Reede, 26. juuli 2024
Linnade kasvuga suurenevad liiklusummikud, samas kui väheneb vajadus sõita pikki vahemaid ning kanda korraga kaasas palju pagasit. Nendele muutustele reageerivad paratamatult ka autotootjad, kes on viimasel ajal üha enam hakanud klientidele tutvustama oma tuleviku transpordilahendusi.

Üha populaarsemaks muutuvad linnamaasturid ei pruugi peamiselt linnas sõitvatele inimestele kõige sobivam valik olla – need on suured, linnatänavatel mitte eriti mugavad ja koos suurusega kaasneb ka täiendav kütuse- või elektrikulu. Kõiki neid mõtteid arvesse võttes esitlevadki autotootjad viimasel ajal üha enam erinevaid uuenduslikke lahendusi või isegi sõitvaid ideeautosid, mille iga detail on läbi mõeldud ja kohandatud tänapäevaste reaalsete vajadustega.

Hiljuti näitas Prantsuse tootja Citroën oma kõige uuemat ideeautot Oli, mis on loodud kaasaegse linnaelu jaoks. See on arendatud lähtuvalt filosoofiast, et mugav elu nõuab palju vähem, kui enamik inimesi harjunud on. Samas puudutab see ka üht tänast kõige pakilisemat teemat – jätkusuutlikkust.

Oli puhul on Citroën rakendanud kõiki põhimõtteid, mis ka Accelerista toimetusele meeldivad – minimalism, äge disain ja jõuline lähenemine massi vähendamisele.

Citroën Oli

Kõik detailid on läbi mõeldud

Autos on rakendatud iga väiksema detailini läbi mõeldud säästmislahendusi. Näiteks peegeldavad püstloodis paigaldatud esi- ja külgaknad rohkem päikesevalgust, hoides seega sõitjateruumi jahedamana, mistõttu tuleb kasutada vähem kliimasüsteemi abi, mis tavapärase auto puhul suurendaks elektritarbimist.

Huvitavate uuenduste hulgas on näiteks ka papist katus, mis on tänu oma struktuurile tugevam ja vastupidavam kui teras. Mõned kereosad, näiteks uksed, kaitserauad ja rattakoopad, on auto mõlemal küljel ühesugused ja neid saab isegi omavahel vahetada.

Citroën Oli

Sellise lähenemise kasuks otsustati tootmisprotsesside lihtsustamiseks, mille tulemusel maksab lõppkasutaja madalamat hinda. Kusjuures 50 protsenti Oli tootmisel kasutatud materjalidest on taaskasutatud ning uuele ringile on võimalik saata kõik ideesõiduki komponendid, kui need oma kasutusea lõppu jõuavad.

Mitte uus, aga õige suund

Prantsuse tootja on juba pikka aega töötanud linnaelu jaoks loodud autode kallal. Alles hiljuti tutvustati avalikkusele Citroën Ami’d, veidi alla kahe ja poole meetri pikkust kahe istmereaga elektriautot. Tegemist on igapäevasteks lühikesteks linnasõitudeks mõeldud mudeliga, mille aku saab täis laadida vaid kolme tunniga. Ami kõrval sobib uus Citroën Oli ideeauto suurepäraselt kaasaegse pere põhiautoks, kus on ruumi kuni neljale inimesele ja pagasile.

Massi vähendamine on valemi olulisim osa – ideeauto kaalub vaid 1000 kg ja selle 40 kWh aku on piisav 400 km läbimiseks. Lihtne ja loogiline – mida kergemaks auto projekteerida, seda väiksemat ja kergemat akut on tarvis. Mida kergem on auto, seda vähem koormust saavad selle komponendid – ja seega saavad need omakorda olla kergemad. Positiivne nõiaring!

Citroën Oli

Samas, kui autosse paigaldatakse üha rohkem erinevaid seadmeid, näiteks suuri ekraane, võimsaid heliseadmeid või lausa massaažiistmeid, suureneb sõiduki kogumass ja elektritarbimine, nii et sama sõiduulatuse saavutamiseks tuleb autosse paigaldada ka suurem aku. Kõik see tõstab sõiduki hinda ja omakorda massi, mis mõjutab negatiivselt sõiduulatust ja elektritarbimist.

Ja kuigi Oli sellisel kujul kindlasti linnaliiklusesse ei jõua, on selge, et kasutatud lahendused ja mis kõige olulisem – filosoofia – jõuavad.

KOMMENTEERI SIIN