Neljapäev, 18. aprill 2024
Ühendkuningriik astub tuleviku nimel sammu minevikku ning asub katsetama elektriveokeid, mis saavad voolu tee kohale veetud kõrgepingeliinidest.

Enne laiemat kasutuselevõttu rajatakse pilootprojekti katsetamiseks 20-kilomeetrise maanteelõigu kohale kõrgepingeliinid. Siemensi poolt loodud tehnoloogia kannab nime eHighway.

Veokid, mida katsetatakse, on varustatud “sarvedega”, mis hoiavad maanteekiirustel liinidega kontakti. Samas on veokid varustatud ka akudega, et võimaldada vajadusel liinidega kontakti katkestamist.

Niiviisi ei pea kõrgepingeliine vedama ei keerukate ristmike kohale ega veokite “kodubaasidesse” või kauba sihtkohtadesse, mis on maanteelt eemal. See võimaldab ka veokitel sõidurada vahetada ning aeglasematest masinatest mööduda.

Samas on akupakk palju väiksem kui täiselektrilisel akuveokil – Saksamaal näiteks jääb 89% veokite marsruudi maanteelt eemal sõidetud osa 50 km sisse. Lisaks ei pea veokid kulutama aega akude laadimisele.

Tehnoloogiat on juba Saksamaal, Šveitsis ja Ameerika Ühendriikides katsetatud. Siemensi sõnul suudavad nad näiteks Saksamaal paigaldada aastas 480 km eHighway kõrgepingeliine mõlemal sõidusuunal.

Seega tundub hetkel, et terve rodu plusse ja peale üpris aeglase paigalduse miinuseid ei ühti. Troll-veokid massidesse?

Foto ja video: Siemens

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN