Reede, 19. aprill 2024
Sobib esindusautoks ja 2-lapsega pere esimeseks autoks
Soovitame kaaluda bensiinimootoriga Talismani ostu
Premium eriseeria autod saadaval vaid 26 990 euro eest
Renault Talisman on auto, mis täidab kõiki auto funktsioone ja lisab omalt poolt veidi juurdegi – viib sind ja su pere mugavalt punktist A punkti B ning ei joo seda tehes üheski jõuallikavariandis ülemäära kütust. Talismaniga on kerge sõita, dünaamikat on täpselt õige kogus ning mugavusvarustust ja pagasiruumi jagub küllaga.

[toggle title=”PROOVISÕIDUAUTO TEHNILISED ANDMED” load=”hide”]Renault Talisman 1,6 dCi ENERGY INITIALE PARIS
Mootor: 1,6l 2-turbokompressoriga R4 diiselmootor
Võimsus: 118 kW/160 hj @ 4000 p/min
Pöördemoment: 380 Nm @ 1750 p/min
Tühimass, kg: 1540
Pikkus/laius/kõrgus, mm: 4865/1868/1465
Telgede vahe, mm: 2809
Kiirendus 0-100 km/h, s: 9,6
Tippkiirus: 213 km/h
Keskmine kütusekulu (tehas): 4,5l/100km
Reaalne (kombin) kütusekulu (test): 6,0 – 6.8l/100km
CO2 pääst, g/km: 117

Initiale Paris baashind: 37 090 €[/toggle]

Augustikuu teine nädalavahetus pakkus ehteestiliku suveilma näol päris paraja väljakutse nii Arvamusfestivali korraldajatele Paides kui Viru Folgi tegijatele Käsmu kaptenikülas – jaokaupa jagatav päikesepaiste ja lahkelt kapast kaela kallatav vihm ajasid külastajad hamba alt kuiva kohta otsima.

Meie seadsime end mõlemal üritusel mitmekesi, kogu oma reisikolaga mõnusalt sisse universaalkerega Renault Talismanis ja püüdsime pealtnägijate kadedaid pilke eirates lihtsalt oma asja ajada: mahedate jazzi-ja folgirütmide saatel autost lähemat aimu saada ning trajektooril Tallinn-Paide-Käsmu pidada muuhulgas maha ühe kontserdi, ühe modereerimise ja korraldada keskkonnaprogrammi.

[dropcap]KADEDAKSTEGEV VÄLIMUS [/dropcap]Esimene tähelepanek tulebki just õue poolt: universaalkerega Talisman kordab oma sedaanist sõsara trikki ja paneb enam-vähem kõik tänaval kõndijad pead pöörama. Suur ja ümar, moodsa tuledejoonega noobel sõiduk oleks nagu filmilinalt maha astunud, “siin ma nüüd olen, Clark Gable ja Daniel Craig, või mis sulle täpselt meeldib…”

Auto esinduslik tervik kõnetab kõrgeaulisi ka rahvusvaheliselt – selleaastasel Cannes’i Filmifestivalil näiteks sõidutati staare punase vaiba ja hotellide vahet just nimelt Talismanidega.

Meie proovisõidumärkmetes saab Talisman trükitähtedes pealkirja: “Silmapaistvalt mõnus teekaaslane” (rõhk sõnal “silmapaistev”). Kuna üldmulje on suurepärane, sõita on lihtne, kütust eriti ei kulu, salongivaikuses saab isegi klassikalist muusikat kuulata, ei jäägi muud üle, kui ehteestlaslikult täiesti okei auto pisivigade kallal nokkida. Enne aga tuleb rääkida nii mõnestki lisast, mis Talismani väga omanäoliseks teevad.

[dropcap]TÄNA JÄLLE ME JOOME BENSIINI [/dropcap]Proovisõiduauto, Initiale Paris-varustuses Talisman liigub edasi 1.6-liitrise kahe turbokompressoriga diiselmootori jõul; bensiinimootorit sellises noobel-luks-mugav-mõnus varustuses autol valikus pole. Aga võiks, sest uus, ühe turbokompressoriga 1.6-liitrine TCe, mida saab varustusele vastavalt valida kas 150hj või 200hj võimsusseades, ei jää ökonoomsuselt diislile sugugi alla.

Tehase andmetel on selle bensiinimootori kütusekulu keskmiselt 5.8l/100km kohta, kolleegide kogemus lubab tulemusele liita liitrikese. Tegelik kütusekulu sõltub alati rooli ja istme vahele paigutatud gaasijala raskusest. Maagiline “nullist sajani” selle jala pikkusest ei sõltu, on 150 hj TCe puhul ikka 9.9, 200 hj TCe-ga 7.9 sekundit.

Võrdluseks: testis olnud 160-hobujõulise 1.6-liitrise diiselmootoriga autol on see number 9.6 sekundit. Reaalne kombineeritud kütusekulu kolme päeva vältel läbitud 700 km jooksul jäi 6.2 liitri juurde 100 km kohta.

Seega, tasub igal juhul mõelda, kas seda diislit on ikka väga vaja, kui läbisõit jääb aastas alla 20 000 km (uuemate arvutuste põhjal isegi 30 000 km)  või kui mõttes on särtsakamad kiirendused – Talismani puhul kaldub kaalukauss sel juhul kindlalt bensiinimootori kasuks.

Kohalik maaletooja on siinse ostja soove arvestades pannud kokku Premium eriseeria auto, millel on olemas kõik kellad ja viled Eesti aastaringselt kehva suusailma üleelamiseks ning kapoti all 150-hobujõuline, 1.6-liitrine turbobensiinimootor, koos 7-käigulise automaatkastiga. Hind (praegu veel) kaugelt alla 30 000 euro, mis tähendab, et see võib olla pakkumine, millest on raske keelduda.

[dropcap]NELIK ROOLIB [/dropcap]Jaapani autode huvilised teavad une pealt täheühendeid HICAS ja ATTESA, mis tähistavad erinevaid nelja-ratta-keeramise süsteeme. Talismani lisavarustuse hulgast leitav süsteem kannab nime 4Control ning parandab auto pöörderaadiust väikestel ja stabiilsust suurtel kiirustel – tagarattad oskavad sõltuvalt kiirusest nii esiratastele vastu keerata kui ka “krabikõndi” teha.

Muutus juhitavuses on tõesti ka vähesel määral tuntav ning väljendub “kuklatundes”, mis justkui kogu aeg prooviks öelda, et midagi on veidi… teistmoodi. Samas on Talismani stabiilsus nii käänulistel teedel kui maanteel rida vahetades suurepärane, ja pisukese harjumise järel lõpetab ka hääl kuklas häirekella löömise.

[dropcap]STIILSEIM ESIKLAASINÄIDIK [/dropcap]Talisman saab plusspunkti kirja ka siiani stiilseima HUD-i (heads-up display), eesti keeli esiklaasinäidiku eest, mida ma näinud olen. Kui nt uusim Toyota Prius peegeldab juhi ette esiklaasile vaevunähtavalt kiiruse ja aku seisu, siis Talismani esiklaasinäidik sõidab peidetud paneeli alt džeimsbondilikult välja ning lukustub juhi vaatevälja mõttes täpselt õigesse kohta.

Tänu sellele, et andmed peegeldatakse väikesele plaadikesele ning mitte esiklaasile, on andmete nägemiseks vajalik nurk laiem ning kaela venitama ei pea.

Esiklaasinäidiku vaikesätung näitab ära täpselt selle, mis tarvis, et pilku kordagi keskkonsoolile või mujale langetama ei peaks – kiirus, GPS-i juhised, kehtiv kiiruspiirang ning (olemasolu korral) lähima kiiruskaamera kaugus.

[dropcap]NALJASOONEGA INFOLUST [/dropcap]Millest aga üle ega ümber ei saa – Talismani infolustisüsteem on isegi kurikuulsa Fordi SYNC 2-ga võrreldes esmakasutamisel segadusttekitav ja jätab mulje, nagu toituks see kasutaja vihapursetest, mida agaralt esile kutsub.

Olge siis hoiatatud, et kui teil puudub huumorimeel või tahate aega säästa, oleks mõistlik enne autoga sõitma asumist Talismani infolusti eripärad endale selgeks teha. Lapake läbi menüüd, leidke endale vajalikud funktsioonid, salvestage need isiklikku kausta ja head teed! Või siis tehke nagu meie ja laske infolustil end tögada!

Nii näiteks ei osanud Accelerista kätte usaldatud auto GPS kuidagiviisi ennustada, millal antud sihtpunkti kohale peaks jõudma. 90-kilomeetrine maanteesõit? Ähh, eks ta mingi… neli tundi ole?

Tuletab veidi meelde kuulsast viral-videost tuttavat neidist, kes ei osanud öelda, kui palju kilomeetreid läbitakse, liikudes tund aega kiirusel 100 km/h. Ilmselgelt oli Talismani GPS-i sätung “peenekoelise Prantsuse huumori” peal, mida Eesti mühkamid lihtsalt ei mõista…

Või see: esmasel telefoni laadimisel USB-juhtme kaudu hakkas raadio automaatselt mingit araabiakeelset silbitamismängu mängima. Eks ole ikka kõige targem ju asjad niiviisi sättida, et igasuguse ühenduse loomise korral nutifööniga hakkab raadio automaatselt sealt järjekorra esimest esitamiskõlbulikku faili mängima, üritamata isegi muusikakausta üles leida. Muusika-või keeltekaust, mis vahet seal on?

[dropcap]DISKO POLE OLULINE [/dropcap]Toredad on ka erinevad meeleolu-tuled Talismani salongis, mille välja lülitamiseks tuli menüüsid ltükk aega ja põhjalikult lapata. Kuigi päevasel ajal on tore, kui sõitjat ümbritsevad sõidurežiimist tulenevalt kas punased või rohelised tuled, siis öösel muutusid need väga häirivateks.

Eriti, kui nende heledusel oli ilmselge otseühendus gaasipedaaliga – anna gaasi, tuled tuhmuvad. Gaas lahti, tuled pimestavad, jee! Füüsiline lüliti sääraste diskotulede jaoks oleks väga teretulnud – igal sõidul ei ole võimalik kedagi pelgalt selleks kaasa võtta, et ta pöidlaid eri tulede ees hoiaks.

[dropcap]KOKKUVÕTTEKS [/dropcap]Universaalkerega Renault Talisman on suurepärane auto. Kui välja jätta need paar vigisemist, kolmepäevase sõitmise järel muid vigasid silma ei jäänudki.

Kõik reisijatena kaasa veetud subjektid said ühes oma pagasiga, kuhu neil tarvis – peale mahtus ka täismõõdus jalgratas. Öösel läbi mõnusa, Eestimaa suvele nii iseloomuliku lausvihma käänulisel teel kodu poole sõites ei olnud mitte ühtegi märki alajuhitavusest, kõigest lõpmatu stabiilsus võimsas, isereguleeruvas valgusvihus.

Mina isiklikult tundsin sellest palju rohkem rõõmu kui diskotuledest, masseerivast juhiistmest ning menüüdest, kust ka parimad orienteerujad tagasi välja ei oskaks tulla. Lihtsuses peitub võlu, teadagi.

Tekst: Veli V. Rajasaar, toim. YR. Fotod: Eik Erik Sikk, Ylle Rajasaar, tootja

Külasta Talismani kampaanialehte

Pilk peale, käsi külge: Renault esitles Eestis universaalkerega Talismani

Moodne ja galantne suhteekspert Renault Talisman

RENAULT TALISMAN UNIVERSAAL

70%
70%
Ruumikas ja ülimugav
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    7
  • JUHI TÖÖKOHT
    7
  • INFOLUSTIVÄLI
    6
  • RUUMIKUS
    8
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    7.5
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    8
  • HIND
    7
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    6.5
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7
  • ACCELERISTA FAKTOR
    5.5
blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN