Kolmapäev, 17. aprill 2024
Värske uuringu kohaselt sõidab kümnest kaheksa autoomanikku autoga, mille värv ei sobi nende isikuomadustega. Selle asemel, et rõhutada värvilise autoga oma lõbusat või julget loomust, eelistatakse musti, halle ja hõbedasi sõidukeid.

OnePoll korraldas tänavu juulis Nissani tellimusel uuringu, mille käigus selgitati välja, kas auto värv peegeldab selle omaniku iseloomu. Uuringus osales kokku 5000 juhti Prantsusmaalt, Saksamaalt, Hispaaniast, Itaaliast ja Ühendkuningriigist.

Uuringu tulemusel selgus, et ehkki isikupärastamise valikuid on rohkem kui kunagi varem – soovi korral saab igaüks võtta erksama välisvärvi, kombineerida sõitjateruumi detaile, lisada aksessuaare jne. – teeb suurem osa autoomanikest neutraalse valiku, sest see tundub neile turvalisem. Koguni 86% küsitletutest tegid esinduses “vale” ehk mõistuspõhise ostu.

AUTOTOOTJA OTSIB TEED VÄRVILISEMASSE AUTOMAAILMA

Uuringu jaoks loodi spetsiaalsed küsimused, et selgitada inimese käitumise ja eelistuste põhjal välja tema isikupära. Seda meetodit kasutatakse tavaliselt isiku esmase isikupära tuvastamiseks, näiteks osana tööintervjuude sõelumisprotsessist.

Milleks see uuring hea on? Nissan loodab, et värvide ja isikuomaduste võrdlemine aitab kaasa värvilisematele valikutele. Eriti just Micra omanikud võiksid tulevikus auto värvi ja isikupärastamise kaudu ennast julgemalt väljendada.

Uuringust muuseas tuligi välja, et inimestel on valmisolek võtta neutraalse halli asemel sinine või kollane täiesti olemas. Mingil põhjusel aga saab mõistus südamesoovist võitu ning tulemus on… ühtlaselt igav.

MIS VÄRVI SINA OLED? TEE TEST!

Autoostjate abistamiseks töötas Nissan koos tunnustatud värvipsühholoogi Karen Halleriga välja uuendusliku vestlusboti. Facebookis asuv juturobot määrab vaid kahe minutiga kindlaks kasutaja isikupära ja esitab tema jaoks täpselt õige Micra värvi.

Nii uuring kui ka vestlusbot arendati välja Kareni värvipsühholoogia alaste teadmiste põhjal. Karenil on rohkem kui 20 aastat kogemusi ja ta on teinud koostööd paljude kaubamärkidega, et mõista klientide värvivalikuid.

Seejärel suunatakse julge testija veebikonfiguraatorisse, kus ta saab kujundust veel rohkem täiustada ning soovi korral endale kasvõi triibulise auto joonistada. Ehkki test on mõeldud algselt Micra popimaks tegemiseks, sobib see suure tõenäosusega ka kõigi teiste mudelite “õige” värvi väljaselgitamiseks.

TEE TEST SIIN. MIS VÄRVI SA OLED?

PÕNEVAID LEIDE VÄRVIUURINGUST

86% inimestest valisid auto, mille värv ei vasta nende isikutüübile.
Ligikaudu kaks kolmandikku valisid konservatiivsemad värvid.
38% autoomanikest sõidavad praegu halli või musta sõidukiga.
53% ostjatest ütlesid, et värv mõjutas sõiduki valikut.
Neist rohkem kui pool väitis, et nad valisid oma lemmikvärvi.

SÕIDAVAD AUTOGA, MILLE VÄRV EI VASTA NENDE ISIKSUSELE

UK

Hispaania

Itaalia

Prantsusmaa

Saksamaa

81%

87%

90%

84%

87%

.

ON VALINUD “TAVALIST” VÄRVI AUTO

UK

Hispaania

Itaalia

Prantsusmaa

Saksamaa

56%

62%

72%

56%

64%

.

SÕIDAVAD PRAEGU HALLI VÕI MUSTA SÕIDUKIGA

UK

Hispaania

Itaalia

Prantsusmaa

Saksamaa

Hall

10%

24%

34%

10%

10%

Must

18%

17%

21%

18%

27%

28%

41%

55%

28%

37%

.

NEED, KELLE VALIKUT AUTO VÄRV MÕJUTAS

UK

Hispaania

Itaalia

Prantsusmaa

Saksamaa

39%

63%

63%

52%

47%

.

NEED, KES OSTSID LEMMIKVÄRVI AUTO

UK

Hispaania

Itaalia

Prantsusmaa

Saksamaa

45%

63%

67%

53%

64%

.

VÄRVIVALIKUT MÕJUTAB LAPSEPÕLV

Inimese reageering värvile ulatub tagasi varasesse lapsepõlve. Värvivalikut ei mõjuta tihti mitte sümbolism või seosed, vaid sisse ehitatud kodeering, mille üle puudub meil kontroll.

Inimesed reageerivad värvidele erinevalt ja psühhomeetrilise analüüsi abil saavad sellised eksperdid nagu Karen Haller mõista seoseid erinevate isikutüüpide ja värviseoste vahel.

„Värvi valimisel tulevad mängu sotsiaalsed tegurid. Näiteks majandusliku ebakindluse ajal on tavaline, et inimesed valivad turvalised neutraalsed värvid, nagu must, valge või hall. Seega pole ime, et kaks kolmandikku juhtidest sõidavad konservatiivsemat tooni autodega,” selgitab Karen Haller.

„Tihti põhineb värvivalik püüdlustel ning musta nähakse tihti sellise värvina, mis on seotud tipptasemel tehnoloogia ja uuenduslike kaubamärkidega. Võib ka olla, et turvalisuse asemel valitakse see, mis nende arvates esindavad elus väärtuslikumaid asju.”

Oranž iseloomustab energilist, lustlikku, optimistlikku inimest.
Valge on lihtsuse, perfektsuse ja kontrollimise värv.
Sinine on rahulikkuse ja terviklikkuse värv.
Must väljendab soliidsust.

NISSAN MICRA, AINULT JULGETELE!

Uus Nissan Micra sobib ideaalselt tarbijatele, kes otsivad julgeid värve. Mudel on saadaval 10 välisvärvi toonis, kaasa arvatud erk Energy Orange ja Pulse Green.

Isikupärastamise programm võimaldab lisada põrkeraudadele, ustele, velgedele ja küljepeeglite katetele kontrastseid värvitoone. Lisaks saab salongi isikupärastamise valikutega muuta istmete, ukseviimistluse ja armatuurlaua elemente.

Micra on müügil alates 2017. aasta kevadest ja ligikaudu 22% selle ostjatest isikupärastavad oma autot – seda on rohkem kui esialgu prognoositi. Taskukohasus on nõudluses oluline element: kliendid kulutavad oma Micrale isikupärastatud kujunduse saamiseks keskmiselt vaid 400 eurot.

Allikas ja meedia: Nissan

KOMMENTEERI SIIN