Neljapäev, 30. mai 2024
Kaamerad, mis pildi kohe välja prindivad, on eriti popid noorte seas. Ent kas selline vidin on oma hinda väärt või tuleks tootjal sihtrühma kuuluva kasutaja kriitikat tõsiselt võtta? 11-aastane fotograafiahuviline Desiree Lepik proovis Lomo’Instant kiirpildikaamerat.

Võtsin pikemasse “sõiduproovi” Lomography Lomo’Instant White kiirpildikaamera. Tänapäeval on kaamerad, mis prindivad pildi kohe välja päris populaarsed. Samuti nende kaamerate valik turul on väga suur.

Instant fotokaamerate eelis on eelkõige lihtsus: need sobivad ka algajatele, sest kasutamine on arusaadav ja tulemuseks on pildid, mida saab kohe välja printida ja sõpradele jagada. Popp ja mugav, aga kas kaamera ise ka nii hea on, kui lubatakse?

Mis on karbis?
lomo instax
Kaamera karbist välja! Foto: Desiree Lepik

Lomo’ Instant kaamerat on saada mitmes erinevas värvitoonis, mul on proovimiseks klassikaline valge. Käes on kiirpildikaamera küllaltki suur, ühe käega on seda ebamugav hoida, eriti kui tahaks selfiet teha.

Omapildi tegemiseks on kaamerale lisatud peegel, mis teeb pildi tegemise eriti lihtsaks. Lisaks on komplektis veel kolme erinevat tüüpi objektiive: portree-, lähi- ning kalasilma “klaas” 170-kraadiste piltide tegemiseks.

Samuti on kaasas pildistamise juhendid, mis aitavad kaamera seadistusi paika panna. Piltide huvitavamaks muutmiseks on komplektis ka värvifilter.

Seadistamine

Kaamerat on võimalik seadistada kahel erineval viisil, kas automaatselt või käsitsi, et kasutamine oleks võimalikult lihtne:

– automaatrežiim peaks tagama kvaliteetse pildi ilma, et oleks vajalik kaamera seadistusi muuta;
– käsitsijuhtimine sobib piltide tegemiseks siseruumides, samuti piltide tegemiseks pimedas.

Pildistamine

Juhend on hästi koostatud ning sellepärast sain kiiresti aru, kuidas kaamera tööle saada. Peale juhendi läbi lugemist pole muud midagi kui pildistama! Pildistada on lihtne, kui sa järgid neid kolme lihtsat sammu:

pane kaamerasse 4 AAA-tüüpi patareid
nüüd pane sisse fotopaber
seadista kas automaat-või käsitsirežiim
otsusta, millise objektiiviga pilti teha soovid.

Kasutasin fotode printimiseks Fujifilm Instax Mini paberit, mida müüakse tavalistes fototehnikat pakkuvates poodides hinnavahemikus 20 – 25 eurot (20 fotopaberit).

Fujifilm Instax Mini fotopaber. Foto: Desiree Lepik
Kasutamine

Automaatrežiimi seadistamine on ülimalt lihtne, kiirpildikaamera seadistusnupp tuleb keerata “A” peale ja töötab.

Nagu juba eelnevalt öeldud sai, siis automaatne režiim peaks tagama kõikide seadistuste toimimise nii, et pildi kvaliteet on hea. Eelkõige on see viis mõeldud väljas ja valges pildistamiseks.

Esimene pilt väljas õnnestus täiesti hästi, pilt on terav ning värvid erksad. Teen teise katse ja proovin objekti lähedalt pildistada.

Pildi kvaliteet ei ole nii hea kui esimese katsega, objekt on täiesti üle valgustatud ning raskesti arusaadav, mis on pildil.

Automaatrežiimi kasutasin ka siseruumides, kahjuks ei õnnestunudki korralikku pilti saada, kõik olid tugevalt ülevalgustatud.

Sama tegin ka käsiti seadistades, mis on mõeldud siseruumides pildistamiseks. Kõik siseruumides tehtud pildid on vastupidiselt automaatsätetele alavalgustatud ja objektid tumedad ning ei ole arusaadav, mis on pildil.

Tegin pilte ka pimedas, kuid sama tulemus: enamus fotosid olid alavalgustatud ning neil olevad objektid halva kvaliteediga.

Proovisin ära ka portree-, lähi- ja kalasilmobjektiivi. Portree- ja lähiobjektiiviga tehtud pildid olid jälle tugevalt ülevalgustatud.

Fisheye objektiiviga oli pilt arusaadav ja selge, aga silma jäid valgustriibud foto külgedel, mis on tekkinud… ülevalgusest.

Kokkuvõtteks

Kui on soov saada hea kvaliteediga kiirkaamerapilte, siis Lomo’Instant pole selleks mõeldud. Kui on vaja kiiret mälestust sõbrale, siis võib selle kaameraga foto teha ja välja printida, aga peab teadma, kuidas.

Vaid vähesed pildid olid kvaliteetsed, enamus pilte olid kas üle- alavalgustatud. Samas peab ka arvestama päris suure kuluga, kuna fotopaberi tükk on euro või isegi kallim.

Võrdluseks võib tuua digitaalsete piltide printimise, mis maksab 25 senti tükk. See on 4 korda väiksem kulu, kui fotopaberit ostes.

Kuna Lomo’Instant kaamera on küllaltki suur, siis ei pole see ka igapäevane reisikaaslane, mis taskusse ära mahub või mida saab kaelas kanda.

Kui tänapäeva digitaalmaailmas on võimalik kõiki pilte hetkega jagada, siis kiirpildikaamera mõte ongi hetke emotsiooni pealt tehtud pildi kohene väljaprintime ja sõpradega jagamine.

Ideaalselt sobib selline kaamera sünnipäevadele, klassiõhtule, pulma, kus just emotsioonide jäädvustamine ja jagamine on oluline. Kaamera hind eri kauplustes Eestis varieerub, jäädes umbes sajakonna euro kanti.

KOMMENTEERI SIIN