Teisipäev, 16. juuli 2024
Soome idufirma Varjo ja rootslaste Volvo Cars astuvad julge sammu ja hakkavad miksima päriselu ja arvutisimulatsioone, et säästa autode arendamisfaasis testimisele kuluvat aega ning saada kasutajatelt tagasisidet enne tootmisliinide käivitumist.

Autode tulevikuarendus on meie ees: Volvo Cars ja Soome tipptasemel liitreaalsustarvikute tootja Varjo on ühiselt välja töötanud liitreaalsuslahenduse, mille abil hinnata sõidukite prototüüpe, tulevasi aktiivturvalisuse komponente ning kujustamise üksikasju.

Lühidalt näeb asi välja selline: inimene istub päris Volvo rooli ja paneb endale pähe kogukad XR-1 prillid ning sõidab suletud alal, testides tootja väljapakutud uudseid funktsioone. Need puudutavad enamasti valdkonda, millega tänapäeval oleme kõige enam hädas: kõrvalisi tegevusi roolis.

Volvo investeerib soomlaste idufirmasse

Koostööle annab jõulisema suuna Volvo Cars Tech Fundi otsus Varjosse investeerida. Tech Fund on Volvo Cars’i investeerimisfond, mis otsib suure potentsiaaliga tehnoloogiavaldkonna idufirmasid ja panustab nende arengusse.

Volvo Cars’i ja Soome Varjo koostöö võimaldab esmakordselt testida reaalseid autosid, kasutades ühtaegu liitreaalsust loovat peakomplekti.

Sel viisil saab arendustöö käigus lisada virtuaalseid elemente või täisfunktsionaalseid lahendusi, mis näivad nii testija kui ka sõiduki andurite jaoks reaalsetena. Seni ei ole ükski autotootja suutnud seda teha.

Varjo XR-1 peakomplekt

29. mail esmaesitletud Varjo XR-1 peakomplekt pakub fotorealistlikku virtuaal- või liitreaalsust seni kogemata kõrgresolutsioonis.

Nii suudab XR-1 radikaalselt vähendada arendustöödeks vajalikku aega, luues uued võimalused lahenduste kiireks hindamiseks.

Varasemate analoogidega võrreldes on XR-1 peakomplekt varustatud kõrge eraldusvõimega kaameratega, võimaldades kogeda suurepärase kvaliteediga liitreaalsust.

Simuleeritud maailmast saab õppida

Uudne kõrgresolutsiooniga pilti ja reaaluselähedast kogemust pakkuv peakomplekt XR-1 võimaldab Volvo disaineritel ja inseneridel teha ‘proovisõite’ tulevikuautodega ja hinnata kõiki sõiduki omadusi simuleeritud keskkonnas aastaid enne lahenduste pärisellu jõudmist.

“Niisuguse liitreaalsusrakenduse abil saame hakata hindama nii disainilahendusi kui ka tehnoloogiaid juba siis, kui need vaid joonistena eksisteerivad,” selgitas Volvo Cars’i tehnoloogiajuht Henrik Green.

“Uute toodete ja ideede tavapärase staatilise hindamise asemel saame kohe kõiki kontseptsioone nii-öelda tänaval testida. See pakub ka arvestatavat säästu kulude arvelt ja võimaldab oluliselt varem kindlaks teha nii prioriteete kui ka kitsaskohti disaini- ja arendusprotsessides.”

XR-1 võimaldab ühtlasi Volvo Cars’i inseneridel oluliselt lihtsamalt välja töötada aktiivturvalisuse lahendusi ja neid reaalmaailma simuleerides hinnata.

Turvalisuse eksperdid saavad peakomplekti kandes sõita reaalsete autodega Volvo tootearenduskeskuses Rootsis ning testida virtuaalseid aktiivturvalisuslahendusi elulistes oludes.

XR-1 puhul kasutatud äärmiselt täpne pilgujälgimistehnoloogia lubab hõlpsasti hinnata, kuidas autojuhid uusi funktsioone kasutavad ning ühtlasi seda, kas neid miski selle juures häirib.

Nuhvlinugistajad võiksid jääda minevikku

Niisugune tehnoloogiline viis häirituse mõõtmiseks võimaldab Volvo Cars’il välja töötada uusi lahendusi, mis ei vii autojuhtide tähelepanu põhitegevuselt eemale.

“Meie visiooniks on algusest peale olnud sellise toote väljatöötamine, mis suudaks sujuvalt ühendada reaalse ja virtuaalse,” selgitas Varjo asutaja ja tegevjuht Niko Eiden.

“See muljetavaldavalt kõrgetasemeline viis, kuidas Volvo Cars kasutab XR-1, demonstreerib selgelt, et Varjo tehnoloogia teeb võimalikuks varem võimatu. Koostöös Volvoga oleme astunud professionaalse liitreaalsuse uude ajastusse.”

Volvo Cars on esimene autotootja, mis kasutab nii kõrgetasemelist liit- ja virtuaalreaalsust oma disaini- ja arendustöödes.

Partnerlus Varjoga on Volvo Cars’i sellealase tugevuse ilmekaks tõestuseks. Volvo Cars on veendunud, et partnerlus juhtivate tehnoloogiaettevõtetega uue põlvkonna tehnoloogiate väljaarendamises on võimas jõud.

“Varjo on oma valdkonnas kindel liider,” kinnitas Volvo Cars Tech Fundi tegevjuht Zaki Fasihuddin. “Selle ettevõtte tehnoloogia pakub Volvo Cars’ile suuri tulevikuväljavaateid, ent ka selgeid rakendusvõimalusi juba täna. Varjo on ideaalne näide selle kohta, missugust tüüpi ettevõtetesse soovime investeerida.”

Varjo XR-1 peakomplekt ja Volvo Cars’i tehnoloogiarakendus on väljas tänavusel liitreaalsuse maailmanäitusel Augmented Reality World Expo Santa Claras, Californias. Tehnoloogiale on esitatud ka patenditaotlus.

Allikas: Volvo

KOMMENTEERI SIIN