Teisipäev, 23. juuli 2024
Kia tõmbas Amsterdamis enne jaanipäeva kattevarju tuttuuelt Kia Stonic-krossoverilt. Staatilisel esitlusel olid kohal nii disainipealik Peter Schreyer kui üks Stonicu insenertehnilise poole loojatest, Ivan Batard. Uurisime, miks Stonic tuleb müügile vaid käsikastiga versioonis.

Stonic tuleb linnapilti rikastama väikese värvilise rõõmukilluna – kompaktset krossoverit saab tellida viie erineva katusevärviga ning auto sisemust saab disainida oma maitse järgi.

Jõuallikate valik aga on lakooniline: valikus on 1-liitrine turbolaadimisega 120 hj kolmesilindriline. Sama mootor on tuttav uuelt Kia Riolt ning arvata, et see kerget autot kenasti edasi liigutab. Samuti on valikus kaks vabalthingavat bensiinimootorit ja üks diiselmootor. Neile kõigile pakutakse juurde 5- või 6-käigulist käsikasti.

Ivan Batard lubab, et automaatkast, mille järele nõudlus üha kasvab, tuleb umbes aasta pärast: “Asi on selles, et kuna Euro 6c saastenormidele vastavate mootoritega autosid saab registreerida kuni 31. augustini 2018, siis on Kia arenduse fookus hetkel uutel mootoritel. Kui tulevad uued mootorid, tuleb ka automaatkäigukast.”

Batard kinnitab, et Stonicu sõidutunnetusele lisab praegune valik kõvasti sportlikkust. Ühe ootamatu käsikasti eelisena nimetab ta kohalolekut: juht peab igal hetkel teadvustama liikluses toimuvat ning suutma mootorile käiguvahetuse kaudu anda käskluse, kuidas edasi liikuda.

“Minu sõnade kinnituseks on muidugi vaja proovisõitu, aga isegi ajakirjanikel tuleb varuda paar kuud kannatust. Siis alustame proovisõitudega ning saate anda hinnangu, kas Kia Stonicu lubatud juhitavusomadused on tasemel, ” kõneleb Batard.

Stonic on ehitatud Rioga samale platvormile, seega pole  põhjust inseneri sõnades kahelda. Jääme põnevusega esimest sõiduproovi ootama.

Ivan Batard
KIA STONIC, KIA RIO LÄHISUGULANE

Stonicu välisilmeski on aimata lähedat sugulust äsjaesitletud 4.generatsiooni Kia Rioga. Rio muuseas on pärjatud mitme If-disaniauhinnaga. Kuna Kia peadisaineriks on sakslane Peter Schreyer (seesama, kes videos Stonic’ult lina pealt rebis), on disain eurooplaste ilumeelega hästi parlanksis.

Sees istudes on täpselt sama tunne, Rioga sarnased on nii keskkonsool kui näidikud ja ka ventilatsiooniavad. Kuid kaassõitja esine armatuurlaua osa on erinev. Esituled on Rioga võrreldes pisut kitsamad. Nina- ja sabaalune serv on värvitud maasturite viimaseid trende arvestades hõbedaseks.

Kõige äratuntavamalt Rio sugulasena mõjub Stonic küljelt vaadelduna – nii rattakoopad kui alumised ukseservad on polsterdatud plastikribadega. Ning et asi oleks huvitavam, siis tagumisel uksel tõuseb allserva plastikliist veel ka pisut ülespoole.

Kokkuvõttes – päris Rio kõrgendatud koopiaks Stonicut pidada küll ei saa ehkki endiselt kannab kapotialune iluvõre Kiale iseloomulikku “tiigrinina”. Vähem romantilistele meenutab see keskelt kokkupigistatud trapetsit. Aga tõsi, väga kialik see element muidugi on.

 

This slideshow requires JavaScript.

Stonic oma linnamaasturliku tõstetud istumisasendi ja veidi laiemaks venitatud olekuga peaks Kia uuringute järgi vastama üsna paljude ootustele: rõõmustada võiksid nii kompaktautodega (nagu Rio) kui suuremategi neljarattalistega sõitjad.

Kompaktne krossover on taskukohane pidada ja mõnus sõita. Proovisõidule saab Eestis alates novembrist, mil kaugest Koreast jõuab kohale esimene laadung tuttuusi krossovereid. Kia Stonicu tootmisliinid käivitatakse juba juulis.

 

Pildid: Kia, Andres Kruus. Video: foto360.ee

blank

Alguses oli Honda. Accord ja sinine. Siis tuli punane Honda Prelude. Vahepeal tubli Nissan Almera ja nüüd on siis kaks Subaru Outbacki. Lõpuks kutsus Ylle kampa :)

KOMMENTEERI SIIN