumioonakud… Nüüd väidab Iisraeli ettevõte StoreDot, et on loonud aku, mille täis laadimine kestab vaid viis minutit.

Lisaks sellele ei ole tegu prototüübiga, vaid Hiina tehases on juba valmisoleval koosteliinil tehtud 1000 akut, millega autotootjatele ja võimalikele investoritele akude võimekust demonstreerida. Firmale on 130 miljoni USD ulatuses õla juba alla pannud näiteks Daimler, Samsung, British Petroleum ja TDK.

StoreDot on oma kiirelt laadivaid akusid juba telefonides, droonides ja rollerites demonstreerinud. Elektriautoakude puhul aga on õhus mitu konksu – esiteks on viieminutise laadimise jaoks vaja võimsamat laadijat kui praegu laadimisvõrgustikes kasutatavad kiirlaadijad.

Ja teiseks – kusagil pole räägitud akude mahutavusest või muudest tehnilistest parameetritest. Küll aga on öeldud, et laadimisvõimsuse piirangust tulenevalt sihib firma selle poole, et saadaoleva laadimistaristu toel saaks aastal 2025 viie minutiga juurde laadida 160 km sõiduulatust.

Märkimisväärne on see, et tegu on liitiumioonaku, mitte viimase aja hittsõna tahkisakuga. “Ultra-kiiret” laadimist võimaldab aga elektroodina kasutatav materjal – kui tavapäraselt rakendatava grafiidi toel muutub liitium eriti kiire laadimise korral metalliks, siis StoreDot kasutab elektroodina hoopis germaaniumiosakesi ja plaanib tulevikus üle minna ränile.

Isegi kui ei-tea-kust välja tulnud firma ulmelistele väidetele skepsisega läheneda, tuleb aga tunnistada – akud on viimase viie aastaga läbi teinud meeletu arengu ning potentsiaali on kahtlemata veelgi. Kuigi StoreDoti lubadustest kumab läbi tung investoreid leida, on just see vajalik, et elektriautode kasutusmugavus saaks võrreldavaks sisepõlemismootoriga sõidukite omaga.

Foto: StoreDot

Jaga

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.