Neljapäev, 18. juuli 2024
Mercedes-Benz on lubanud aastaks 2022 ehitada igale praegu tootmises olevale mudelile elektrilise vaste. Lähitulevikus saab valida vähemalt 50 särtsaka “Mersu” seast. Ühtlasi investeerivad sakslased ligi miljard eurot Alabama tootmisüksuse ümberehitusse, et hakata tootma akusid. Just see teade pani Elon Muski Twitteris irooniliselt säutsuma.

Tundub, et Elon Musk ei saa jätta kommenteerimata ühtegi elektriautode-teemalist uudist. Alles see oli, kui talle ei sobinud, et Toyota leiutab uudset akut. Nüüd siis jäi jalgu Mercedes, mis on võtnud suuna kõigi olemasolevate mudelite särtsutamiseks.

Olemasolevad platvormid võimaldavad suhteliselt lihtsate ümberkorraldustega lisada olemasolevasse mudelivalikusse hübriidajami, täpsemalt pistikhübriidi, esimesi pääsukesi näidati äsja Frankfurdi autonäitusel. Elektrimootori saab juurde panna suurele osale praegu tootmises olevatele Mercedese mudelitele.

Hübriidajamiga versioonide lisandumine on tootjale turvaline tee: esiteks ei pea sööma oma sõnu, teiseks saab elektriajameid töö käigus edasi arendada. EQ tähisega täiselektrilised autod hakkavad valikusse lisanduma ülejärgmisest aastast alates.

Kliendid tervitavad hübriidajamiga sõidukeid järjest häälekamalt. Olukorras, kus diiselmootorid on sattunud põlu alla, on elektrimootori poolt toetatud võimsad ja ökonoomsed autod igati hea asendus.

Hübriidajamid on vähemalt esialgu veel keskkonasõbralikus lahtris (teadlased ütlevad küll muud, aga see pole praeguse loo teema). Piisava sõiduraadiusega täissärtsukate tulekuni on hübriidajam mõistlik valik.

ELEKTRIAUTOD HOIAVAD RAHA KOKKU

Esimene EQ-pere täiselektriline sõiduk peaks Mercedese “pajast” välja veerema 2019. aastal. Ideeautosid igast segmendist on meile viimastel aastatel mitmeid näidatud, võimalik, et juba järgmisel kevadel näeme Genfis midagi, mis päriselt ka müügile jõuab.

Ühendriikides akutehasesse investeerimine näib olevat üsna loogiline valik. Vaadates lubatud investeeringu suurust, pole see tõesti teab-mis võrreldes Saksamaal investorite päeval välja öeldud plaaniga, hoida elektriautode tootmisega Daimlerile 4 miljardit eurot kokku.

Iseasi, kas selle investeeringu üle peaks ironiseerima? Elon Musk ilmselt näeks parema meelega, et kõik tootjad temalt akusid tellivad. Gigatehaseid on Teslalt tulemas ju mitmeid, üks kerkib värskemate kuulduste kohaselt isegi Rootsi. Samas on Tesla ka öelnud, et neil pole kavas akusid müüa vaid kõik kulub oma tarbeks.

VÄIKE TORGE MÕJUB ERGASTAVALT

Eks võta kinni… kuna Muski säuts on pigem torge kui närvivapustuse tagajärg, võib arvata, et ta teeb seda, mida ikka: lükkab konkurente tagant, et need oma paksusid taguotsi kiiremini maast tõstaksid ja liigutama hakkaksid. Aus olla, kerge iroonia igasse päeva polegi väga halb, sarkasmiga oleks teine lugu.

Vabas tõlkes ütleb Elon Musk: “(Miljard) ei ole just teab mis suur raha Daimler/Mercedese jaoks. Tahaksin, et nad püüaksid rohkem. Kasvõi (summale) ühe nulli lisades.” Eesti keeles võiks see kõlada veel lihtsamalt: “Mis te koonerdate, hakake päriselt tegutsema!”

Eks Musk seda akuasja teab ka, Gigafactory formaat on Tesla leiutatud, ja miljardiga pole seal tõesti midagi ära teha…

Allikas: Mercedes-Benz, Elon Musk/Twitter

KOMMENTEERI SIIN