Teisipäev, 16. juuli 2024
Korralikud tsiklistid on ilma ja kalendrit vaadates oma suksud kenasti garaaži lükanud ja teevad parimal juhul plaane uueks hooajaks. On aeg vaadata üle, mida head äsja lõppenud Tokyo mess ja kohe algav Milano motomess meile järgmiseks aastaks lubavad.

Otsa teeme lahti Yamahaga, sest just nemad on ette võtnud mootorratta kui nähtuse kõige põhjalikumalt ümber tegemise, jätkame Hondaga, räägime Ducatist ja MV Agustast, teeme juttu Kawasaki turbo-uudistest ja ilmselt veel millestki, millest me täna veel mitte midagi ei tea.

yamaha niken
Yamaha Niken
YAMAHA NIKEN

Kui keegi arvas, et mootorrataste maailmas ei saa enam midagi radikaalset ette võtta, siis siin on tõestus vastupidisest – Yamaha tõi Tokyo messil avalikkuse ette oma esimese kolmerattalise tsikli, nimeks Niken.

Et kallutatavatele mootorliikuritele ka kahe esirattaga raame saab ehitada, selle tõestas Piaggio oma MP3 rolleriga juba mõnda aega tagasi ära. Nüüd siis tegi Yamaha sama täismõõdus tsiklite vallas.

Niken näeb välja pehmelt öeldes kõrgtehnoloogiline (et mitte öelda veider) ning selle esiots meenutab esmapilgul rohkem mootorsaani kui tsiklit.

Yamaha ütleb, et uue tehnoloogia nimeks on kallutatav paljurattaline ehk Leaning Multi Wheeler ning ilmselgelt ulatuvad plaanid ühest mudelist kaugemale.

Tegelikult näitaski heliharkidega logoga mootorrattatootja Tokyos lausa kahte selle tehnoloogia näidist – lisaks Nikenile ka elektriga käitatavat tasakaaluliikuri sarnast linnasõidukit.

Tehnilise poole pealt ei ole esiotsa kuigi palju teada. Et mootor öeldakse olevat kolmesilindriline ja täismõõdus, pärineb see ilmselt paar aastat tagasi esitletud FZ-09 pealt ning peaks olema päris tõhus 850-kuubikuline.

Pildid pressisaidil igatahes ütlevad mudeli tehniliseks nimeks olevat MXT850 ning mida see number muud ikka tähendada saab, eks? Hindu ei maksa veel küsida, aga seeriatootmisse on Yamaha selle eluka lubanud panna küll – ja mitte kunagi kauges tulevikus, vaid kohe. Põnev!

Tekst: Margus Värton. Pildid: Yamaha

KOMMENTEERI SIIN