Esmaspäev, 7. oktoober 2024
Nissan Leaf sai kümneaastaseks ning sel puhul korraldati ilmale vastav üritus – jäärajale lasti lustima nii lamell- kui piikrehvidega varustatud Leafidega.

Nissan Leaf on läbi käinud pika tee – kui esimese põlvkonna masinate sõiduulatuseks hinnati optimistliku NEDC alusel 175 km, siis nüüd on pessimistlikuma WLTP tsükli kohaselt võimalik ühe laadimisega läbida 364 km. Pole paha hüpe, eriti arvestades seda, et hinnatase on püsinud sama.

Sünnipäva puhul otsustati tavapärase “snäkid-jutustamine-joogid-snäkid” pressiürituse asemel aga korraldada midagi teistsugust, mis jääks meelde ja Leafi ka harjumuspärase (mõistlik! Öko!) asemel teises valguses näitaks.

Jäärajale – ootavad nii lamellid kui piigid

Kiire sissejuhatus ja rajale! Valmis on kolm Leafi – kaks lamellidel, üks piikidel (väga pikad naastud, millega tänaval sõita ilmselgelt ei lubata). Kuigi rajasõidul oleks sellest kindlasti kasu, ei lubata meil veojõu- ja stabiilsuskontrolli välja lülitada.

Otsustan alustada “alt üles” ehk kõigepealt raja ja pidamise lamellidega selgeks õppida ja alles siis piikidele kolida. Allatulek piikidelt lamellile pidavat paljudele olema halvas mõttes üllatav.

Rada on üles ehitatud tehnikale ja trajektoorile, auto pööramisele ja viskamisele massiülekande abiga – kiirusega on siin vähe teha.

Lamellidel on tegu harjutusega valdkonnast “lehm jääl” – palju libisemist ning alajuhitavust igas asendis. Pidurda – libiseb tühja. Pööra – alajuhitavus. Kiirenda rattaid kasvõi pisut keerates – alajuhitavus. Osadesse kurvidesse sisse viskamisest on kasu, eriti vasak-parem-vasak šikaani, kuid abi oleks ka kangi kujul käsipidurist. Saba saab välja ja sisenemisnurka teravamaks kas jõulise pidurduse või agressiivse vastupöördega.

Seda mõnusam on pärast seda (minu elus esmakordselt) piikidega varustatud Leafi hüpata. Nüüd kuulab see masin sõna! Liigub nagu rööbastel, osades kurvides on pidamine nagu kuival asfaldil, enesekindlust kiireks sõiduks rohkem kui küll.

Aga see tuleb ka oma hinnaga – juba pärast mõnda ringi on rajal sügavad vaod ning ühes kurvis paistab isegi jää alt mulda. Samas vagude abiga on võimalik käsipiduri puudumisest hoolimata esiveolist Leafi ka pikemalt libistada – kui esirattad jäävad rööbastesse, tagarattad aga välja “astuvad”.

Ajasõitu ka

Väike võistlusmoment lisati päeva ka – kõik juhid said nii lamellidel kui piikidel ühe ajavõtuga ringi, mis edetabelisse kirja läks. Soojendusring, kiire ring ja jahutus – võimalusi vaid üks, vigade mitte tegemine kriitiline.

Nii mõnigi kolleeg tuli rajalt maha mõne malbe sajatuse saatel – ideaalset ringi ei ladunud kokku vist keegi, kõigil jäi kripeldama, et oleks ju siin või seal paremini saanud. Kes sõitsid aja survel liiga alalhoidlikult, et mitte vigu teha, kes jälle panid pisut üle…

Nissan Leaf jäärada edetabel

Kui juba ajasõiduks läks, siis võib edetabeli kah üles panna. Tõsi, mõõtmised teostati käsistopperiga ning leppisime kahe ametivennaga, kellega kibedaim võistlus käis, et mõõtmisviga arvestades sõitsime kõik  sama aega. Huvitav oli aga tõdeda, et kõigi sõidustiil samade tulemuste saavutamiseks oli kardinaalselt erinev. (R)ajasõidus saab kiiresti sõita mitut moodi – igaüks võib leida oma stiili, mis just talle sobiv.

Kokkuvõtteks

Kas Leaf sobib siis jäärajapilliks? Tõele au andes on kõik rehvides kinni – ja võistluse pikkuses. Pärast pooleteisetunnist rajasessiooni olid akud kukkunud umbes 50% kanti, oma osa oli selles nii külmal kui mine-pedaali pideval asendil vastu põrandat.

Arvestades aga meie talvekarikasarjade levinud ülesehitust (kolm sessiooni, üks kiire “lendav” ring või kolm kuni viis ringi paigaltstardist), võikski ainsateks pidurdavateks faktoriteks saada “päris” käsipiduri puudumine ning mass, mis ei soosi tehnilistel radadel väga kiireid suunavahetusi. Hoolimata veoskeemist säravad ju jääradadel just alla 1000 kg sulgkaallased, mis ka võimsaid nelikuid häbisse jätavad…

Muus osas sai Leaf hakkama paremini ning lubas rohkem lustida kui ootasin. Pärast ürituse lõppu kauplesin välja loa ka oma naastudel WRX STI paariks ringiks rajale viia ning kuigi ma aega ei võtnud, tundus piikidel Leaf kiirem. Võrdväärse rehviga oleks nii tehnilisel rajal juba rebimiseks läinud, ja see ütleb nii mõndagi…

Fotod: Nissan/Automotiiw

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.