Kolmapäev, 24. juuli 2024
Maailma kuulsaim elektriautode tootja seisab silmitsi järjekordse probleemiga: Tesla töötajad kaeblevad, et nende töötingimused on kehvad ja kipuvad ametiühingusse. Model 3 on samal ajal saanud testijatelt hävitava kvaliteedihinnangu.

Tesla on muutunud omamoodi legendaarseks kahjumit tootvaks ettevõtteks. Arusaadavalt ei saa see lõputult kesta. Tesla Model 3 peab aga oma tähetundi ilmselt veel mõnda aega ootama.

“Rahva-Tesla” tootmine on lõpuks siiski alanud ja esimesed liinilt maha veerenud autod ka ära testitud. Tagasiside ei ole just ülearu julgustav. Green Car Reports võttis asja kokku sõnadega: “Tesla Model 3 kvaliteet on kohutavalt halb“.

Nendele hädadele lisanduvad probleemid töötajate poole pealt. Ühendriikide autotöötajate ametiühing UAW püüab kanda kinnitada ka Tesla tehastes ja nende tavaliste võitlusvahendite hulka kuuluvad arvukad kaebused ja kohtusse pöördumised seoses kehvade töötingimistega Tesla tehases, kirjutab Automotive News.

Tesla väidab, et tegu on kõigest ametiühingute tavapärase kampaaniataktikaga. Õigus on ilmselt aga mõlemal poolel: loogiliselt võttes ongi töötingimused kehvemad kui töötajad autode ehitamise asemel pidevalt koosolekuid peavad. Need, kes tahaksid tööd teha, ei saa, sest osa kätepaare on koos omanikega kärajatel. Ja kvaliteet langeb.

“Viimane asi, mida Tesla hetkel vajab, on võitlus oma töötegijate ja ametiühingutega. Selleks, et hakata kasumlikult elektriautosid tootma, on Teslal vaja hästimotiveeritud töötajaid,” kommenteeris olukorda California ülikooli tööõiguse professor Harley Shaiken.

UAW on muuhulgas esitanud kaebusi selle kohta, et Tesla takistab töötajatel ametiühingute tegevustest osa võtmast. Mullu oktoobris vallandati 700 Tesla töötajat. Tesla tegevjuht Elon Musk nimetas seda aga rutiinseks organisatsiooni korrastamiseks.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Tesla töötajate võitlus juhtkonnaga meenutab pisut Rakvere Lihakombinaadis toimuvat, ent ainult pisut. Kui Rakveres on töötajaid ja seadusi väidetavalt kõvasti üle lastud, siis Tesla on kimpus uue tootmisliini käivitamisega.

Uue asja tegemine ei saagi liiga lihtne olla, isegi mitte Elon Muskile. Võib-olla ongi õigem lasta minna neil inimestel, kes ei suuda ettevõtte tulevikkuvaatava nägemusega samastuda ja leida asemele sellised töötajad, kellel jagub motti maailma muuta?

Tormi veeklaasis vaadates – lugupeetud aktivistid, võimalik, et te olete asjast natuke valesti aru saanud. Ametiühingute algne idee on kaitsta töötajate õigusi, tehes seda tasakaalustatult ning ettevõtte huve silmas pidades. Pole tööandjat, pole ka tööd.

Ametiühingutesse pürgijatele siinkohal aga üks soovilaul Rühm Pluss Null geeniuste sulest: kannatage ära! Ja hakake tööle. Maailm ootab Model 3 massidesse paiskumist läbematult.

Kokkuvõtte tegi Lena Murd. Erinevad allikad. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN