Esmaspäev, 20. mai 2024
Kust jookseb piir nutikella ja aktiivsusmonitori vahel? Palju peaks üks korralik nutikell maksma ja millist funktsionaalsust omama?

Värskeimad Samsungi ja Apple’i nutikellad maksavad suurusjärgus 250€ ja ülespoole. Kuid tõsi – nendega saab helistada ja sõnumineerida, tervist ja unekvaliteeti jälgida, need on veekindlad ja tuvastavad trennitegemise jpm.

Samu funktsioone pakub aga ka värske Huawei nutikell Watch Fit 3. Nagu nimigi viitab, on pigem tegu tervisele ja trennile suunatud kellaga, kuid ometi saab ka sellega helistada ja sõnumeid saata, telefoni teavitusi vaadata jne. Ja selle hinnatase on umbes 150€!

Huawei Watch Fit 3

Võtsin selle testida ja käisin nii trennis kui kõndimas, kandsin seda tööd tehes ja stressates ning kontserdil kareldes. Kuid alustame algusest.

Välimus

Huawei on kella kujustuse osas võtnud selgelt eesmärgiks Apple’i nutikelladega pisut puseleda – sarnasused eelnevate „Õuntega“ on märgatavad.

Fit 3 on mõnusalt minimalistlik – ta ei matki päris kella, ei läigi ega riiva silma. Loomulikult on saadaval ka silmapaistvamaid värvivalikuid kui must, kuid viimane on igatahes minu lemmik. Lisaraha eest on saadaval ka nahkne rihm, kuid silikoonrihm sobib sportimiseks eriti hästi.

Huawei Watch Fit 3

Kell on üliõhuke (9,9 mm!), kuid samas on suudetud ära mahutada selge ja kiire 1,82-tolline AMOLED-ekraan, mille resolutsioon on 480×480 pikslit. Ekraan moodustab korpusest 77,4% – uusimal Apple Watchil on see vaid 63%. Heledus läheb lausa 1500 nitini, mis võimaldab kella ekraani ka taskulambina kasutada – lühikäsklus selle aktiveerimiseks on lihtsalt leitav telefoniga sarnasest allatõmmatavast peamenüüst.

Nuppe on vaid kaks – vajutatav-keeratav „peanupp“ ehk kroon ning selle all veel üks. Aga kui palju vaja ongi? Edasi-tagasi liikumine käib vasakule-paremale tirides, üles-alla kerida saab nii sõrmega kui krooni keerates. Ühe nupu funktsionaalsus on kohandatav, kroon viib kella rakenduste valikusse.

Huawei Watch Fit 3

Kella ühendamine telefoniga võttis umbes minuti (vahet pole, kas Android või iOS, kuni vajalik Huawei Health rakendus olemas on), edasi sain kohe kiirelt valida ka sobiva „sihverplaadi“ disaini. Valikuid on väga palju – saad valida meelisvärvid ja -featuurid ning soovi korral neid veel edasi kohandada.

Funktsionaalsus

Huawei lubab, et kella aku kestab 10 päeva. Mina sain kella testi 71% akuga ning viiepäevase kasutamise järel oli akut järel veel 20%. Ma väidan selle põhjal, et tootjat uskudes keegi petta ei saa.

Hoolimata tavapärase nutikella funktsioonidest nagu helistamine, sõnumite ja teavituste vaatamine-vastamine, kuulatava muusika juhtimine jpm pakkus mulle enim huvi siiski kella suutlikkus tervise ja treeningu jälgimiseks.
Koostöös Huawei oma terviseäpiga on võimalik jälgida mitte lihtsalt kõnnitud samme ja põletatud kaloreid, vaid logida oma treeninguid ja eineid ning neis sisalduvaid makrotoitaineid, jälgida stressitaset ja unekvaliteeti ning muid elutähtsaid näitajaid.

Huawei Watch Fit 3

Näiteks une osas olin alguses skeptiline – olen varasemalt kohanud nutikellasid, mis „sleep“ vajutades märkisidki une kohe alanuks. Oleks see vaid võimalik, et ma ühe nupuvajutusega uinuksin… Kuid Fit 3 on nutikam – „sleep“ blokeerib teavitused ja ekraani aktiveerumise käeliigutuse peale (selle saab muidugi ka eraldiseisvalt välja lülitada), kuid une algamise tuvastasid kell ja rakendus väga täpselt. Kui ma mäletasin, et pool tunnikest vähkresin, siis nii see ka äpis näitas.

Huawei Watch Fit 3

See juhtub tänu tarkadele algoritmidele – uneseire eest vastutab TruSleep 4.0 ning elutähtsate näitajate nagu südamerütm, stressitase jne eest TruSeen 5.5, mida läbi aja üha arendatud-parendatud on.

Edasi aga trenn – Huawei kutsub allpool nähtavaid värvilisi kaari aktiivsusrõngasteks. Sealt näeb päeva lõikes kulutatud kaloreid (punane), treeningule kulutatud minuteid (kollane) ja tundide hulka, mille jooksul oled vähemalt ühe minuti püsti seistes veetnud (sinine). Viimase osas tuletab kell ka meelde, millal oleks õige aeg püsti karata ja vähemalt minutike liikuda.

Huawei Watch Fit 3

Fit 3 pakub 100 erinevat treeningrežiimi – mina kasutasin näiteks jalutamise oma ning tegin endale sobiva isikliku seade jõusaalitreeningu jaoks, et kulutatud kaloritel silma peal hoida. Kõige kõvem põletatud kalorite hulk tuli aga hoopis VÄGA aktiivselt veedetud metal-kontserdil:

Huawei Watch Fit 3

Kehamassist ja toitumisest

Rakendusega Stay Fit koostöös on võimalik endale kehamassiga seonduv eesmärk seada ning see pakub välja sobiva kalorite defitsiidi või ülekülluse, et soovitud ajal kaalul meelepärast numbrit näeks. Siiski tasub meeles pidada rusikareeglit, et tervislik massilisa või -kaotus on umbes 0,5 kg nädalas.

Olles hakanud umbes kaks kuud tagasi oma toitumist lähemalt jälgima ja veenduma, et saan sobivas koguses ja sobivate makrotoitainete osakaaludega süüa, võin omast käest öelda, kui suure positiivse muudatuse see põhjustab. Energiat on rohkem, ööuni on terviklikum, väsimust on vähem, jõudu toimetamiseks on kogu aeg piisavalt.

See on ilmselgelt nagu lahtisest uksest sisse murdmine, kuid kui sellised vahendid on käeulatuses, siis miks mitte neid kasutada? Einete logimine ei võta algajal päevas rohkem kui 10 minutit, vilumuse ja lemmikeinete kogunedes saab hakkama ka 5 minutiga.

Lisaks on kellal ja telefonirakendusel ka rohkem väärtuslikke andmeid, mille põhjal soovitusi anda – tahad kolme kuuga viis kilo juurde võtta, aga esimese kuu järel ei ole graafikus? Tõstame näiteks kaloreid ja proteiini osakaalu!

Miinuseid?

Huawei Watch Fit 3

Kui millegi üle üldse kurta saab, siis Fit 3 ei võimalda kellaga maksmist. Kuid tuletame nüüd meelde, et Fit 3 maksab ca 150€ – peaaegu kaks korda vähem kui „kõrgema riiuli“ nutikellad. Kas kontaktivaba maksmine on väärt rohkem kui 100€, või ehk kannatab kaardi või telefoni välja võtta?

Kokkuvõttes on Huawei Watch Fit 3 väga tõsine tööriist neile, kes soovivad oma tervisel igakülgselt silma peal hoida ja sinna juurde ka nutikella funktsionaalsust. Ja subjektiivses vaates – see on lihtsalt väga kena, minimalistlik nutiseade. Bang-for-buck-faktori osas rebib Fit 3 end edetabeli etteotsa.

Fotod: Veli V. Rajasaar

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN