Reede, 21. juuni 2024
“Raha eest ei osta oskust” kehtib ka autode puhul ning see on ilmselge, kui rikkurite rajapäevi väisata. Sestap on veidi ebaloogiline, et ühe loaga tohib sõita nii 100- kui 1000-hobujõulise autoga. Austraalias võidakse seda aga juba käesoleva aasta jooksul muuta.

Lõuna-Austraalia osariigi peaminister Peter Malinauskas teatas, et tema valitsus plaanib enne aasta lõppu kehtestada uued liiklusturvalisust puudutavad seadused. Sinna hulka võib jõuda ka astmeliste juhilubade süsteem, sealhulgas kategooria võimsate sportautode jaoks.

Täpsemaid detaile pole teada, kuid suure tõenäosusega peaksid kategooriasse kuuluvate sõidukite omanikud ja ostjad läbima edasijõudnutele mõeldud sõidukoolitused. Keelu alla võib sattuda ka omavoliline veojõukontrolli välja lülitamine avalikel teedel.

Säärased mõtted on valitsuse lauale jõudnud pärast Lamborghini Huracanile ette jäänud 15-aastase tüdruku surma 2019. aastal. Ka meil on sääraseid juhtumeid olnud – 2016. aastal hukkus ebaseaduslikul kiirendusvõistlusel noor mees, alles kuu aega tagasi niitis Ülemiste keskuse parklas driftiv BMW maha mitu pealtvaatajat.

Kuidas sportautod täpselt “kastidesse” jaotatakse, pole veel kindel, ja see ülesanne on käesoleva elektrifitseerimise tõttu üha keerukam. Tõenäoliselt saab üheks teguriks massi ja võimsuse suhe – näiteks õppuri juhiluba omavad alla 25-aastased juhid ei tohi Lõuna-Austraalia osariigis sõita autodega, millel on tonni kohta rohkem kui 130 kW ning neile on muuhulgas keelatud ka rohkem kui 8-silindriliste mootoritega autod.

Kindlasti saab astmelise juhiloa eeskujuks ka busside ja veokite juhilubade süsteem, kus võetakse arvesse nii massi, käigukasti tüüpi kui haagiste hulka ning iga tase eeldab täiendõpet.

Peaminister Malinauskas sõnas, et ootab küll osariigi juhtidelt teatavat vastuseisu, kuid usub, et enamus kogukonda peab ettevõtmist õigeks.

Foto: Sten Ottep/Fifty Visual

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN