Soome ettevõte VTT Tehniliste Uuringute Keskus arendab 3DREMAG projekti raames uut materjali, mis on sobilik hübriid- ja elektriajamites kasutatavate püsimagnetite 3D-printimiseks. Pikas perspektiivis soovib firma jõuda prinditava elektriajamini, mis oleks praegu kasutatavatest umbes 30% kergem.

Uue materjali ning magnetite kasutamine aitab kaasa liikluse keskkonnamõju vähendamisele. Liiklus on maailmas mahult teine saastaja, mida saaks uuenduslike ja taastuvate lahenduste abil keskkonnasõbralikumaks muuta.

Selle aasta lõpuks ületab elektriautode arv maailmas 10 miljoni piiri. Aastaks 2030 on see arv juba hinnanguliselt 125 miljonit. Üle 90% elektriajamitest põhinevad püsimagnetitel, mis pakuvad oma suuruse kohta kõrget jõudlust.

Erinevalt elektromagnetitest, mis vajavad pidevat voolu, ei vaja püsimagnetid toimimiseks välist magnetvälja. Tugevaimad püsimagnetid on tehtud neodüümi, raua ja boori segust (Nd-Fe-B).

Projekti raames välja töötatav Nd-Fe-B pulber võimaldaks püsimagnetite 3D-printimist mistahes kuju ja suurusega magnetite loomiseks ning optimeeriks ka ressursikasutust – neodüüm on piiratud saadavusega haruldane muldmetall.

Nd-Fe-B pulbrit saaks kasutada magnetite loomiseks, mida saaks kasutada kõikmõeldavates seadmetes – väiksed elektriseadmed, elektrijalgrattad, autod, tuulegeneraatorid jpm.

Foto: VTT Tehniliste Uuringute Keskus Soomes

Jaga

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.