Teisipäev, 21. mai 2024
Värskest uuringust selgus, et eestlased eelistavad monokromaatilisi värve ega ole eredatest sõidukitest eriti huvitatud.

31,7% kõigist Eestis andmefirma carVertical poolt kontrollitud autodest olid hallid, 21,1% mustad ja 19% valged. Hall, must ja valge on praktilisemad, kergemini hooldatavad ega vaja liigset tähelepanu, mis on iga autoomaniku jaoks oluline.

2000. aastal oli hallide autode osakaal Eestis 27,6%, mis tähendab, et värvi populaarsus on aastakümnetega veidi kasvanud. Valge värvi populaarsus on veelgi rohkem tõusnud: 8%-lt 2000. aastal 14%-ni 2010. aastal ja 24,4%-ni 2020. aastal.

Paljud juhid väldivad erksaid värve, kuna need võivad aastate jooksul pleekida ja tuhmuda, põhjustades auto väärtuse vähenemist. Seetõttu on oluline hoida autot varjus, et vältida värvi tuhmumist.

“Monokromaatilised värvid on tulnud, et jääda. Valge, hõbedane, hall ja must on populaarsed kogu maailmas. Sinised sõidukid osutuvad 2023. aastal populaarseks valikuks, samas kui ülejäänud värvid jäävad konservatiivsete valikute varju,” ütles autoekspert ja carVerticali kommunikatsioonijuht Matas Buzelis.

Tootjad pakuvad nüüd autoostjatele vähem värvivalikuid

Tumedamaid värve kasutatakse sageli preemium- ja luksussõidukites. Kuid ainult mõned juhid eelistavad neid, kuna need tõmbavad ligi kuumust, tolmu ja mustust. Kuigi see ei pruugi olla Kesk- või Lääne-Euroopa ostjate jaoks suur probleem, pole nad lõunaturgudel nii populaarsed.

Erksad värvid ei oma Eesti kasutatud autode turul märkimisväärset osakaalu: kollane – 0,9% kõigist carVertical kontrollitud sõidukitest, punane – 6,9% ja sinine – 9,6%. Kollane ei olnud kunagi populaarne valik: 2000. aastal olid vaid 2,7% autodest kollased, langedes 2010. aastal 0,5%-ni ja 2020. aastal 1,3%-ni. Kuigi punaste sõidukite osakaal on aastate jooksul kõikunud, oli sellel alati stabiilne austajate baas: 2000. aastal 6,2%, 2010. aastal 5,9% ja 2020. aastal 5,9%. Varem oli sinine pisut populaarsem kui praegu, 2000. aastal 18,2%, 2010. aastal 8,3% ja 2020. aastal 10%.

“Tootjad pakuvad nüüd autoostjatele vähem värvivalikuid. Paarkümmend aastat tagasi nägime palju värvilisi sõidukeid, kuid nüüd on paletid palju muutunud, kuna enamus ei taha massist eristuda ja valib konservatiivseid sõidukeid. Mõned juhid isegi arvavad, et näiteks punase või kollase auto müümine võtab palju kauem aega kui sama sõiduki müümine musta või hõbedasena,” selgitas Buzelis.

Kasutatud autot otsides on oluline eelistada selle seisukorda värvile. Kuna tugevalt kahjustatud ja remonditud sõidukitel võib olla mitu kihti eri värve, soovitab Buzelis enne proovisõidule minemist kaaluda värvikihi paksuse mõõtja ostmist või laenamist.

Foto: Volkswagen

KOMMENTEERI SIIN